Svobodný nebo proprietární ovladač ATI HD4770 [vyřešeno]

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
DaCan_Ned
Příspěvky: 3
Registrován: 17 úno 2016, 07:36

Svobodný nebo proprietární ovladač ATI HD4770 [vyřešeno]

#1 Příspěvek od DaCan_Ned »

Mám dilema ohledně HD4770. Zda použít nejnovější verzi Mint Xfce a s ním používat svobodné ovladače nebo použít Mint 13 a na něm proprietární ovladače od AMD. Co bude lepší z hlediska výkonu ve hrách?
Mám starší železo, msi 760GM-E51 v tom dvou jádro a grafiku jsem teď sehnal H4770, SSD patriot Blaze. Mám to abych se naučil dělat v linuxu a taky z toho udělat tak trochu herní konzoli a multimediální centrum.

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Svobodný nebo proprietární ovladač ATi HD4770

#2 Příspěvek od DrShame »

Používám HD7750. Dřív jsem ho zkoušel provozovat s proprietárním ovladačem, ale nebylo to příliš stabilní. Proto jej provozuju výhradně se svobodným ovladačem a s nejnovější mesou je výkon porovnatelný. Např. Borderlands 2 a TPS plynule v rozlišení 1920x1080 na max detaily. Ovšem je potřeba novější mesa, která podporuje OpenGL 4.1. Dala by se najít v nějakém PPA - jako např. xorg-edgers ...

DaCan_Ned
Příspěvky: 3
Registrován: 17 úno 2016, 07:36

Re: Svobodný nebo proprietární ovladač ATi HD4770

#3 Příspěvek od DaCan_Ned »

To by řešilo problém s hramy podporující OpenGL ale třeba z GOG mám flatout2 a ten opengl nepodporuje. Taky mám v plánu nahrát hry pod wine. Jde o to, zda nové otevřené ovladače jsou v podpoře 3D akcelerace jako staré proprietární (pro hd4770 poslední z roku 2013 AMD Catalyst 13.1 Legacy).

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Svobodný nebo proprietární ovladač ATi HD4770

#4 Příspěvek od DrShame »

Můžeš se mrknout do databáze kompatibility co běží a co ne.
https://appdb.winehq.org/

Např. Flatout2 je tam jako platinum na Mint 17.3. Takže asi v poho.
https://appdb.winehq.org/objectManager. ... n&iId=9406

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Svobodný nebo proprietární ovladač ATi HD4770

#5 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Flatout je v pohodě, hrál jsem to na intel grafice na notebuku s i5 (dedik. grafika) a žádný problém. Akorát bych si multimediální centrum představoval krapet jinak, hlavně kvůli hluku, aby to nerušilo při filmech. Na grafiku se mě jako chladič osvědčil tento kousek http://zalman.com/global/product/Produc ... hp?Idx=139 , je to tiché s výbornou účinností. Jako OS nový LM 17.1 až 3, to má podporu, ty starší už moc ne.

DaCan_Ned
Příspěvky: 3
Registrován: 17 úno 2016, 07:36

Re: Svobodný nebo proprietární ovladač ATi HD4770

#6 Příspěvek od DaCan_Ned »

Tak to mám odzkoušené. Na novém mintu 17.3 na svobodných ovladačích jede grafika o polovinu pomaleji v OpenArene mám tak 60fps oproti 100 v mintu 13. Nerozjedu demo Doom3 v mintu 13 jede kolem 45fps. Příkazy glxinfo -i | grep render ; glxinfo -i | grep direct ; glxinfo -i | grep openG
Neukazují korektní údaje jako v mintu 13 kde jde vidět co je to za kartu a podpora yes. V mintu 13 jdou korektne naistalovat proprietální ovladače ale je problém se spuštením Flatoutu2 pro linux od gog a ještě nějaké drobnosti s repositáři a celkově horším podporou a vzhledem kdy mint 17.3 líp vykresluje prostředí a písma. Prostě starý HW se hodí na základní testování a učení ale ne už na finální vybudování herního stroje/multimodálního centra. Lepší to bude holt na novějším hw.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Svobodný nebo proprietární ovladač ATi HD4770

#7 Příspěvek od menom »

Příkazy glxinfo -i | grep render ; glxinfo -i | grep direct ; glxinfo -i | grep openG
Neukazují korektní údaje jako v mintu 13 kde jde vidět co je to za kartu a podpora yes.
Pouzi prikazy bez toho -i
Napriklad:

Kód: Vybrat vše

glxinfo | grep render

.
.

Zamčeno