LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#11 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 27 kvě 2020, 13:17 Tedy 19.1 - u té jsem si všiml toho markantního zpomalení, což je možná důsledek nějaké modifikace správce oken, potažmo kompozitoru xfwm, kde je zase ošetřen tearing - to je ovšem jen spekulace, která by to mohla vysvětlit - časem vyzkouším.
xfwm sice riesi tearing ale zaroven vytazuje viac gpu.
treba skusit compton. a pre tearing je v nastaveniach kde je kompozitor na niektorom z tabov aj riesenie tearingu

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Ten Compton mi na tearing nezabral. Ale pravda je, ze jsem uplne nepochopil ten navod na nastaveni.
Myslel jsem to tak, ze MX 19.1 je oproti 18.3 o hodne pomalejsi a jak Snl psal, ze tearing nema, tak ze je to mozna tim, ze uz to tam v te 19.1 je nejak osetreno v zakladu - treba pridanim ci vylepsenim gpu akcelerace do xfwm, jak navrhujes (drive ji urcite nemel nebo byla temer nefunkcni) - ale diky tomu je to pomalejsi.
I kdyz zkusenosti a logika mi napovida, ze gpu akcelerace by mela mit spis pozitivni vliv na odezvu prostredi pri nejake rozumne grafice.
Vlastne jsem u zadneho nativniho DE nezazil, ze by nebyl tearing - vzdy jsem musel konfigurovat driver nebo prepnout na Compiz.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#13 Příspěvek od snl »

Ventero1 píše: 29 kvě 2020, 22:01 Ten Compton mi na tearing nezabral. Ale pravda je, ze jsem uplne nepochopil ten navod na nastaveni.
Myslel jsem to tak, ze MX 19.1 je oproti 18.3 o hodne pomalejsi a jak Snl psal, ze tearing nema, tak ze je to mozna tim, ze uz to tam v te 19.1 je nejak osetreno v zakladu - treba pridanim ci vylepsenim gpu akcelerace do xfwm, jak navrhujes (drive ji urcite nemel nebo byla temer nefunkcni) - ale diky tomu je to pomalejsi.
I kdyz zkusenosti a logika mi napovida, ze gpu akcelerace by mela mit spis pozitivni vliv na odezvu prostredi pri nejake rozumne grafice.
Vlastne jsem u zadneho nativniho DE nezazil, ze by nebyl tearing - vzdy jsem musel konfigurovat driver nebo prepnout na Compiz.
Takže já můžu popsat 2 zkušenosti s instalací MX Linuxu:

1) Intel E7500 + integrovaná grafika x4500

Měl jsem na stejným počítači Win10 a ve Firefoxu mizerný posování stránek se zasekáváním - zkoušel jsem všechno možný a marnost
Aktuálně v MX Linuxu bez jakýchkoli nastavení - paráda - žádný sekání, žádný tearin - posouvání jak po másle

2) Starší počítač AMD 4400+ (jestli se nepletu - někde jsem to zde už tuším psal) + integrovaná grafika ATI x1250

Se zapnutým kompozitorem - nestíhá to - zkoušel jsem všechny možný kombinace
S vypnutým je to tak-tak, ale pokud to nezkoumáte pod lupou, tak je to vpodstatě v pohodě to posouvání stránek

Co se týká videa a tearingu - se přiznám, že přesně nevím jak se to tam projevuje, seriály si pouštím z flešky na TV Samsung, youtube v pohodě
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: LM 19.2 xfce - konečně rychlé prostředí

#14 Příspěvek od Ventero1 »

Pokud nezapnu v xfce kompozitor (Xubuntu ani nic jiného v základu nemá, MX má možnost Compton - to později), tak je tearing všudypřítomný - trhají se posouvaná okna, trhají se stránky při scrollingu ve Firefoxu, trhá se video v přehrávači i v prohlížeči.
Pokud zapnu xfwm kompozitor, tak trhání ustane, ve scrollingu se projevuje už jen mírným vlněním, ale video v browseru se trhá stále. V MX 18.3 jsem to měl stejné a přepnutí na Compton s jakýmkoliv nastavením, co jsem vyzkoušel nemělo na přehrávání videa ve Firefoxu vliv - trhání při rychlejším pohybu scény stále výrazné. V LM xfce totéž. Vždy bylo třeba buď doplnit konfigurační zápis s TearFree parametr pro Intel či AMD nebo pro nVidia metamodes parametr při proprietálních driverech (jak to ošetřit při nouveau jsem nenašel - respektive nic z těch pár zmínek mi nefungovalo). LM xfce či Mate míval předinstalovaný Compiz s GPU akcelerací a přepnutí na něj také pomohlo a to bez jakékoliv úpravy konfigurace grafického ovladače pro Intel či AMD - s nVidia jsem nezkoušel.
Co se týče videa v browseru, tak stejné zkušenosti mám i v LM Mate, Ubu Mate i LM Cinnamon - video se trhalo v Marco, Metacity, Openbox v jakékoliv kombinaci, ať už s comptonem nebo compositorem , ale opět pomohl jen konfigurák nebo Compiz ...
Používám tento jednoduchý test na 720 nebo 1080/ 60fps dle výkonu GK:
https://www.youtube.com/watch?v=0RvIbVmCOxg

Ještě je otázka, zda se nejedná o problém s Firefoxem pro Linux - můžu časem vyzkoušet jiný prohlížeč ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno