ovladace Grafiky [Vyřešeno] Vyřešeno

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
Kalda
Příspěvky: 14
Registrován: 21 čer 2016, 20:13

ovladace Grafiky [Vyřešeno]

#1 Příspěvek od Kalda »

Ahoj, mam posledni Mint ve verzi Cinnamon, potrebuji pomoct s trhanym obrazem pri projizdeni stranek nebo prohlizenim videi (vertikalni pruhy na obrazovce) + Counter Strike SOurce jde velice trhane a s minimalnim detailem. Jiz jsem tu podobny problem resil, ale s grafikou Intel, kde jsem vytvoril konfigurak a nastavil hodnotu graficke karte natvrdo. Vedeli byste poradit, jak zprovoznit grafiku na tomto? Dekuji za kazdou radu.

Nize vypis:
1. inxi -SMCGx
2. lspci -nnk |egrep -A3 -i "3D|VGA"
3. ls /etc/modprobe.d
Naposledy upravil(a) Kalda dne 17 zář 2019, 09:29, celkem upraveno 3 x.

Kalda
Příspěvky: 14
Registrován: 21 čer 2016, 20:13

Re: ovladace Grafiky

#2 Příspěvek od Kalda »

Kód: Vybrat vše

System:
  Host: kalda-Qosmio-X300 Kernel: 4.15.0-62-generic x86_64 bits: 64 
  compiler: gcc v: 7.4.0 Desktop: Cinnamon 4.2.4 
  Distro: Linux Mint 19.2 Tina base: Ubuntu 18.04 bionic 
Machine:
  Type: Laptop System: TOSHIBA product: Qosmio X300 v: PQX32E-04J00RCZ 
  serial: <root required> 
  Mobo: TOSHIBA model: KSRAA v: 1.00 serial: <root required> BIOS: TOSHIBA 
  v: 2.10 date: 03/10/2009 
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core2 Duo T9550 bits: 64 type: MCP 
  arch: Penryn rev: A L2 cache: 6144 KiB 
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 ssse3 vmx bogomips: 10640 
  Speed: 1060 MHz min/max: 800/2667 MHz Core speeds (MHz): 1: 1107 2: 981 
Graphics:
  Device-1: NVIDIA G94M [GeForce 9800M GTS] 
  vendor: Toshiba America Info Systems driver: nouveau v: kernel 
  bus ID: 01:00.0 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: nouveau 
  unloaded: fbdev,intel,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: NV94 v: 3.3 Mesa 19.0.8 direct render: Yes 

Kód: Vybrat vše

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G94M [GeForce 9800M GTS] [10de:062c] (rev a1)
	Subsystem: Toshiba America Info Systems G94M [GeForce 9800M GTS] [1179:ff01]
	Kernel driver in use: nouveau
	Kernel modules: nvidiafb, nouveau

Kód: Vybrat vše

alsa-base.conf                  blacklist-modem.conf
amd64-microcode-blacklist.conf  blacklist-oss.conf
blacklist-ath_pci.conf          blacklist-rare-network.conf
blacklist.conf                  dkms.conf
blacklist-firewire.conf         intel-microcode-blacklist.conf
blacklist-framebuffer.conf      iwlwifi.conf

Kalda
Příspěvky: 14
Registrován: 21 čer 2016, 20:13

Re: ovladace Grafiky

#3 Příspěvek od Kalda »

pri instalaci sudo ./NVIDIA-Linux-x86_64-340.46.run jsem zkusil zastavit sudo killall Xorg a spustit instalace s priznakem --no-x-check, pripadne jsem zkusil zabit primo bezici proces (ps ax | grep X ) sudo kill -9 number ale stale bez uspechu

Kód: Vybrat vše

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before                      installing.  For further details, please see the section INSTALLING             THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver                   download page at www.nvidia.com.

Kdyz jsem to zkusil jinak, mam problem:

Kód: Vybrat vše

ERROR: The Nouveau kernel driver is currently in use by your system.  This driver is incompatible with the     
         NVIDIA driver, and must be disabled before proceeding.  Please consult the NVIDIA driver README and     
         your Linux distribution's documentation for details on how to correctly disable the Nouveau kernel      
         driver.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: ovladace Grafiky

#4 Příspěvek od juhele2014 »

Popravdě řečeno, dávat Cinnamon na 10 let starej noťas není rozumný, to se bude zadejchávat. První, co by bylo, bych zmenšil rozlišení, pak bych asi zkusil nový kernel řady 5.xx, jestli se ta nvidia nečapne. Docela by byli zajímavý údaje o teplotě, jak se to hřeje ...

