Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#51 Příspěvek od labeent »

juhele2014 píše: 28 led 2020, 19:33 :arrow: labeent
Vycházíš ze špatných čísel. Resp. nepřesných. Neznám nikoho, kdo je pouhou hodinu denně na PC ...
Jasně, to ani nebyl mnou psaný příklad, vzal jsem to z jedné diskuze. Navíc rozdíl 100W je taky jen pro výpočet. Může být víc, může být míň.
Malý rozměr chápu, chuť to zkusit taky. Jen jsem chtěl také poukázat na to, že často lidi v honbě za nějakým ideálem chtějí po věci něco, co s ní půjde těžko.
Nehledě na to, že může i velice rychle zastarat, s upgrady to je pak velice problematické, protože se nejedná o standardní komponenty.
stani píše: 28 led 2020, 19:58 Jojo... Mohl bych tu napsat něco ostřejšího, jako reakci na zaplevelování vlákna, ale kašlu na to. Jako by nebylo dost, že všechny přínosné příspěvky v tomto vláknu od redhawka, byly vymazány.
Prostě berte to tak, že toto vlákno je o výběru a koupi mini pc, pro ty co si ho koupit chtějí.
Ahoj, nebylo to nic proti a navíc toto "odbočení" se svým způsobem mini pc týkalo, takže ostrá reakce by rozhodně nebyla na místě. Nejedná se tady o inzerát, který by někdo spamoval, ale o diskuzi o mini pc se vším všudy.
Ale přesto, pokud Ti to vadilo, tak se za sebe omlouvám.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#52 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 28 led 2020, 21:57 Jasne, ze je to problem, kdyz se zaslepeny vyvojar sekne na "mini" a ne na pasivnim uchlazeni, jak by na pasivne chlazenem PC bylo zcela logicky zahodno ... A jak jsem psal - par centaku a trochu medi a hliniku s celokovovou konstrukci by z toho uplnou kravu neudelali a jen minimalne prodrazili. A ja si rad za kvalitu a komfort priplatim.
No a takhle to u nas na zapade funguje ... Jeste stupidneji, nez tenkrat na vychode ...
Ten PC jak jsi koupil - psano 64GB emmc - je to ve slotu, da se dat vetsi? Nebo je tam pozice na sata disk? Ta cena je skutecne nekde jinde ...
No, já nehodnotím lidi v tomhle vlákně, ale celkovou zkušenost co mám.
A ta je přesně opačná. Lidi kupují malou a co nejlevnější věc. Proto si staví třeba Raspberry do skládací krabičky pomálu z papíru a nekoupí si originál apod. (samo jsou i vyjímky).
Jinak nevšiml jsem si, pokud Ti tedy opravdu nezáleží na ceně, že byste rozebírali také v podstatě "domácí produkt".
Obrázek

Kód: Vybrat vše

https://fit-iot.com/web/products/mintbox3/mintbox3-press-release/
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#53 Příspěvek od labeent »

Ale vždycky, když vidím tu cenu, tak nechápu důvod vzniku tohoto kousku.
Za to už by byl fakt slušnej postavenej komp, nebo třeba i nějaký Mac.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#54 Příspěvek od Ventero1 »

Opravdu trochu prestreleny - jak HW, tak cenou - tam to zase tupy na druhou stranu. Bylo by to super, kdyby tam dali nejakou i3 se snizenym TDP (35W mivaj tusim) a cena neco pod deset a bylo by to nabrousene do presna. Proste dalsi priklad, jak to dopada, kdyz se nekdo sekne na jednom ci druhem extremu a necha si tim zakalit zdravy rozum ...
Jak pravil Buddha: Struna nesmi byt natazena ani prilis, ani malo - jinak nezni spravnym tonem.
Nesoudim - jen popisuji ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#55 Příspěvek od stani »

Hmm, MintBox3: 65W(!) fanless - to nebude dobrý, opravdu ne... Navíc žádné mini pc, ale krabice velká: 30x25,5x10 cm, a těžká: 7kg.

MintBox jsem žádný nikdy neměl, ale četl na ně hodnocení - převážně velká nespokojenost, problémy.

A ano, u mini pc je na výběr: buď s větrákem nebo pasiv. Zatím co jsem měl v ruce nebo možnost vidět, vždy byl ten větrák nepříjemně svištící, a u lidí kteří si třeba ze začátku pochvalovali "tichost" se to po nějakém čase změní - sviští také. Mám dokonce Intel Stick - tam byl miniaturní větráček, ale pod takovýma otáčkama - zvuk zubní vrtačky, hrůza! Větráček jsem vyndal a nalepil tam malý pasiv, ale stejně leží v šuplíku, nikdo ho nepoužívá.
Mě to teda vadí dost, já žádný mini pc s větrákem už nechci, proto jsem se zaměřil pouze na fanless.

