Nejasný obraz-grafika celého systemu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#11 Příspěvek od mirokam »

takyradejianonymne píše: 05 čer 2019, 22:45 S těmi posledními integrovanými grafikami (a je integrace a integrace tj. jak u koho a technicky vzato) zkušenost nemám. Ale a ještě pod Windows jsem také hrdinně často jel na integrované grafice a zkoušel co z ní vše vymáčknu. Až tu jednu jsem uvařil a byl jsem rád, že jen tu. Alespoň u mne a když jsem potom dal plnokrevnou grafickou kartu (ATI nebo NVIDIA) uznal jsem pokaždé, že to je už jiné kafe a pozitivní posun.
Ovšem pozor, při výběru grafické karty jsem se díval do benchmarků! Tj. abych nepořídil nějaký starý paskvil (třeba i z bazáááru) protože je právě levný a navíc aby nebyl ještě méně výkonný, než ta interní grafika :roll:

Vstupuji sem ale kvůli něčemu jinému. Vedle na téma se právě a už na 10 stránkách zase řeší, že u notebooku nejde a nejde wi-fi pod Linuxem.
Myslím to v dobrém a nikoli osobně: herdek filek tak na co máme a u slušných distribucí živé verze?, to si dotyční nedokázali všimnout a už na začátku tj. než si přemazali třeba Windows to, že jim neladí barvy na monitoru ... nebo že se nepřipojí na internet?

Naláduji z USB klíčenky zvědavě distribuci a hned vidím že jsou třeba rozmazané fonty, podobně to bude i s barvou a hned startuji Firefox čímž odzkouším připojení k internetu, v něm startuji nějaké video na youtube a živou ČT24 to abych viděl jak to je s akcelerací! Celoobrazovkový také režim ... a trhá se nebo netrhá? :roll: :shock:
Pokud jsou problémy tak se snažím v rámci desktopu hledat nastavení případně v rámci téže distribuce zkusím jiný desktop, Cinnamon patent na úžasnost nemá, zkusím to také proto že jinde tam ta klikací nastavovátka mohou být jiná a bohatší.

Takto a při dosavadním vývoji situace se obávám, že dotyčný pořídí zvlášť grafickou kartu (sám jsem až jako další krok také doporučoval) a i když tam bude mít nesvobodný ovladač od třeba NVIDIA tedy vlastně to co by on měl na Windows ... tak bude stejně nespokojený! :roll: A vyčte že vyhodil peníze za kartu a jak ten Linux je fuj :oops:
PRECO BUDEM NESPOKOJNY AJ Z GRAFIKOU? NEROZUMIEM - MAM CAKAT DALSIE PROBLEMY?
JA CHCEM LEN NORMáLNY OBRAZ. NIC VIAC NIC MENEJ.
TERAZ MAM Z CIERNEJ FARBY SIVU A Z HD VIDEA NIECO AKO SD V SIVOM ODTIENI.

Otázka:
Bude mi fungovat táto grafika:
https://www.alza.sk/msi-gt-710-1gd3h-lp-d4128078.htm

https://www.msi.com/Graphics-card/suppo ... 0-1GD3H-LP

https://www.nvidia.com/download/index.aspx

Prečo na stránke výrobcu nie je ovladač na linux a na stránke nvidie ano?

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#12 Příspěvek od takyradejianonymne »

mirokam: asi by to chtělo více klídek, potom dovozeně dostane více prostoru i logika, že, také jsi nemusel když reaguješ bezprostředně tak tady tapetovat můj příspěvek, tudíž logicky na základní otázku - proč jsi na živé distribuci (USB klíčenka a tam nahraný systém) ty tu pokázu neviděl a teď ji po instalaci vidíš a svrbí tě to a svrbí? :roll: ... jsi neodpověděl.
To je totiž ten výchozí asi problém, přece já nenainstaluji na hdd/ssd a navíc bez i jen základních zkušeností (tedy ani těch základních načtených) distribuci kde mně nejde to základní, tj. tobě kvalitní obraz a jinde třeba připojení na internet! :oops:

