HW nebo SW RAID s externími USB/eSATA disky?

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
sace
Příspěvky: 3
Registrován: 24 úno 2018, 11:50

HW nebo SW RAID s externími USB/eSATA disky?

#1 Příspěvek od sace »

Používám několik starších externích boxů (zn. Patriot a Welland) pro dvojice 2,5" sata disky. Boxy mají vlastní inteligenci (firmware), přepínačem se nastaví do módu JBOD či RAID 0 a 1, k počítači se připojují přes USB. S Mintem mi chodí bez problémů, formátuju je na ext4, výměna disků a klonování za chodu funguje. Navíc mne vždy uklidňovalo, že po vyjmutí jednotlivých disků jsou čitelné i pokud jsou připojeny jinak a samostatně.

V poslední době ale kapacita (a cena) 2,5" disků vázne, k tomu se hodně (od kapacity 1 TB) zahřívají, takže mé starší usb-dual-raid-enclosures bez větráčku už nejsou použitelné. Chystám se tedy přejít na externí přenosnou jednotku se dvěma 3,5" 4-6 TB disky (v žádném případě neuvažuji o NASu, ani wifi nebo cloud mi nesmí do domu).

Zde bych se rád zeptal: Koupit externí úložiště, které už umí RAID nebo pouze zařízení se dvěma samostatnými disky, které bych si nakonfiguroval programově, např. pomocí mdadm? Dříve jsem měl jasnou jedinou volbu, nechtěl jsem ubírat počítači na výkonu, proto vybíral takové externí krabičky, co umí raid. Nyní však mám Pentium 4560 na 3,5 GHz a 16 GB RAM, takže se systémovými zdroji není problém a výhodou by mělo být, že softwarově nastavený RAID se dnes považuje za lépe kontrolovatelný.
Řeším ale pochybnost, ke které jsem našel jen rozpačité rady, totiž jestli je eSATA/USB připojení vůbec pro RAID vhodné...

Konkrétně, volím mezi těmito výrobky od RaidSonicu, jeden umí RAID, druhý poskytuje jen dva samostatné disky, které bych do RAIDu musel nakonfigurovat:
https://www.lan-shop.cz/raidsonic-ib-rd ... u3s-184216
https://www.lan-shop.cz/raidsonic-ib-3662u3-178512

sace
Příspěvky: 3
Registrován: 24 úno 2018, 11:50

Re: HW nebo SW RAID s externími USB/eSATA disky?

#2 Příspěvek od sace »

Jsem se nepřesně vyjádřil, odpůrcem NASu nejsem, Zyxel NAS326 jsem dal ženě a dětem na fotky, hudbu a videa.
Pro sebe jsem ale vždy měl přenosné zařízení. NASy s raidem se mi zdály jednak zbytečně drahé, jednak jsem (alespoň v té nižší cenové hladině) marně hledal NAS, který by šel připojit i přes USB.

sace
Příspěvky: 3
Registrován: 24 úno 2018, 11:50

Re: HW nebo SW RAID s externími USB/eSATA disky?

#3 Příspěvek od sace »

tak jsem koupil box s raidem. vypada dobre. box a ram jsou kovove, dvirka a zadni kryt plast. ma zajimave zezadu nasazeny vetracek, v pouzdre, ktere jde jednoduse vyloupnout, zadne srouby... asi pocitaji, ze lidi zkusi odpojit nebo vymenit za tissi?
ted uz jen najit parek disku, asi 6 TB, ale zadna prehrivarna a divocina, idealne 5400 otacek :-)

Zamčeno