SSD disk na staršom PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: SSD disk na staršom PC

#1 Příspěvek od takyradejianonymne »

A co jako na tom chceš řešit? Navíc prý starší PC je dost široký pojem ve vztahu k možným problémům a ty se už konkrétně na ně ale neptáš. Kolem připojování SSD máš na webu už celou hromadu rad a návodů! A tak, jak jde čas, jejich počet dál roste. V různých také právě variantách a ty si musíš z nich vybrat a zkusit, je to na tobě.
Píšeš že tam chceš mít více operačních systémů (a data) a tak v tom základu se tomu, tj. na co se ptáš tj. věc SSD, obvykle věnují základní příručky k právě těmto systémům resp. u Linuxu správci různých distribucí ... a i zde mohou být (tj. dle distribuce) rozdíly.
Obecně co jsem pochopil a pro sebe já, tak je doporučováno (ale co radil to názor) neobsazovat výsledně oddíly celý SSD ale nechat tam 10% až 15% volna. A rozhodující je, záleží na firmware SSD ale i na tom zbytku tedy tom PC a tady u starších mou být ta úskalí, jak budeš dělat TRIM ... no a tady u Linuxu zase mohou některé distribuce různě nastavovat fstab podle toho, že zjistí přítomnost SSD v konfiguraci PC při instalaci. Takže to je třeba potom zkontrolovat a případně fstab a nějaký parametr u oddílu případně si upravit. Až budeš vědět co chceš. Opět ale rady mohou být různé!
Já nakonec skončil tak, že ten TRIM spouštím dávkově jednou denně a opět dle tehdy nějakého návodu, jehož odkaz už ale dnes není funkční a chtěl jsem ho tu jako příklad uvést.
Především bych se, pokud máš takový záměr jak píšeš, vyhnul něčemu krkolomnému a i vzhledem k tomu, že musíš vždy počítat s tím že SSD a na rozdíl od HDD příliš často lehne bez varování (a je to totálka z které nic nezachráníš) a tak třeba postup budeš muset opakovat už brzy a na nový další SSD:
tudíž také krom věci TRIM bys měl mít, pro změť OS a dat jak píšeš ten svůj záměr, mít vymyšleno spolehlivé zálohování. A zálohovat na jiné opět SSD nebo na HDD? Tak třeba já mám SSD pro systém a pracovní data, z nichž ta podstatná (fotky, videa, dokumenty) potom zálohuji na 2 různé HDD (tedy zálohováno dvakrát) a s deklarovanými parametry HDD jako že jsou pro RAID a tedy (s prý) velmi vysokou spolehlivostí. Mimo to jsou tyto HDD i rychlé. A u HDD si kontroluji "zdravotní stav" a nejlépe také sledovat i teplotu HDD, s čímž ovšem bývá tu a tam (s tou teplotou dle různých distribucí Linuxu) potíž a musí se laborovat.

Zamčeno