Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
stani
Poradce Mintu

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#61 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 07:22

Já mám jako hlavní PC postavené dva (doma a práce) na zakázku, s Pentium G3420, midle tower, a 5(!) větrákama - všechny velké, značkové, přes SpeedFan vyladěné na malé otáčky - PC není skoro vůbec slyšet - to byl můj požadavek - "šum svistu" nesnáším. :-D

Ale tady se bavíme o mini pc - někdo prostě nesnáší velké bedny, chce přenositelnost, apod. A tam se velký větrák prostě nedá dát.
Naposledy upravil(a) stani dne 29 led 2020, 11:07, celkem upraveno 1 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.

stani
Poradce Mintu

#62 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 09:41

Zapomněl jsi dodat Ubuntu Mate pro Raspberry. ;-)

Raspberry není plnohodnotné (mini) PC...

stani
Poradce Mintu

#63 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 11:05

Už jo?... :o :P

OK, tak tam nainstaluj dejme tomu třeba Mint Mate, MX Linux, W10.
A pak sem prosím napiš, jak to běhalo. ;)

stani
Poradce Mintu

#64 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 12:53

Já jsem napsal: Raspberry není plnohodnotné (mini) PC...
Tys na to reagoval: 4ka uz jo...
OK, pokud je podle tebe RB4 plnohodnotné PC, tak tam prosím jako do plnohodnotného PC, zkus nainstalovat např. Mint Mate, MX Linux, W10.

Ventero1
Velkovezír Mintu

#65 Příspěvek od Ventero1 » 29 led 2020, 13:20

A hlavne RP 4ka ma zrovna problemy s prehrivanim a pady - coz se zatim resilo psikrcenim vykonu - pak uz jsem zadne dalsi zminky dlouho nevidel ...
Je pro me prkvapive, ze na ARM jede distro rychleji, nez na tech zminovanych Atomech a Celerech - dle vseho mel byt treba Atomic Pi vykonejsi, nez RP ...
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 29 led 2020, 13:34, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani
Poradce Mintu

#66 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 13:27

No vidíš, RP4 se přehřívá, i když má TDP 4W.
Už 8W fanless bývá v plném zatížení problém, o nějakých 15 nebo snad dokonce 65W ani nemluvě...

A když jsem se před nějakou dobou (laicky) ptal, zda na tom Raspberry 4 s Ubuntu Mate půjde nainstalovat PlayOnLinux a přes něj spouštět windowsácké programy - odpovědí byl jen (oprávněný) smích...

Prostě je momentálně situace taková, že pokud chci koupit mini pc s pasivních chlazením a tedy nízkým TDP (aby se PC nepřehříval a normálně pracoval), tak buď jen na základní nenáročné věci - něco takového co jsem nyní koupil já (N4000), anebo čekat, zda se konečně neobjeví mini pc s tím lepším A6-9220C.

Tak to prostě teď je.
Naposledy upravil(a) stani dne 29 led 2020, 14:17, celkem upraveno 2 x.

Ventero1
Velkovezír Mintu

#67 Příspěvek od Ventero1 » 29 led 2020, 13:40

No, ale smutny je, ze to tak je jenom kvuli nepruznosti vyvojaru podniku - je to jen o konstrukci. Dal by se proste udelat pasiv i se silnejsim vykonem, holt trochu vetsi - ale zase ne prestrelit jako v pripade toho MintBox. Nejspis se da najit nejaky maloprodukt, ale ten je zase zbytecne drahy a zase se setkame s pokusem o herni PC na cemz to pak v lete pada ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

labeent
Poradce Mintu

#68 Příspěvek od labeent » 29 led 2020, 15:55

Ventero1 píše:
29 led 2020, 13:40
No, ale smutny je, ze to tak je jenom kvuli nepruznosti vyvojaru podniku - je to jen o konstrukci. Dal by se proste udelat pasiv i se silnejsim vykonem, holt trochu vetsi - ale zase ne prestrelit jako v pripade toho MintBox. Nejspis se da najit nejaky maloprodukt, ale ten je zase zbytecne drahy a zase se setkame s pokusem o herni PC na cemz to pak v lete pada ...
JJ, ale musíš to vzít i tak, že výrobce standardně by měl vyrábět pro zisk. A asi nejsou výrobci přesvědčeni, že když tam osadí něco méně výkonného (byť dobře uchladitelného), tak že jim za to lidi utrhají ruce.
Vždyť dneska má občas větší výkon kdejaký telefon. A to je věc, přes kterou se těžko pojede.
Obrázek

Ventero1
Velkovezír Mintu

#69 Příspěvek od Ventero1 » 29 led 2020, 16:03

Tak proc pak vyrabeji celou radu mini PC s temi mizernymi vykony a jeste se prehrivajici - a nejak to na odbyt jde. A hodne lidi - zvlaste dnes - na ticho slysi. Mozna vic, nez na centimetry. U toho RP4 to byl jasne odflaknuty chladic. Nejaky moder ho nahradil svym domacim - a toho jeste narychlo odflakl - a ejhle RP4 byl stabilni.
Jedna se tedy zase o to, co celou dobu poposuji - neprofesionalni profesionalove, kteri neumi myslet souvislostne a komplexne ...

stani
Poradce Mintu

#70 Příspěvek od stani » 29 led 2020, 17:52

Ještě jsem právě našel tento článek, jsou tam i 6W čtyřjádra, možná by některý z nich stál za úvahu.
Doporučuji si přečíst i diskuzi pod článkem.

Aneb kdepak je ("chystaný" již od května 2018) Intel Cannon Lake Core M3 8114Y: 1.5 GHz base, 2.2 GHz boost, 4.5 W TDP, Intel UHD iGPU?... :D :(

Odpovědět