Logické také je, že ten tzv. tvůj problém nebude problém nějak všeobecný protože, ruku na srdce, tak potom nejen zdejší fórum by "tvými" dotazy na co ty se ptáš a řešíš tak už přetékalo. No a ono přece nepřetéká!
Takže je ve tvém případě něco nestandardního a z pohledu Linuxu. Ale on není jen jeden Linux jak se asi mylně a odvozeno z Windows ty domníváš.
Jsou skupiny distribucí a zhruba seskupené dle balíčkovacího systému a ty mnohé věci řeší rozdílně, dalším rozdílem může být použité prostředí - a to se někdy na té grafice také setsakra podepisuje! Protože je zde nějaký správce oken! Tudíž měl jsi odzkoušet také třeba i jiný desktop než jen třeba ten Cinnamon.

Za této situace jaká je tak tobě těžko něco radit na dálku, také ti tady někdo už napsal že může se stát ve smyslu že sobě koupíš nejnovější hardware a ony jsou zmatky, ty potom bývají jak ve Windows ale složitější situace nastává v Linuxu protože ty věci kolem doladění ovladačů mívají větší zpoždění. Ten odkaz který jsem tu na začátku dával tj. recenzi tak tehdy na takový podobný problém ukazoval: nefungovalo ani to základní co teoreticky mělo.
Nebo a také, pokud nemáš bezprostředně srovnání s Windows, tobě odchází možná monitor? To ti opravdu nová grafická karta nepomůže. Nebo může odcházet ta interní grafika?

Pozitivní je, že jsi už alespoň ty objevil že na stránce NVIDIA se dozvíš ke grafické kartě podporu a ten který ovladač pro Linux. Podobné je to na webu pro AMD.
Tady také upozorňuji a pro starší grafické karty a tedy i ovladače, že mohou být problémy s tím že karta už není v nových ovladačích podporovaná a případně starý ovladač si nemusí rozumět s novým jádrem u nové verze distribuce.

Za dané situace by bylo pro tebe asi nejlepší, abys počítač donesl k vybavenějšímu kamarádovi a ten ti tam k odzkoušení tu nějakou i starší desku a asi nejlépe NVIDIA na chvilku dal, případnou pozitivní změnu by mělo být vidět už i při použití svobodného ovladače. Tady ale také bys měl umět potom nahlédnout do toho čemu se říká BIOS a jeho následovníci a někdy je třeba ty grafiky tam přenastavit.

Pokud ztrácíš s prominutím nervy a když brod je ještě daleko, tak třeba Linux opravdu není pro tebe? To si musíš dobře zvážit. I já začínal a také jsem musel řešit vícekrát podobné problémy. Ale vyřeší se a jede se potom dál. I přes tyto někdy, zdůrazňuji někdy, komplikace bych už neměnil a k W10 (pro forma ty bezplatné ano mám ale hrozím se když tam zvědavě najedu) se vracet nemíním :D Ono nic není zadarmo, ani ta totál sleva tj. že Linux je prý zdarma 8-)

mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#13 Příspěvek od mirokam »

takyradejianonymne píše: 06 čer 2019, 13:56 mirokam: asi by to chtělo více klídek, potom dovozeně dostane více prostoru i logika, že, také jsi nemusel když reaguješ bezprostředně tak tady tapetovat můj příspěvek, tudíž logicky na základní otázku - proč jsi na živé distribuci (USB klíčenka a tam nahraný systém) ty tu pokázu neviděl a teď ji po instalaci vidíš a svrbí tě to a svrbí? :roll: ... jsi neodpověděl.
To je totiž ten výchozí asi problém, přece já nenainstaluji na hdd/ssd a navíc bez i jen základních zkušeností (tedy ani těch základních načtených) distribuci kde mně nejde to základní, tj. tobě kvalitní obraz a jinde třeba připojení na internet! :oops:

Logické také je, že ten tzv. tvůj problém nebude problém nějak všeobecný protože, ruku na srdce, tak potom nejen zdejší fórum by "tvými" dotazy na co ty se ptáš a řešíš tak už přetékalo. No a ono přece nepřetéká!
Takže je ve tvém případě něco nestandardního a z pohledu Linuxu. Ale on není jen jeden Linux jak se asi mylně a odvozeno z Windows ty domníváš.
Jsou skupiny distribucí a zhruba seskupené dle balíčkovacího systému a ty mnohé věci řeší rozdílně, dalším rozdílem může být použité prostředí - a to se někdy na té grafice také setsakra podepisuje! Protože je zde nějaký správce oken! Tudíž měl jsi odzkoušet také třeba i jiný desktop než jen třeba ten Cinnamon.

