Nejasný obraz-grafika celého systemu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#21 Příspěvek od takyradejianonymne »

Takový možná významný dodatek a co jsem dál dohledal:
To že s Kofeelake jsou zaznamenané problémy je po fórech opravdu dohledatelné. Pořád mně ale v zádech tlačí podezření, že zádrhel může být ještě dál v něčem jiném a dodatečná grafická karta nemusí pomoci. Myslím pod Linuxem. Protože místo černé když je šedá nevypadá to že je šedá tím, že nefunguje ona hardwarová akcelerace ale jen softwarová. Jak je zaznamenána potíž s Kofeelake. Černá by měla zůstat černou to jen by obraz byl trhaný nebo by naskočilo nějaké divné rozlišení.

:!: Lze dohledat zaznamenané problémy s monitory které jsou/mají AMD FreeSync ... a to tázající jak se jeví asi má, že!?
Pro vyloučení této možnosti a jako zdroje potíží tak by bylo otestování připojením "normálního" monitoru a vidělo by se. Co jsem zahlédl, tak aby "to" začalo "někdy" nějak fungovat je třeba se tím potom zabývat podle různých návodů ;)
Jestli má tázající někde v koutě původní monitor tak šup, připojit. Nebo si ho půjčit na hodinu od karamáááda. Nebo jít do kuchyně a zkusit připojit televizi, ta je dnes také i monitor.

PedroS
Příspěvky: 6
Registrován: 18 dub 2016, 10:21

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#22 Příspěvek od PedroS »

Nemůže být problém prostě jen v přejaseném monitoru? Nastavuji jas na monitoru většinou na hodnotu kolem 30-40 a kontrast kolem 80. Na notebooku jsem řešil, že LM 19 nastavoval ve výchozím nastavení jas displeje po startu systému naplno (100%). Musel jsem ten jas vždycky ručně stahovat asi na polovinu. Pak jsem trochu zapátral a našel utilitu xbacklight:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install xbacklight
Umístil jsem její spuštění do Aplikací spouštěných po přihlášení:

Menu > Volby > Aplikace spouštěné po přihlášení > Přidat (+) > Uživatelem určený příkaz a nastavil pole Příkaz následovně:

Kód: Vybrat vše

xbacklight -set 50
Funguje to ale jen na notebucích (ovládá se tím podsvícení displeje).

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#23 Příspěvek od takyradejianonymne »

PedroS: ono jak to vypadá tak tázající notebook nemá! Protože jinak by on neřešil případný nákup grafiky určené do PC.

Ovšem to čtenář takhle na dálku mnohdy neví: napřímo to v textu on nenapsal ale z výpisu tady na začátku je zřejmé, že asi má základní desku od Gigabyte B360M D2V, pozor pozor pozor, s už velmi rychlým asi už slotem pro grafiku PCIe 3, to asi píšu schválně, a tak asi právě proto uvažoval on nákup už dnes výběhové grafiky jen PCIe 2 a s výběhovým čipem a výkonností jen asi 1/2 proti tomu, co má on dnes mít v té grafice integrované.

Jak ve výsledku s kartou uspěl tak sem on nenapsal a i když touto dobou on už tu kartu by měl mít dodanou, že?
Tak jen doufejme, že před nákupem si pohledem ve skříni on ověřil že tam má místo pro případný baňatý pasiv co je asi na kartě a že mu opravdu funguje větrání skříně. Od věci by nebylo podívat se předem i na zdroj co má, tj. jaké asi rezervy on má a kdyby grafárna byla náročnější. No potom tj. už se šroubovákem a už s kartou v ruce tak že vytáhl on hned na začátku přívodní šňůru ze zásuvky.

Co se týče monitoru tak on uvažoval pouze s možností že má monitor prý rozbitý a což on vylučoval, zjevně ignoroval předchozí upozornění ve smyslu že monitor co má tak nemusí být rozbitý ale je možná příliš nový! Což já včera dohledal tu možnou tj. potíž s tím "novým" AMD FreeSync a to on asi má.
Potom z dalšího náhledu a AMD uváděné kompatibility jsem zahlédl, že kompatibilita je pro grafické karty Radeon ale karty NVIDIA a co měl v plánu koupit jsem tam nezahlédl. No zahlédl až na fórech co s tím a ve smyslu toho, že i zde by měla podpora být v ovladačích dodatečně dodělána. Pro Linux. Aby si on a ještě na integrované grafice proto předem odzkoušel nějaké živé progresivní distro s jádrem 5 a MESA 19 (také to může být i ta nová Mageia 7 RC a jak jsem také zjistil) tak on to odmítl, že nemá čas. Tím by také odzkoušel funkci toho Cofee Lake. Tam zase byly hlášky že grafika neakceleuje, jen softwarově.

Tak snad sem alespoň někdy on napíše jak dopadl a v čem byl ten zádrhel? ... pro ostatní?

mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#24 Příspěvek od mirokam »

Problem je vyriešený. Problem bol v monitore. Lepšie povedané v pripojení monitora k pc. Keď to bolo pripojene cez HDMI, tak to išlo zle. Keď som ho zapojil klasicky, tak mám všetko v poriadku.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#25 Příspěvek od Ventero1 »

To bych nenazval vyresenym problemem, ale obejitym. Naopak via HDMI by mel byt obraz lepsi. Tedy nekde bude pravdepodobne HW chyba nejpravdepodobneji kabel ci zdirky - monitor, grafika - v horsim pripade jejich zavaznejsi vnitrni vada ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno