Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#121 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 03 srp 2020, 19:03 Dík.
Ten A300 padal v teple nebo co měl špatně, že jsi ho vracel? Ten vlastně ale není fanless, takže asi jiný důvod ...
zacal mrznut, a kedze bol kupovany v DE, siel tam na servis, vratili mi €. nieco bolo s napajacou kaskadou.

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#122 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 03 srp 2020, 19:08
Livan píše: 03 srp 2020, 15:26
Ventero1 píše: 03 srp 2020, 13:26 Model x31y je na tom s žebrováním nejlépe, ale není ve stříbrné - což si myslím, že je na chlazení lepší, než černá ...
Naopak černá má lepší vlastnosti z pohledu rozptylu tepla než stříbrná. Má vyšší koeficient sálání.
To mě překvapuje - měl jsem za to, že stříbrná teplo méně vstřebává a tak je to právě vzhledem k teplejšímu prostředí nebo dokonce expozici na slunci daleko lepší a že proto se dělá tato varianta.
jj preto sa zaciernuje hlinik.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#123 Příspěvek od Livan »

sasa.chetan píše: 03 srp 2020, 19:14 To mě překvapuje - měl jsem za to, že stříbrná teplo méně vstřebává a tak je to právě vzhledem k teplejšímu prostředí nebo dokonce expozici na slunci daleko lepší a že proto se dělá tato varianta.
jj preto sa zaciernuje hlinik.
Tak jsem se díval do tabulek, tak emisivita (koeficient sálání) pro černý hliník je 0,9 a pro běžný hliník kolem 0,27. Takže u černého hliníku se podíl přenosu tepla sáláním zvýší. Má to význam hlavně pokud chladič není ofukovaný ventilátorem. V případě ofukování ventilátorem převládá přenos tepla konvekcí. Proto se chladiče ofukované ventilátorem nedělají černé, tam je podíl přenosu tepla sáláním vúči přenosu konvekcí zanedbatelný.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#124 Příspěvek od Ventero1 »

Takže se objevují první miniPC s AMD Renoir:
https://www.svethardware.cz/mini-pc-asu ... esic/52769
Což vzhledem k tomu, že má konfigurovatelné TDP od 10W a vydržel nezničen 10 minut náročných testů zcela obnažen bez jakéhokoliv chlazení,
https://www.svethardware.cz/amd-renoir- ... dice/52306
poskytuje naději, že lze u takto koupeného miniPC ventilátor buď jen vyřadit nebo trochu vykutit chlazení, pokud tam bude dosti místa na masivnější chladič. Opticky na první pohled by tam to místo být mohlo.
A třeba se objeví časem i pasivní modely.
Je mi pořád záhadou, proč se v Číně X let vyrábí běžně fanless a známí hráči na trhu nejsou moc vidět s takovými modely. Snad jen Zotac, který byl ovšem dosti kritizován, že v teplejších dnech padá.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#125 Příspěvek od stani »

Já pořád nechápu, proč už nejsou na trhu mini PC s AMD A6-9220C - vždyť už je tu snad rok... :?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#126 Příspěvek od sasa.chetan »

Livan píše: 04 srp 2020, 12:54
sasa.chetan píše: 03 srp 2020, 19:14 To mě překvapuje - měl jsem za to, že stříbrná teplo méně vstřebává a tak je to právě vzhledem k teplejšímu prostředí nebo dokonce expozici na slunci daleko lepší a že proto se dělá tato varianta.
jj preto sa zaciernuje hlinik.
Tak jsem se díval do tabulek, tak emisivita (koeficient sálání) pro černý hliník je 0,9 a pro běžný hliník kolem 0,27. Takže u černého hliníku se podíl přenosu tepla sáláním zvýší. Má to význam hlavně pokud chladič není ofukovaný ventilátorem. V případě ofukování ventilátorem převládá přenos tepla konvekcí. Proto se chladiče ofukované ventilátorem nedělají černé, tam je podíl přenosu tepla sáláním vúči přenosu konvekcí zanedbatelný.
ja to viem.
ved som pisal ze preto sa zaciernuje hlinik. aj ked sme v SVAZARMe robili nejake zosiky, striekali sme ciernou.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#127 Příspěvek od Ventero1 »

Taky nevim, proc se s tim procakem nic neobjevilo - asi se vyrobci musi nejdriv vymanit z nekalych smluv s Intelem a nebo vyvojari tech vyrobcu vzbudit.
Mezitim tu mame dalsi:

https://www.svethardware.cz/amd-uvedlo- ... -tdp/52774
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#128 Příspěvek od stani »

Ventero1 píše: 04 srp 2020, 20:16 Taky nevim, proc se s tim procakem nic neobjevilo
Objevily se myslím jen dva notebooky: Lenovo a Acer (u něj dokonce prodej už skončil). :(
Podle mě je to nejlepší kandidát na fanless mini PC. Nebo Intel Cannon Lake M3 8114Y.
Naposledy upravil(a) stani dne 04 srp 2020, 21:04, celkem upraveno 1 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#129 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 04 srp 2020, 20:16 Taky nevim, proc se s tim procakem nic neobjevilo - asi se vyrobci musi nejdriv vymanit z nekalych smluv s Intelem a nebo vyvojari tech vyrobcu vzbudit.
Mezitim tu mame dalsi:

https://www.svethardware.cz/amd-uvedlo- ... -tdp/52774
AMD 3015e vyzera zaujimavo s 6W TDP
stani píše: 04 srp 2020, 17:38 Já pořád nechápu, proč už nejsou na trhu mini PC s AMD A6-9220C - vždyť už je tu snad rok... :?
Lenovo uz ma nejake tenke klienty (ThinkCentre M7) s AMD A6-9220C (2C+3G, 1.8 GHz / 2.7GHz), AMD Radeon R5 Graphics, 4GB DDR4, 32GB SSD M.2 SATA a 65W zdrojom. za nejakych 165€.
dostupne zatial v DE, FR, UK

Predpokladam ze to bude nastupca M715q tiny

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#130 Příspěvek od Ventero1 »

Kdyz Lenovo je EE ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět