Přehřívání notebooku

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
beniczek
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2014, 08:41
Kontaktovat uživatele:

Přehřívání notebooku

#1 Příspěvek od beniczek »

Ahoj,
už delší dobu používám LM na svém Acer TimeLine 3820TG. Notebook je osazen 2 grafickými kartami, se kterýma měl linux vždycky problémy. Jelikož jsem ale už z hraní her vyrostl a druhou grafickou kartu takřka nevyužívám, rozhodl jsem se ji v BIOSu zakázat. Od té doby jsem neměl s LM problém. Až po nedávné čisté instalaci LM Qiana jsem zjistil zvýšenou teplotu CPU. V klidném stavu kolem 40 stupňů, při běžné práci až 60 stupňů a nedej bože, že bych si chtěl přehrát video, tady jdou stupně Celsia i k 80. Jak jsem již řekl, mám Acer Timeline 3820TG s procesorem Intel i5, LM Qiana a prostředí Cinnamon.
Pro regulaci výkonu a teploty jsem vždy používal Jupiter, který ale vývoj ukončil a tak jej nemůžu vyzkoušet zde. Nainstaloval jsem tedy TLP, ale rozdíl v teplotách jsem nezaznamel. Kdybyste mi někdo dokázali poradit, byl bych vděčný. Případně plánuji přejít na GNOME, či jiné distro.

Děkuji
Tomáš Halfar

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Přehřívání notebooku

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, nainstaluj si sensors:

1. sudo apt-get install lm-sensors
2. sudo apt-get install hddtemp
3. sudo sensors-detect
4. na všechno dej Y (yes)
5. reboot
6. spusť v terminálu příkaz "sensors" a nakopíruj sem výsledek
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

beniczek
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2014, 08:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehřívání notebooku

#3 Příspěvek od beniczek »

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +73.0°C (crit = +103.0°C)
temp2: +44.0°C (crit = +92.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +74.0°C (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2: +70.0°C (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Přehřívání notebooku

#4 Příspěvek od Allconius »

A teď si nainstaluj glmark2 (sudo apt-get install glmark2) spusť ho v terminálu příkazem "glmark2" a až poběží tak pusť znova sensors a hoď sem hodnoty
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

beniczek
Příspěvky: 4
Registrován: 24 zář 2014, 08:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehřívání notebooku

#5 Příspěvek od beniczek »

Jestli se snažíš zjistit teploty při zatížení, tak tě zklamu, protože teplota prostě roste furt bez ohledu na spuštěné aplikace. Nejvíce mi vytěžuje procesor spuštěný Firefox (okolo 20% CPU). Spuštěný glmark2 neudělal s teplotou nic výrazného.

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +58.0°C (crit = +103.0°C)
temp2: +33.0°C (crit = +92.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +59.0°C (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2: +53.0°C (high = +95.0°C, crit = +105.0°C)

sajjad321
Příspěvky: 1
Registrován: 23 pro 2014, 15:14

Re: Přehřívání notebooku

#6 Příspěvek od sajjad321 »

Dobrý podvečer.

Jsem velmi spokojeným uživatelem LINUX MINTU a už jsem ho rozinstaloval i v rodině a po známých. Chválím. Někdo má čistou instalaci a někdo multiboot s widlema. Moje přítelkyně na mně vznesla dotaz, na který neznám odpověď a proto se ptám zde Vás zkušenějších a moudřejších. Poraďte mi prosím někdo, čím v LINUXU nahradit ADOBE ACROBAT - plnou verzi, který je jen pod Windows.