Za této situace jaká je tak tobě těžko něco radit na dálku, také ti tady někdo už napsal že může se stát ve smyslu že sobě koupíš nejnovější hardware a ony jsou zmatky, ty potom bývají jak ve Windows ale složitější situace nastává v Linuxu protože ty věci kolem doladění ovladačů mívají větší zpoždění. Ten odkaz který jsem tu na začátku dával tj. recenzi tak tehdy na takový podobný problém ukazoval: nefungovalo ani to základní co teoreticky mělo.
Nebo a také, pokud nemáš bezprostředně srovnání s Windows, tobě odchází možná monitor? To ti opravdu nová grafická karta nepomůže. Nebo může odcházet ta interní grafika?

Pozitivní je, že jsi už alespoň ty objevil že na stránce NVIDIA se dozvíš ke grafické kartě podporu a ten který ovladač pro Linux. Podobné je to na webu pro AMD.
Tady také upozorňuji a pro starší grafické karty a tedy i ovladače, že mohou být problémy s tím že karta už není v nových ovladačích podporovaná a případně starý ovladač si nemusí rozumět s novým jádrem u nové verze distribuce.

Za dané situace by bylo pro tebe asi nejlepší, abys počítač donesl k vybavenějšímu kamarádovi a ten ti tam k odzkoušení tu nějakou i starší desku a asi nejlépe NVIDIA na chvilku dal, případnou pozitivní změnu by mělo být vidět už i při použití svobodného ovladače. Tady ale také bys měl umět potom nahlédnout do toho čemu se říká BIOS a jeho následovníci a někdy je třeba ty grafiky tam přenastavit.

Pokud ztrácíš s prominutím nervy a když brod je ještě daleko, tak třeba Linux opravdu není pro tebe? To si musíš dobře zvážit. I já začínal a také jsem musel řešit vícekrát podobné problémy. Ale vyřeší se a jede se potom dál. I přes tyto někdy, zdůrazňuji někdy, komplikace bych už neměnil a k W10 (pro forma ty bezplatné ano mám ale hrozím se když tam zvědavě najedu) se vracet nemíním :D Ono nic není zadarmo, ani ta totál sleva tj. že Linux je prý zdarma 8-)
Ahoj takyradejianonymne .
Pridam sem tiez par pismenok, lebo citim ze nas vztah sa dostava na vyzsiu uroven. Zacinas ma mat asi rad.xi
Takze k tvojej otazke, ktora ta trapi, ze preco som neskusal najprv usd distribuciu.
Skusal som a nie jednu.
Pri kazdej bol ten obraz nie na 100 percent, rovnako ako aj tlaciaren aj web kamera nesla na 100 percent. Pripisoval som to ale tomu, ze to nie je plnohodnotna, riadna instalacia na hard disk, ale len spustenie z usb kluca.
Po riadnej instalacii například ta tlaciaren ktora mala aj ovladac, tak tlacila ako z praveku/hotova hroza. Az kde som doinstaloval ovladac od vyrobcu tak sa to zlepsilo

Monitor mi tiez neodchadza, nedavno bol kupeny. Mam dual boot windows, tak viem ako vyzera fotka pri riadnych farbach.
https://www.samsung.com/sk/monitors/cur ... 390FHUXEN/

Nemam ''vybavenějšieho kamarata'', ktory by mi skusal grafiku, ktora funguje - ''mam len teba'' ;) . Tak tiez nemam cas po nociach instalovat vsetky distribucie linuxu na disk, ze ktora sadne a ktora nie, nastavovat/upravovat bios. Mam rodinu a zamestnanie, casu je pomenej.
Myslim si ze pocitac by mal sluzit cloveku a nie ze clovek bude sluzit pocitacu. Kvoli tomuto chcem prejst z windowsu lebo ma hnevalo, ze clovek musi vzdy nieco riesit.
Vyskusal som Linux - je rychly, jednoduchy, prakticky a clovek sa navyse docita ze je nenarocny na hardware..hmm skvela volba ..a bum jednemu nejde wifi dalsiemu nieco ine a tak dalej a dalej.

