Podpora AMD Enduro v Linux Mint? (autopřepínání GPU/APU)

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
radek.tříska
Příspěvky: 3
Registrován: 07 úno 2015, 21:12
Kontaktovat uživatele:

Podpora AMD Enduro v Linux Mint? (autopřepínání GPU/APU)

#1 Příspěvek od radek.tříska »

Zdravím všechny, kdož sem zavítají, zvlášť pokud jim nedá spát stejná otázka jako mě...
S Mintem jsem navýsost spokojen, jenže teď přemýšlím o koupi nového mobilního železa a zjišťuji, že na pultech obchodů je většina notebooků s kombinací APU+diskrétní GPU a to za vcelku přijatelné (i když by mohly být ještě přijatelnější) ceny.
Na anglofonním fóru ubuntu jsem nalezl radu, že přídavné GPU je lepší se vyhnout. AMD má jakýsi systém Enduro pro samočinné přepínání mezi kartami za účelem úspory kapacity baterie, kteréžto se údajně stále vylepšuje, a ačkoli o něm moc nevím, a ani na amd.com mi to pod heslem ENDURO nic nenajde, tak mě i přes to zajímá, jestli je tahle technologie (či nějaká její ještě lepčejší linuxová náhražka) dostupná i pro nás, BFU, kteří mají těžkou alergii na produkty mrkvosoftu a dávají přednost cool tučňáčímu prostředí.
Chápu, že APU jsou dnes obzvláště vypečené, a taková A8 7100 nebo A8 6410 s R5 je už celkem fičák, který poskytuje i při TDP 19 resp. 15 Wattů opravdu spoustu výpočetního výkonu, ale přeci jen mít navíc HD 8670 nebo nemít je taky důvod k zamyšlení (zvlášť, pokud bych si posléze chtěl do práce narýsovat nějaký pěkný obrázek technologického zapojení nebo nedejbože vytvořit v Blenderu nějaký 3D model - poněvadž bych asi i zapojil externí monitor a nástroje/palety měl na jednom monitoru a tvořené dílo na druhém). Takže... otázkou jest, jestli už tohle (Enduro pro Linux) někdo vymyslel a funguje to, či nikoli.
A pak mě ještě napadá doplňující otázka - jak je to s podporou TPM čipů (v 1.2) pro šifrování dat a případně podporou čtečky otisků prstů u notebooků.... obě tyto technologie jsou vcelku často montované do kdejaké laciné placky, akorát tam zavazí widle (8.X), které jsou dle mě vhodné leda pro někoho, kdo trpí těžkou poruchou osobnosti, která vyžaduje ambulantní psychiatrickou péči.
....(Aktualizuji příspěvek a ruším doplňující dotazy na čtečku otisků i TPM... obojí je evidentně v Linuxu vcelku dobře podpořeno patřičným softwarem, jak naznačují výsledky vyhledané g.ůglem...)
Takže tak... děkuji za pozornost, budu vděčný za veškeré odborné rady a názory v tomto směru zkušenějších. Případně bych mohl zájemcům, kteří chtějí za radu nějaký revanš, zaslat své foto, aby si ho nalepili na kredenc, kde mají sladkosti a jistě by brzy přestali mlsat. (o:
Ještě jednou předem Ď.

Zamčeno