Jak ztišit bzučící větráček - návod pro zkušené :)

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Jak ztišit bzučící větráček - návod pro zkušené :)

#1 Příspěvek od juhele2014 »

S novou levnou deskou Gigabyte http://jdem.cz/dc9vt5 jsem byl vcelku spokojen, ale s chladičem CPU už nikoliv. Tak jsem box chladič odložil a procák osadil tímto http://jdem.cz/dc9vu2 chladičem ARCTIC Alpine 11 GT. No jo, ale přišlo mě to ještě hlučnější, než předtím, tak jsem se ponořil do biosu bordu a nastavil ruční řízení otáček větráčku, je tam takový klasický graf, takže na chvíli byl klid. Ale - furt to nebylo ono, večer, když je ticho, tak se větráček trochu ozýval. Píšou na obalu, že to je ultratichý ventilátor, což mě nepřipadlo, poněvač to trochu bzučelo ... Takže došlo k menší operaci - pájkou (každý správný elektrotechnik má doma pájku ;) ) jsem přetnul dvě ze čtyř nožiček, co fixujou větráček, přibližně v polovině. Na jedné nožičce jsou řídící a napájecí kabely, tu neee :) Takže vznikly 2 mezírky cca 3mm +-, a větráček držel jen na dvou nožičkách, ale to je v pohodě, nic se neděje, furt se to v pohodě točí. Ale výsledný efekt - ztišení, se nekonal. Napadlo mě, že je v materiálu pnutí a těma 2ma mezerama to odstraním, ale ono nic ... Furt to lehce bzučelo. Operace proběhla pochopitelně, když byl chladič mimo desku a v klidu. Za provozu jsem se snažil už odlehčenou konstrukci trochu "zpasovat" všelijakým prohýbáním a tady se úspěch dostavil, takže ve finále jsem provedl toto: do jedné mezírky jsem nacpal složenou účtenku :roll: cca 1x1cm a tím trošku rozepřel tu nožičku a veškeré bzučení utichlo. Pochopitelně - efektní (a správné) by bylo tam napasovat malou gumovou podložku té samé tloušťky, a bylo by to i lepší na pohled, že by nebylo nic vidět ... :lol: Takže - sice platí že kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale to by nebyla s počítačem žádná sranda ... ps: Na to nejdůležitější bych málem zapoměl - :arrow: v těhlech vedrech dodržujte pitný režim ... :mrgreen: Obrázek
Naposledy upravil(a) juhele2014 dne 18 srp 2017, 16:08, celkem upraveno 1 x.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jak ztišit bzučící větráček - návod pro zkušené :)

#2 Příspěvek od juhele2014 »

Do tichých větráčků se vyplatí investovat. Nvidia grafika má taky jiný větrák, původní je pryč, namontoval jsem tam Zalman 700, a je to vynikající. Na tu původní desku jsem dal taky jiný chladič CPU, název už nevím, byl to ale nějaký Silent ... :lol: Je naprosto nehlučný, protože je fixován na hliníku 4ma gumovýma spojkama, takže se vybrace nikam nepřenáší (na rozdíl od Alpine 11) a guma vše výborně tlumí. Takže asi tak ... :idea:

Zamčeno