Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
stani
Poradce Mintu

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#51 Příspěvek od stani » 28 led 2020, 20:33

Kdyby sis přečetl ty odkazy (nebo začátek tohoto vlákna), tak jasně píši, že v práci mám Zotac Nano 6W TDP a v létě je to na hraně. Tak nějak si nedovedu představit ten nový Zotac nano s AMD Ryzen 3 3200U: 15W TDP - mám obavu, že se to bude přehřívat.
Už jsem měl pár mini PC v ruce, a cokoli nad 8W TDP, pasivně chlazené, bude mít problém.

A ten Asus má stejný N4000, jako jsem koupil nyní já - ovšem za jinou cenu, lepší chlazení a vč. OS.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.

Ventero1
Velkovezír Mintu

#52 Příspěvek od Ventero1 » 28 led 2020, 20:58

Negeneralizoval bych to tak - pasivne se da uchladit i 65W TDP. Jde o to, ze se tomu musi prizpusobit prostor a konstrukce. A tady vidim tu hloupost producentu - jedou to na hranu, aby uprednostnily velikost, vesly se kategorie "mini" a vubec jim nedochazi, ze spousta lidi nehoni kazdy centak, ale ze chteji rozumny vykon, ticho a stabilitu.
Jinak by opravdu nemohly mit problem stabilne pasivne uchladit 15W TDP.
Osobne by mi bylo sumak, kdyby ten stroj mel o 10 cm na dve osy vic, kdyby tam byl poradny chladic prechazejici v samotnou konstrukci case, zajistujici spolehlivy provoz i v parnem lete. Take je moznost koncepce semipasiv - tj. sichrovy vetrak spinajici se az od urcite zavazne teploty.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani
Poradce Mintu

#53 Příspěvek od stani » 28 led 2020, 21:23

Věř mi, těch 15W je už problém...
Jo, když PC zapneš na dvě hodiny, pak možná jo. Ale pokud má běžet celý den, pracovat na něm, tak to začne hřát i u těch 6W dost.
Jasně, i já jsem samozřejmě viděl (myslím) 65W TDP pasiv - klasická ATX skříň s obrovskými (a drahými) pasivy. Tady se ale bavíme o mini PC, ne o pasivně chlazeném jakémkoli PC (velkém jako kráva).

Slibovali rozšíření A6-9220C, ale zatím ho dali jen do jednoho Lenovo notebooku a jednoho chromebooku Aceru - oba ovšem myslím čistokrevní pasivy.
O těch slibovaných (již na rok 2019) 10nm nebo 7nm dokonce 4,5W si můžeme nechat jen zdát. Dokonce i slibovaný a dopředu vychvalovaný Ice Lake-Y 10nm, skončil namísto slibovaných 5W na 9W a 1,1 GHz.

Ventero1
Velkovezír Mintu

#54 Příspěvek od Ventero1 » 28 led 2020, 21:57

Jasne, ze je to problem, kdyz se zaslepeny vyvojar sekne na "mini" a ne na pasivnim uchlazeni, jak by na pasivne chlazenem PC bylo zcela logicky zahodno ... A jak jsem psal - par centaku a trochu medi a hliniku s celokovovou konstrukci by z toho uplnou kravu neudelali a jen minimalne prodrazili. A ja si rad za kvalitu a komfort priplatim.
No a takhle to u nas na zapade funguje ... Jeste stupidneji, nez tenkrat na vychode ...
Ten PC jak jsi koupil - psano 64GB emmc - je to ve slotu, da se dat vetsi? Nebo je tam pozice na sata disk? Ta cena je skutecne nekde jinde ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

