Pískání monitoru

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Pískání monitoru

#11 Příspěvek od snl »

Vidím že je to úplná detektivka jak Agáty Christí :D

No já bych viděl následující indície:

1) je to levný monitor - nejlevnější flikr-free co se dal sehnat v té úhlopříčce s VA panelem
2) flikr-free znamená, že tam není pulsní regulace podsvícení (PWM)
3) mám nastavené velmi nízké hodnoty jasu (měl jsem 5 ze 100, teď 10 ze 100 - když jsem resetoval to nastavení a nastavilo se tam nějaké výchozí 50 % nebo kolik, tak jsem málem oslepnul :D) - nj. ty dnešní mladší generace už jsou zřejmě slepé z těch mobilů, tak to asi musí ohulit co to dá...

Takže sečteno - zřejmě tomu nesvědčí ta nízká hodnota podsvícení - tedy budu se asi muset smířit s oněco nižším kontrastem (což je dá se říct "softwarová" záležitost i když se to nastavuje na monitoru, takže by to nemělo mít na to vliv) - tedy nechat vyšší úroveň podsvícení (brajtnys) + snížit ten jas pomocí snížení hodnoty kontrast.

Záhadou zůstává proč to píská zrovna v Linuxu a ne ve Windows, když nastavení frekvence a rozlišení jsou stejné...

Díval jsem se, že monitor je z půlky roku 2017, takže už je mimo záruku.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pískání monitoru

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Jojo - bývá to přepálené - já jsem TN a VA panely zavrhl právě kvůli vyblitosti a vysokému záření i když jsem měl podsvícení a jas na nule, kontrast tak na 20%. A ještě jsem měl pocit, že i když píšeš flicker-free, tak nějak kmitaly nebo co - vždycky mě z nich přecházely oči a míval jsem mžitky po delší době práce. Nejhorší v tomhle byly Philips.
I když teď mám od HP IPS a v přítmí je to taky na oči nicmoc. Nejlíp se mi koukalo na starý kancelářský Fujitsu či předražený Samsungy (tenkrát 19" za skoro 16000,-) - možná ještě standartní LCD - a LG mi připadají takový jemnější na oči.
A asi nejhorší je použít jako monitor TV od Samsung ...

Pokud náhodou tento neměl 3letou - a asi ne vzhledem k ceně - tak záruka je passé a je to škoda.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Pískání monitoru

#13 Příspěvek od snl »

" i když píšeš flicker-free, tak nějak kmitaly nebo co - vždycky mě z nich přecházely oči a míval jsem mžitky po delší době práce"

To bude vlivem FRC - tedy diteringem zvyšování bitové hloubky

Právě já koupil ten VA, protože kontrast 3000:1 - ale těch technologíí je více variant, s různou úrovní např. odezvy, kontrastu, sledovaích úhlů
Ano - starý trubicově podsvícený LCD měly tu frekvenci flickeringu vysokou - nejhorší byly ty první LED - to bylo horší než nějaký lepší CRT jak to blikalo...
Teď mám jak doma tak v práci flickerfree a je to úplně v pohodě.
+ ve Windows10 zapínám "noční osvětlení", na Linuxech se dá použít Redshift
Použít TV jako monitor je na hovn0 úplně, protože tam jsou všechny blikačky, snad kromě Sony a vyšších řad jinch značek, i když je pravda, že to podsvícení s PWM bliká nejvíc při nejnížším nastavení a postupně to blikání přestává - já mám třeba Samsung 7. řady a tam zhruba od poloviny úrovně podsvícení to už nebliká vůbec - na nule je to troboskop...

No já vím jak by to dopadlo - "nenašli jsme žádnou závadu" - ono to ale asi půjde nějak pořešit jak se zdá... v nejhorším ten lak na vlasy :D
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pískání monitoru

#14 Příspěvek od alojz »

...daj vypis z inxi -F...trocha som zvedavy... :evil: :evil: :evil:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Pískání monitoru

#15 Příspěvek od snl »

Kód: Vybrat vše

demo@mx1:~
$ inxi -F
System:    Host: mx1 Kernel: 4.19.0-6-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: Xfce 4.14.1 
           Distro: MX-19.1_x64 patito feo February 15  2020 
Machine:   Type: Desktop System: Dell product: OptiPlex 380 v: N/A serial: <root required> 
           Mobo: Dell model: 0HN7XN v: A01 serial: <root required> BIOS: Dell v: A07 
           date: 06/13/2012 
CPU:       Topology: Dual Core model: Intel Core2 Duo E7500 bits: 64 type: MCP 
           L2 cache: 3072 KiB 
           Speed: 1828 MHz min/max: 1600/2933 MHz Core speeds (MHz): 1: 1691 2: 1704 
Graphics:  Device-1: Intel 4 Series Integrated Graphics driver: i915 v: kernel 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: intel resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel G41 v: 2.1 Mesa 18.3.6 
Audio:     Device-1: Intel NM10/ICH7 Family High Definition Audio driver: snd_hda_intel 
           Sound Server: ALSA v: k4.19.0-6-amd64 

Drives:    Local Storage: total: 237.89 GiB used: 287.4 MiB (0.1%) 
           ID-1: /dev/sda vendor: Kingston model: SUV500240G size: 223.57 GiB 
           ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: SanDisk model: Ultra Fit size: 14.32 GiB 
Partition: ID-1: / size: 2.96 GiB used: 287.4 MiB (9.5%) fs: overlay source: ERR-102 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 39.0 C mobo: N/A 
           Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:      Processes: 173 Uptime: 8m Memory: 3.76 GiB used: 783.0 MiB (20.4%) Shell: bash 
           inxi: 3.0.36 
demo@mx1:~
$ 
nasin spešl
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Zamčeno