Ovladače grafické karty AMD

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
premek
Příspěvky: 9
Registrován: 14 kvě 2016, 18:10

Re: Ovladače grafické karty AMD

#11 Příspěvek od premek »

ahoj grafiku mam amd r4/5 2g jenze svobodne ovladace mi tam sly uplne bez problemu od koupe a samostatne instalace Mintu 17.1 svobodne ovladace myslim ty ktere se pri instalaci objevi v nabidce 1 byl doporuceny a zbyle 2 byly plne funkcni problemy nastaly az kdyz sem nemohl nabootovat system protoze bylo potreba ke spusteni X-server ktery nebyl plne funkcni to se podarilo vyresit a ted najednou svobodne ovladace ktere sem tam celou dobu plne pouzival v nabidce spravce ovladacu mam ale pripada mi jako by tam nebyly normalni barva pri funkcnim ovladaci je cerna ted sou pouze sede zbarvene a ani nabidka vratit nebo uplatnit zmeny nejsou funkcni tak vazne nevim jedu jen na rucne nainstalovany ovladac

admin

Re: Ovladače grafické karty AMD

#12 Příspěvek od admin »

Zkus sem hodit nějaký screen, z toho popisu nejsem tak nějak v obraze.

premek
Příspěvky: 9
Registrován: 14 kvě 2016, 18:10

Re: Ovladače grafické karty AMD

#13 Příspěvek od premek »

velice rad bych ti sem hodil nejaky screen ale za 1 nemuzu se dostat do spravce ovladacu i kdyz zadavam spravne heslo a za 2 uz sem zapomel jak se dela screen obrazovky :oops: ale pokusim se ti popsat zavadu snad co nejpresneji
kdyz se dostanu do spravce ovladacu mam tam pouze 3 svobodne ovladace ladace + 1 rucne instalovany od vyrobce
1 ovladac je doporuceny ten sem zkousel a nejede
ostatni 2 jsou plne funkcni pokud si otevru spravce ovladacu a zadam heslo probiha nacitani po uplnem nacteni se mi zobrazi veskere pro mne dostupne ovladace ktere jsou zvyraznene cerne a muzu mezi nimi libovolne prepinat a v pravem dolnim rohu mam 2 prikazy kteryma potvrdim zmnenu ovladace. jenze se nyni naskytl problem v tom ze pokud se dostanu do spravce ovladacu pri nacitani se nenacte vse nevyskoci mi zadna chybova hlaska zobrazi se veskere ovladace ktere by mely fungovat ale jsou vyznacene poze sedou barvou a nereaguji na zadnou zmenu potvrzeni nic proste se zobrazi ze tam nekde jsou na pul cesty pred spustenim proste nic jedine co muzu udelat je ze jedu na rucne instalovanou grafiku od vyrobce ktera mi velmi zatezuje procesor proto mne napadlo pokusit se zavadu opravit pokud to bude mozne nebo to vzdat a posoudit jestli se vyplati a bude mozne vymenit grafiku amd za nvidii

admin

Re: Ovladače grafické karty AMD

#14 Příspěvek od admin »

Nemohou tam být 3 svobodné ovladače, ten je pouze jeden. Proprietárních (nesvobodných) tam můžeš mít šest půlek...
Problematický bude pravděpodobně ten "ručně" nainstalovaný. Ten bych vyhodil v první řadě - ovšem při shozeném X serveru.
Jak už jsem psal výše - pro běžné potřeby svobodný ovladač bohatě stačí. Pokud tedy nejsi hráč, tak ta Atina se svobodným ovladačem bohatě vyhovuje a není třeba jí měnit. Pokud chceš na svém PC tvořit kejkle, tak Nvidii doporučuji.

premek
Příspěvky: 9
Registrován: 14 kvě 2016, 18:10

Re: Ovladače grafické karty AMD

#15 Příspěvek od premek »

diky za radu ted je jen otazka jestli se to vyplati financne a porad mi vrta v hlave proc mi nejede origos grafika kdyz mi predtim 1.5 roku bezproblemu jela neexistuje nejaky prikaz jak to zjistit v prikazovem radku ? nebo neco jako boot na grafiku ? problemy mi nastaly az ted po nove aktualizaci na rosu podotykam ze mam cisty mentol a wydle to nevidelo ani z rychliku

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Ovladače grafické karty AMD

#16 Příspěvek od Andreas »

Ahoj,
a zkoušel jsi nainstalovat ovladač pro GK od AMD? Myslím nový ovladač Crimson z jejich ofifiálních stránek..??

odkaz zde:
http://support.amd.com/en-us/download


Odkaz pro inspiraci, jak postupovat..

https://www.youtube.com/watch?v=uRdWMp_6dTQ

----------------------------

LM 17.3 Mate x64 (AMD, Intel)

laxlo

Re: Ovladače grafické karty AMD

#17 Příspěvek od laxlo »

https://zindilis.com/docs/linux-mint-on ... g505s.html
...ten isty problem som mal...mozes stravit cele dni s hladanim ovladacov...nakoniec budu ti riesit modru obrazovku...mne poradili zahranicne hlavy linuxu...riesenie sem nemozem napisat...jedno treba uvedomit,ze mint velmo slabo podporuje AMD karty...

admin

Re: Ovladače grafické karty AMD

#18 Příspěvek od admin »

laxlo: Nevím proč sem dáváš odkaz na instalaci LM 15, který už pár let není podporován. Ten byl založen na Ubuntu Raring, tudíž odkazy tam použité rozhodně nemohou řádně fungovat v LM 17.x.
Každá linuxová distribuce "podporuje" GK úplně stejně, jelikož tato podpora závisí na použitém kernelu, jehož součástí právě svobodný ovladač GK je. A to, že výrobce GK (v tomto případě AMD) kašle na Linux, rozhodně není jeho chyba. Ty zahraniční hlavy, které Ti to poradily, o tom asi moc nevěděli.
Zkus také pochopit, že pokud sem jako řešení dáš přechod na jiné distro (v tomto případě nesmysl), tak to prostě vymažu, protože to není řešení pro LM (jsme na fóru LM a hledáme řešení právě pro toto distro).
Řešením může být instalace novějšího kernelu, protože je v něm téměř vždy novější svobodný ovladač.

laxlo

Re: Ovladače grafické karty AMD

#19 Příspěvek od laxlo »

...to som dal.ze riesenie je mozne hladat aj v takom smere...po dlhsom uvazovani som napisal jedno z moznych pricin...vo vacsine pripadov riesenia AMD karty skoncia s modrou obrazovkou...presiel som to,aj s notebokom lenovo...cele dni zabrali riesenia,modra obrazovka,preinstalacia atd...a zahranicne hlavy-odvtedy mam plnu podporu AMD,a system bezi hladko... :roll: :roll: :roll:

admin

Re: Ovladače grafické karty AMD

#20 Příspěvek od admin »

Zřejmě jiný kernel, že? Někdy také pomůže downgrade kernelu.
Mimochodem - modrá obrazovka je výsadou jiného operačního systému, v Linuxu jsem jí ještě neviděl.

Zamčeno