labeent
Poradce Mintu

#55 Příspěvek od labeent » 28 led 2020, 22:39

juhele2014 píše:
28 led 2020, 19:33
:arrow: labeent
Vycházíš ze špatných čísel. Resp. nepřesných. Neznám nikoho, kdo je pouhou hodinu denně na PC ...
Jasně, to ani nebyl mnou psaný příklad, vzal jsem to z jedné diskuze. Navíc rozdíl 100W je taky jen pro výpočet. Může být víc, může být míň.
Malý rozměr chápu, chuť to zkusit taky. Jen jsem chtěl také poukázat na to, že často lidi v honbě za nějakým ideálem chtějí po věci něco, co s ní půjde těžko.
Nehledě na to, že může i velice rychle zastarat, s upgrady to je pak velice problematické, protože se nejedná o standardní komponenty.
stani píše:
28 led 2020, 19:58
Jojo... Mohl bych tu napsat něco ostřejšího, jako reakci na zaplevelování vlákna, ale kašlu na to. Jako by nebylo dost, že všechny přínosné příspěvky v tomto vláknu od redhawka, byly vymazány.
Prostě berte to tak, že toto vlákno je o výběru a koupi mini pc, pro ty co si ho koupit chtějí.
Ahoj, nebylo to nic proti a navíc toto "odbočení" se svým způsobem mini pc týkalo, takže ostrá reakce by rozhodně nebyla na místě. Nejedná se tady o inzerát, který by někdo spamoval, ale o diskuzi o mini pc se vším všudy.
Ale přesto, pokud Ti to vadilo, tak se za sebe omlouvám.
Obrázek

labeent
Poradce Mintu

#56 Příspěvek od labeent » 28 led 2020, 22:49

Ventero1 píše:
28 led 2020, 21:57
Jasne, ze je to problem, kdyz se zaslepeny vyvojar sekne na "mini" a ne na pasivnim uchlazeni, jak by na pasivne chlazenem PC bylo zcela logicky zahodno ... A jak jsem psal - par centaku a trochu medi a hliniku s celokovovou konstrukci by z toho uplnou kravu neudelali a jen minimalne prodrazili. A ja si rad za kvalitu a komfort priplatim.
No a takhle to u nas na zapade funguje ... Jeste stupidneji, nez tenkrat na vychode ...
Ten PC jak jsi koupil - psano 64GB emmc - je to ve slotu, da se dat vetsi? Nebo je tam pozice na sata disk? Ta cena je skutecne nekde jinde ...
No, já nehodnotím lidi v tomhle vlákně, ale celkovou zkušenost co mám.
A ta je přesně opačná. Lidi kupují malou a co nejlevnější věc. Proto si staví třeba Raspberry do skládací krabičky pomálu z papíru a nekoupí si originál apod. (samo jsou i vyjímky).
Jinak nevšiml jsem si, pokud Ti tedy opravdu nezáleží na ceně, že byste rozebírali také v podstatě "domácí produkt".
Obrázek

Kód: Vybrat vše

https://fit-iot.com/web/products/mintbox3/mintbox3-press-release/
Obrázek

labeent
Poradce Mintu

#57 Příspěvek od labeent » 28 led 2020, 22:53

Ale vždycky, když vidím tu cenu, tak nechápu důvod vzniku tohoto kousku.
Za to už by byl fakt slušnej postavenej komp, nebo třeba i nějaký Mac.
Obrázek

Ventero1
Velkovezír Mintu

#58 Příspěvek od Ventero1 » 29 led 2020, 03:09

Opravdu trochu prestreleny - jak HW, tak cenou - tam to zase tupy na druhou stranu. Bylo by to super, kdyby tam dali nejakou i3 se snizenym TDP (35W mivaj tusim) a cena neco pod deset a bylo by to nabrousene do presna. Proste dalsi priklad, jak to dopada, kdyz se nekdo sekne na jednom ci druhem extremu a necha si tim zakalit zdravy rozum ...
Jak pravil Buddha: Struna nesmi byt natazena ani prilis, ani malo - jinak nezni spravnym tonem.
Nesoudim - jen popisuji ...

stani
Poradce Mintu

#59 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 06:22

Hmm, MintBox3: 65W(!) fanless - to nebude dobrý, opravdu ne... Navíc žádné mini pc, ale krabice velká: 30x25,5x10 cm, a těžká: 7kg.

MintBox jsem žádný nikdy neměl, ale četl na ně hodnocení - převážně velká nespokojenost, problémy.