Teraz odpovedz ty mne na moju otazku ;
Bude mi fungovat napriklad táto grafika:
https://www.alza.sk/msi-gt-710-1gd3h-lp-d4128078.htm
https://www.msi.com/Graphics-card/suppo ... 0-1GD3H-LP
https://www.nvidia.com/download/index.aspx

yes [ no ?

Vo windowse ked stiahnem ovladac, tak dotycna vec funguje.
Plati to aj tu?

Ps
Utekam z windowsu na linux. Mohol by si ma vitat s otvorenou narucou a nie mi pisat ze linux nie je pre mna. :) ;)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#14 Příspěvek od juhele2014 »

MSi GT 710 ti fungovat pod linuxem bude, ale je to starší karta. Ovšem za ty prachy, vem to čert. Tady https://oneguyoneblog.com/2016/10/18/nv ... inux-mint/ je k tomu nějaký povídání. Ovšem, doporučuji místo cinnamonu distro LM 19.1 MATE a kernel řady 5.xx

ps : V Alze to nekupuj :!:

mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#15 Příspěvek od mirokam »

Ďakujem Vám páni za odpovede.
Idem do kupy tej grafiky.
8-)

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#16 Příspěvek od takyradejianonymne »

mirokam: mě nic netrápí, jsou to tvoje přece problémy, jen se pozastavuji nad průběhem zdejší diskuze tj. co dalšího se od tebe ještě dozvíme?
Na prohlížení vlastně "jen" internetu (o to ti jde) ti postačí i třeba 8 let starý vhodný kousek PC pořízený za pakatel ale dál doladěný. Podobně ta dosavadní Windows, vždyť jde jen o prohlížení internetu že, tak přece nějak je přetrpíš jako dosud ale jinak jsi v teple a nic po tobě nikdo dál nechce. Vezeš se totiž. Ten Firefox nebo Chrome si tam když tak doinstaluješ.

Velmi se mýlíš také v tom, že bych já osobně vítal každého do Linuxu s otevřenou náručí: vítač nejsem a po zkušenostech vím že to ani nejde. Proč? Protože i na sobě jsem poznal že Linux není o tom, že by tobě to Chrome nebo Firefox jelo (jde ti přece o jen prohlížení internetu) nějak viditelně v Linuxu lépe. Pojede ti to tak nějak asi stejně.

Ale je to o (alespoň nějaké) svobodě. No a tady příměrem v ovčíně (Windows) narozená a vychovaná ovce (sám jsem byl ovcí) uvidí příležitostně otevřené dveře a hup, že chce tedy na tu svobodu. Že zkusí ten Linux. Když si o tom přečte někde 2 věty.
Jenže ta svoboda venku nemá jen klady ale i rizika. Potulují se tam různá nebezpečí. Pokud ovečka rychle nezíská potřebné instinkty hrozí, že bude zakousnuta. Já a důvodně mám jak interní tj. integrovanou tak grafickou kartu NVIDIA a vím důvodně proč. To co máš ty bych sobě nepořídil a vyhnul bych se tomu velkým obloukem. No, stalo se u tebe.
Ovšem nainstalovat si distribuci když zkouška v živé verzi místo černé byla na monitoru tou šedou, tak to je velká nerozumnost a jako když ta ovečka strčí sama a dobrovolně hlavu tomu nějakému vlkovi (a který číhal a jmenoval se Nezdar) do tlamy.