Kalda
Příspěvky: 14
Registrován: 21 čer 2016, 20:13

Re: ovladace Grafiky

#5 Příspěvek od Kalda »

muzu poslouzit ;)

Sensors: System Temperatures: cpu: 48.0 C mobo: N/A gpu: nouveau temp: 50 C

Kazdopadne ... system je fakt suprove rychlej, vlastne jsem to ani necekal a chtel tam dat xfce prostredi. Jenze tu bezi nekolik oken zaraz (Steam, DigiKam, film ve VLC a internet a Whatsapp + stahovani torrent souboru) a nezpozoroval jsem ani jeden zasek nebo zpomaleni. Mam to pripojene na Full HD 24palc monitoru ... a myslim, ze tam ten system necham. Ja na tom krom cumeni na film, upravy fotek a cteni na webu moc jineho delat nebudu (ten Counter Strike bych ale rad), to jak system slape (i kdyz je to nova instalace) me fakt hodne prekvapilo. A i kdyz je notebook starej, ve svych letech to byl slusnej stroj s ne uplne spatnym processorem, RAM i grafikou. A disk tam mam SSD, takze to frci rychle.

S tema pruhama na displeji jsem mel problem uz u dvou PC, u jednoho jste mi zde na foru poradili a podle toho jsem to vyresil, ale tady nejsem schopnej si nejak sam poradit.

A uprimne, nejsem zadny linuxak, spis bezny uzivatel, takze jak dam do systemu novy kernel bohuzel moc netusim. Pokud by nekdo mel trpelivost se mnou tu instalaci projit, nebo mi to nejlepe cesky popsat, budu moc rad. Nemam az tak problem googlit, mam problem s anglictinou ... bohuzel

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: ovladace Grafiky

#6 Příspěvek od menom »

.

Novy kernel neni potreba.

Na starsie nvidie je doporuceny ovladac 340.107
Nedavno som to skusal s ovladacom NVIDIA-Linux-x86_64-340.107.run zo stranky nvidia na LM 19.2 xfce
a dostal som sa dalej ako ty.
Vypnut x server v tty:

Kód: Vybrat vše

sudo service lightdm stop
Problem je ze nouveau sa stale spusti, aj ked je zapisany v blacklist.conf

Tak som isiel cez Recovery mode a Root shell, tam kontrola ci sa pouziva nouveau:

Kód: Vybrat vše

lsmod | grep nouveau
Ak ho vypise tak bezi
Vypnut nouveau:

Kód: Vybrat vše

modprobe -r nouveau
Pridelit prava na spustenie:

Kód: Vybrat vše

chmod +x NVIDIA-Linux-x86_64-340.107.run
Instalovat:

Kód: Vybrat vše

./NVIDIA-Linux-x86_64-340.107.run
Kompilacia modulu ovladaca prebehla bez chyb, bez dkms, dal som vytvorit xorg.conf v /etc/X11, no system po restartu nenabehol

Znovu do Recovery - Root shell a cez MC (Midnight commander) som xorg.conf vymazal., Restart, system nenabehol.
Znovu do Recovery - Root shell a vymazat ovladac nvidia, aby nabehol s nouveau:

Kód: Vybrat vše

/usr/bin/nvidia-installer --uninstall
Toto vsetko som pisal, aby si pochopil, ze bude pre teba lepsie instalovat cez program Spravca ovladacov

U mna Menu / System / Spravca ovladacov
Kde po pripojeni na internet ponukne doporuceny ovladac k instalaci.

.
.

Kalda
Příspěvky: 14
Registrován: 21 čer 2016, 20:13

Re: ovladace Grafiky

#7 Příspěvek od Kalda »

Ok, rozumim. Diky tedy za rady, nainstaloval jsem ovladac pres system - ovladace. Pruhy se tim to vyresili. Prosim uzavrit tema.

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: ovladace Grafiky

#8 Příspěvek od Adem »

@Kalda
Vyřešení = editace prvního příspěvku a do předmětu / názvu tématu doplnit v hranatých závorkách [Vyřešeno]
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Zamčeno