A ano, u mini pc je na výběr: buď s větrákem nebo pasiv. Zatím co jsem měl v ruce nebo možnost vidět, vždy byl ten větrák nepříjemně svištící, a u lidí kteří si třeba ze začátku pochvalovali "tichost" se to po nějakém čase změní - sviští také. Mám dokonce Intel Stick - tam byl miniaturní větráček, ale pod takovýma otáčkama - zvuk zubní vrtačky, hrůza! Větráček jsem vyndal a nalepil tam malý pasiv, ale stejně leží v šuplíku, nikdo ho nepoužívá.
Mě to teda vadí dost, já žádný mini pc s větrákem už nechci, proto jsem se zaměřil pouze na fanless.

Ventero1: Ten N40, který jsem si koupil má N4000 6W TDP, fanless, dobře udělané pasivní chlazení, 4GB RAM, 64GB eMMC s W10, slot na M.2 disk. Stál mě 3300 Kč i s dopravou. Nyní jsem přikoupil M.2 256GB disk za 1100 Kč - na kterém bude Linux. Kdybych byl šetřílek, tak by stačil M.2 128GB za 700Kč a měl bycch kompletní PC za 4.t s dvěma OS.
Ale jsou tam i jiné věci, jako je dual monitor (PC -VGA, TV - HDMI), 2.0a HDMI, 4K/60Hz.
Jasně, slabší procesor je mínus, i když v recenzích lidi píšou, že to jede bez problémů, ale pro můj účel to stačí.

Snad někdy přijde doba, kdy konečně udělají dobrý procesor do 6W TDP s Base Freq aspoň 1,5 GHz, i když to slibovali mockrát.

labeent
Poradce Mintu

#60 Příspěvek od labeent » 29 led 2020, 07:10

stani píše:
29 led 2020, 06:22
A ano, u mini pc je na výběr: buď s větrákem nebo pasiv.
Já tedy nemám zkušenost s mini pc (osobní), ale před moc lety, když jsem stavěl pc, jsem dal na radu kamaráda a investoval i do chlazení.

V té době se jednalo ještě o Intel socket 478, nějaké tehdejší Pentium 4. Co se týče skříně (tam to k problematice mini pc nepomůže) se na radu koupila bedna Big tower od Chieftec (což bylo samozřejmě o dost dražší) a hlavně boxový ventilátor od Intelu se nahradil Zalmanem, který má navíc i ruční regulátor otáček (otočný knoflík). K tomu se do bedny instalovaly ventilátory Artic cooling s gumovými silentbloky místo šroubků (3ks na hdd, 2 ks u zdroje a asi 1 ks vpředu).
Ta neuvěřitelná tichost mě strašně zarazila. Když se to srovnalo s předchozím stavem (boxový ventilátor na procesoru, ventilátor na grafice a ventilátor na zdroji - tedy celkem 3ks) a teď (8ks ventilátorů), tak to bylo neuvěřitelné. Onen Zalman měl i rámeček na uchycení na socket 775 (tehdy začínal) a tak po letech stačilo pouze po výměně desky nasadit tento rámeček a už to chladilo Pentium 4 na 775.

Dodnes s tím chladím Intel C2Q na 3GHz a v podstatě není důvod, proč by bylo nutné otáčky ventilátoru zvyšovat.
Spousta věcí v místnosti dělá větší hluk než tento pc.
Pak jsem po letech stavěl na zakázku jeden pc na každodenní použití v malé kanceláři, a když majitel přišel na radu ke mě a slyšel (tedy vlastně neslyšel) to mé pc, tak se ta sestava stavěla z novějších komponent (ale jinak to samé). A také jede do dneška a je v té kanceláři nejtišší ze všeho. Dnes tam chladí Intel I7.

Takže i s ventilátorem nemusí být špatná volba, ale nesmí tam někdo (výrobce, stavitel) nasadit malé a nejlevnější ventilátorky. Ale raději velké a značkové. Ty pak jsou tiché a navíc se mohou díky velikosti otáčet menšími otáčkami, což zase výrazně sníží hluk.Ale pochopitelně to trochu sabotuje celkovou velikost.
Jeden čas jsme měli takové mini pc v práci, ty byly Fujitsu a dávaly se zezadu k monitoru. Bedýnka byla celokov, mělo to jen pasivní chlazení ...
fujitsu.png
fujitsu.png (279.87 KiB) Zobrazeno 734 x
Naposledy upravil(a) labeent dne 29 led 2020, 07:33, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Odpovědět