Ventero1: Ten N40, který jsem si koupil má N4000 6W TDP, fanless, dobře udělané pasivní chlazení, 4GB RAM, 64GB eMMC s W10, slot na M.2 disk. Stál mě 3300 Kč i s dopravou. Nyní jsem přikoupil M.2 256GB disk za 1100 Kč - na kterém bude Linux. Kdybych byl šetřílek, tak by stačil M.2 128GB za 700Kč a měl bycch kompletní PC za 4.t s dvěma OS.
Ale jsou tam i jiné věci, jako je dual monitor (PC -VGA, TV - HDMI), 2.0a HDMI, 4K/60Hz.
Jasně, slabší procesor je mínus, i když v recenzích lidi píšou, že to jede bez problémů, ale pro můj účel to stačí.

Snad někdy přijde doba, kdy konečně udělají dobrý procesor do 6W TDP s Base Freq aspoň 1,5 GHz, i když to slibovali mockrát.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#56 Příspěvek od labeent »

stani píše: 29 led 2020, 06:22 A ano, u mini pc je na výběr: buď s větrákem nebo pasiv.
Já tedy nemám zkušenost s mini pc (osobní), ale před moc lety, když jsem stavěl pc, jsem dal na radu kamaráda a investoval i do chlazení.

V té době se jednalo ještě o Intel socket 478, nějaké tehdejší Pentium 4. Co se týče skříně (tam to k problematice mini pc nepomůže) se na radu koupila bedna Big tower od Chieftec (což bylo samozřejmě o dost dražší) a hlavně boxový ventilátor od Intelu se nahradil Zalmanem, který má navíc i ruční regulátor otáček (otočný knoflík). K tomu se do bedny instalovaly ventilátory Artic cooling s gumovými silentbloky místo šroubků (3ks na hdd, 2 ks u zdroje a asi 1 ks vpředu).
Ta neuvěřitelná tichost mě strašně zarazila. Když se to srovnalo s předchozím stavem (boxový ventilátor na procesoru, ventilátor na grafice a ventilátor na zdroji - tedy celkem 3ks) a teď (8ks ventilátorů), tak to bylo neuvěřitelné. Onen Zalman měl i rámeček na uchycení na socket 775 (tehdy začínal) a tak po letech stačilo pouze po výměně desky nasadit tento rámeček a už to chladilo Pentium 4 na 775.

Dodnes s tím chladím Intel C2Q na 3GHz a v podstatě není důvod, proč by bylo nutné otáčky ventilátoru zvyšovat.
Spousta věcí v místnosti dělá větší hluk než tento pc.
Pak jsem po letech stavěl na zakázku jeden pc na každodenní použití v malé kanceláři, a když majitel přišel na radu ke mě a slyšel (tedy vlastně neslyšel) to mé pc, tak se ta sestava stavěla z novějších komponent (ale jinak to samé). A také jede do dneška a je v té kanceláři nejtišší ze všeho. Dnes tam chladí Intel I7.

Takže i s ventilátorem nemusí být špatná volba, ale nesmí tam někdo (výrobce, stavitel) nasadit malé a nejlevnější ventilátorky. Ale raději velké a značkové. Ty pak jsou tiché a navíc se mohou díky velikosti otáčet menšími otáčkami, což zase výrazně sníží hluk.Ale pochopitelně to trochu sabotuje celkovou velikost.
Jeden čas jsme měli takové mini pc v práci, ty byly Fujitsu a dávaly se zezadu k monitoru. Bedýnka byla celokov, mělo to jen pasivní chlazení ...
fujitsu.png
fujitsu.png (279.87 KiB) Zobrazeno 2459 x
Naposledy upravil(a) labeent dne 29 led 2020, 07:33, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#57 Příspěvek od stani »

Já mám jako hlavní PC postavené dva (doma a práce) na zakázku, s Pentium G3420, midle tower, a 5(!) větrákama - všechny velké, značkové, přes SpeedFan vyladěné na malé otáčky - PC není skoro vůbec slyšet - to byl můj požadavek - "šum svistu" nesnáším. :-D

Ale tady se bavíme o mini pc - někdo prostě nesnáší velké bedny, chce přenositelnost, apod. A tam se velký větrák prostě nedá dát.
Naposledy upravil(a) stani dne 29 led 2020, 11:07, celkem upraveno 1 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#58 Příspěvek od stani »

Zapomněl jsi dodat Ubuntu Mate pro Raspberry. ;-)

Raspberry není plnohodnotné (mini) PC...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#59 Příspěvek od stani »

Už jo?... :o :P

OK, tak tam nainstaluj dejme tomu třeba Mint Mate, MX Linux, W10.
A pak sem prosím napiš, jak to běhalo. ;)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#60 Příspěvek od stani »

Já jsem napsal: Raspberry není plnohodnotné (mini) PC...
Tys na to reagoval: 4ka uz jo...
OK, pokud je podle tebe RB4 plnohodnotné PC, tak tam prosím jako do plnohodnotného PC, zkus nainstalovat např. Mint Mate, MX Linux, W10.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Odpovědět