Na rady (na dálku) co máš tedy ještě zkusit (když krajáč je rozbitý a mléko máš vylité a abys nemusel hned kupovat grafickou kartu) odpovídáš ve smyslu že nic zkoušet ty nebudeš, že ty nemáš čas! Podobně ty nemáš čas alespoň vniknout do podstaty problému také sám, tedy začít si osvojovat ony potřebné instinkty (podmíněné základními znalostmi) tedy jak sobě vyhodnocovat možná rizika a které na tebe kde číhají: to aby mohlo dojít k přerodu z oné "dosavadní" ovce domácí na třeba divokého kamzíka :lol:

Vynucuješ si v podstatě a jako ta ovečka odpovědi, jako kdybychom byli povinni ti je dávat a ještě se 100% zárukou. I když to je na dálku a není možno vidět co také s prominutím ty dál vyvádíš, neznaje totiž souvislostí a ty se učit ale nechceš a protože nemáš ten čas. Pokud jsi sobě pochopil že já tobě proto na ty grafické karty neodpovím, tak ano to je správně. Musel bys se ptát jinak.
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 07 čer 2019, 06:24, celkem upraveno 3 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#17 Příspěvek od takyradejianonymne »

... jen opravdu poznámka a že v dobré víře radit co za grafickou kartu může být tady ošidné,

já tu už dříve psal že je také třeba se podívat na benchmarky, totiž ta jeho integrovaná grafika kdyby asi(?) pracovala pod Linuxem jak barevně má ... tak má asi 2 krát větší souhrnný výkon! ... než ta GeForce GT 710! Takže teoreticky rozdíl už téměř třídy a to neřeším vlastnosti tj. kdy ta jeho integrovaná grafika je novější.

Dál to nebudu rozvádět. Asi by měl mít dotyčný nějakou strategii co vlastně chce a za kolik.
Zatím to vypadá u něho jako nešťastný a unáhlený počáteční nákup z pohledu Linuxu, to pokud je problém opravdu v ovladačích a v jeho případě. Otestovat ještě jiné možnosti a před nákupem dodatečné grafické karty on odmítá. Tak si koupí o polovinu méně výkonnou grafickou kartu a navíc s jádrem, které je výběhové. :roll:
No mně se to z podstaty nelíbí. Pozítří se rozhodne že se vrátí k Windows, ostatně chce jen brouzdat na internetu tak proč ne, pod Windows mu ta interní tj. integrovaná grafika pojede jako z praku a bude mít k ničemu, protože o polovinu méně výkonnou, tu dodatečně pořízenou grafickou kartu. Ale což, libůstky každého z nás mohou být různé. Jen na ten problém taktně upozorňuji.
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 07 čer 2019, 06:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#18 Příspěvek od Ventero1 »

Jeste me napada - bylo vyzkouseno pripojit jiny monitor? Ne, ze by tento byl vadny, ale treba je prilis novy - uz nejaky patek se meni styl zpracovani signalu a i ve Win se cas od casu stalo, ze k nekterym typum monitoru bylo treba doinstalovat kody od vyrobce monitoru, aby zobrazoval spravne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#19 Příspěvek od takyradejianonymne »

... to jsi mně připomenul, že cosi podobného se mně kdysi dávno začalo stávat tj. monitor s barvami s prominutím jako před chcípnutím ale bylo to nikoli vlastním monitorem ... ale kabelem :oops:

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#20 Příspěvek od takyradejianonymne »

Zachytil jsem přes google doporučení zkusit (v živé verzi) třeba takovou poslední Fedora 30 a kde je už jádro 5.0 no a já bych na začátek použil opravdu raději ten ryzí základ tj. s prostředím GNOME, nikoli nějaký ten spin s jiným prostředím.
Ovšem z předchozích mých nákuků do Fedory zase vím, že jsem byl nespokojený s vykreslováním fontů a protože oni dodržují licenční purismus a záměrně jim tam "něco" proto vždy chybělo, nedávno šla ale hláška že by se to mělo pozitivně změnit takže třeba to už Fedora má touto dobou doplněný?

Já bych za dané situace zvážil vrátit se do Windows a to je cesta nejmenšího odporu a pro prohlížení internetu. Za čas bych si otestoval živou distribucí Linuxu jestli se situace pro to "kafe" změnila, tj. ovladač Intel vs jádro.

Zamčeno