Děkuji Vám moc.
We provide fast success in 70-411 brain dumps dumps exam by using our high quality testking.eu - NS0-156 brain dumps prep resources. We offer up-to-dated ku and Southwestern College

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Přehřívání notebooku

#7 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: S tím akrobatem jsem tento dotaz už někde četl ... Nicméně - i v linuxu lze spouštět windousácké programy, zkus doinstalovat utilitku Wine, http://cs.wikipedia.org/wiki/Wine Netuším, jestli něco od Adobe poběží v LM, ale asi jo. No bodejť, mám v šuplíku stará CD z časopisu Computer a na nich je třeba tohle - Obrázek To cédéčko je z roku 2003, a program v Mintu (překvapivě) dobře funguje. Pokud by šlo o tvorbu pdf, tak to zvládá, mimo jiné, kancelářský soft OpenOffice, nebo LibreOffice. ;) Oba jsou zdarma.
---------------------
ps Ted koukám, že je to v rubrice PŘEHŘÍVÁNÍ NOTEBOOKU, tak to je dobrej for ... (admin si už jistě s přesunem poradí ;)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Přehřívání notebooku

#8 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Zpátky k teplotám - pokud při tom testu glmark2 teplota nevyskočí nahoru, tak je něco špatně. V mém případě z 47st. na 75st. C, takže test proběhl v pořádku (skore 1113). Co se týká dotyčného Aceru, našel sem na webu tohle: Vzhledem k absenci optické mechaniky vznikly uvnitř malého těla dva samostatné chladící okruhy, a to zvlášť pro procesor a grafickou kartu. To se samozřejmě velice pozitivně projevilo na nižší míře zahřívání přístroje a při kancelářské práci tedy není problém umístit notebook na klín. Ventilátor procesoru se spouští jen nárazově a je téměř neslyšitelný. Větší kapacita pevného disku způsobuje mírný hluk, který je ale stále v normálu. Pokud přepneme grafickou kartu na dedikovanou, spustí se i druhý větrák, který pak pracuje v pravidelných intervalech. Nicméně i tak hodnotíme celkový provozní hluk velice pozitivně, už jen kvůli tenkému designu a malým rozměrům celého notebooku. :arrow: Zajímavé, beniczek má jinou zkušenost. Zajímalo by mne, zda ty větráčky jsou vůbec občas zapnuté, aby to nebyl nakonec WH problém. Každopádně pokud je systém abgrejdován na max a stále to nechladí, doporučuji rozebrat, vyfoukat a vyčistit.

Uživatelský avatar
amenhotep
Příspěvky: 21
Registrován: 22 čer 2014, 10:17

Re: Přehřívání notebooku

#9 Příspěvek od amenhotep »

Nic proti Mintu mam ho taky nainstalovanej na dektopu velka spkojenost,ale na starsi notebook jsem nainstaloval crunchbang waldorf debian a jsem spokojeny jako internetovej prohlizec QUPZILLU.

albatros
Příspěvky: 2
Registrován: 06 dub 2015, 16:10

Re: Přehřívání notebooku

#10 Příspěvek od albatros »

Ahoj, mám podobný problém....
Nedávno sem si koupil ntb Acer aspire v3-371 (haswell i3, grafika jediná, integrovná) a taky mě trápí teploty. CPU není oproti W8.1 nějak radikálně vytíženo, nicméně lm-sensors hlásí cca o 5 - 7 st vyšší teploty jader a pouzdra CPU a je to i pocitově cítit, zkrátka to víc topí. Mám silné podezření, že v současných kernelech chybí ovladače od nějakého power managementu, či co tam do toho dali.

Mám ještě jeden problém, ale mimo soudek: Mám v tom wifinu a BT na jedné desce v miniPCI slotu. Wifina se mi zdá má o cosik nižší citlivost a jsou problémy s balíčkem aircrack-ng, nejde mi ani tak o vlamování se do cizích sítí, jako spíš o experimenty s virtve. zař monX, funguje, ale "neochotně". Ale to jen tak okrajově.

Zkoušel jsem víc verzí mintu a problémy se vyskytovali na všech.
Jsem dlouhodobý uživatel Linuxu, windows používám jen a pouze z donucení :(((

Zamčeno