Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#1 Příspěvek od snl »

Tak mi to nakonec nedalo a ještě jsem dal jednu šanci Xubuntu.

"Okopíroval" jsem nastavení intel grafiky z MX-linuxu - sice tomu nerozumím, ale zdá se, že to funguje stejně jako v MX-linuxu (z hlediska tearingu) :ugeek: Takže teď už jenom čekám, jestli nezačne hvízdat monitor než to stihnu dopsat :lol:

V MX-linuxu jsem dost bojoval s fonty (resp. s hintingem) a nepodařilo se mně to nějak dořešit...

Co se týká vzhledu tématu, ikon, fontů... tak Xubuntu vypadá prostě líp než MX-linux, i když se to dá samozřejmě nastavit, doinstalovat ikony atd., ale taky to o něčem svědčí...

Rychlost startu (měl jsem nainstalovaný MX a teď mám Xubuntu) je prakticky shodná - okolo 15 vteřín (MX ve verzi systemd)

Takže kdyby to ještě někoho zajímalo to kouzlo co použili v MX linuxu na zkrocení Intelovské grafiky :mrgreen:

Obecně se na netu doporučuje :

Kód: Vybrat vše

/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Section "Device"
  Identifier "Intel Graphics"
  Driver "intel"
  Option "TearFree" "true"
EndSection
Třeba na mém oblíbeném: https://wiki.archlinux.org/index.php/intel_graphics

Ale zjistil jsem, že v MX použili něco jiného - sice přesně nevím jak, ale funguje to :mrgreen:
Nezapli "intel driver", ale nechali "modesetting driver" - je to poznat i v nastavení "MX Tweak".

Prohledával jsem konfigurační soubory, kde by mohla být nějaká zmínka o Intelu - a nebudete tomu věřit, našel jsem toto :mrgreen:

Kód: Vybrat vše

/etc/x11/xorg.conf
Section "Device"
   Identifier "Device0"
   Driver     "intel"
   Option     "AccelMethod"  "uxa"
EndSection
Ještě přidám na závěr bonus:

Pokud se vám přesto stránky neposouvají úplně plynule, nechte zobrazený ve Firefoxu Title Bar.
Asi to bue jenom tím, že menší okno je méně náročné na zobrazení, ale ještě jsem to tak dopodrobna nezkoumal.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Ten konfigurak, ktery jsi tam nasel meni u grafiky Intel (driver intel) metodu akcelerace, pricemz uxa oproti sna (dle informaci defaultni) je ta s mensim vykonem. V Xubuntu mi toto tearing neresilo.
Jaky driver je pouzit zjistis v terminalu.
lspci -v
nebo
lspci -k
- jedno z toho, mozna oboji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#3 Příspěvek od snl »

Teď nejsem na svém domácím počítači - ale je pravda, že obě výše uvedené nastavení z hlediska tearingu fungují zhruba stejně, akorát při tom MXáckém mně nepíská monitor :D Tak že by to pískání způsobovalo to nastavení akcelerace grafiky? Ještě v dobách XPček (a možná to bylo jenom pro CRT monitory, nevím) si vybavuji, že tam bylo nastavení "kombinovaný zápis - pozor, může poškodit..." nebo tak něco. Třeba to sna je nějaký "kombinovaný zápis" a kur.. to ten můj monitor :D Nevím, jenom hádám - si nikdo neví zdá se :D
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Používám tearing test na youtube a přepnutí na uxa nic neřešilo a trhání se objevovalo.
https://www.youtube.com/watch?v=0RvIbVmCOxg
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#5 Příspěvek od snl »

No já vyzkoušel všechny možný kombinace - a při použití "intel driveru" bylo taky lepší výchozí sna, ale s tím "modesetting driver" možná funguje líp to uxa... hlavně že přestal pískat ten monitor, což mi trochu rozvázalo ruce :D Takže zas začínám trochu pošilhávat po Linux Mintu samozřejmě Xfce...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#6 Příspěvek od snl »

Jinak to letošní Xubuntu mě překvapilo jak je to vizuálně povedený, nebo jak říkají "kompaktní", jestli je to správný slovo. Akorát jsem nastavil poloprůhledný title bary oken, aby se to trochu odlišilo + šedivou plochu místo té tapety a celkem ani nepotřebuju tam moc co dál měnit. Firefox si upravím pomocí userChrome.css

Někdo z linuxové komunity měl asi náhodou zrovna dobrý vkus při tvorbě toho tématu, což se co tak pozoruji stává tak nanejvíš jenou za 2 století :D Určitě nesrovnatelně lepší než výchozí Ubuntu - to je jak cirkus jenom člověk čeká z které plochy na něj vyskočí klaun :mrgreen:
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Konfigurák, který jsi postnul, ale pracuje s intel driver - takže pokud užívá systém jiný driver, tak je toto nastavení nerelevantní - neaktivní.
Dej sem ten výpis lspci -k u toho MX, ať se koukneme, jaký je modul načtený v jádru.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#8 Příspěvek od snl »

JJ, pošlu pak někdy odpoledne, teď jsem práci, i když to možná občas nevypadá :D
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#9 Příspěvek od snl »

TAK dnes to zapnu a už to zase hvízdá... tak už nevím - zase zpátky na MX

Napíšu tedy výpis tady z Xubuntu:

Kód: Vybrat vše

$ lspci -k
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 4 Series Chipset DRAM Controller (rev 03)
	Subsystem: Dell 4 Series Chipset DRAM Controller
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 4 Series Chipset PCI Express Root Port (rev 03)
	Kernel driver in use: pcieport
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 03)
	Subsystem: Dell 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller
	Kernel driver in use: i915
	Kernel modules: i915
00:02.1 Display controller: Intel Corporation 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 03)
	Subsystem: Dell 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller
	Kernel driver in use: snd_hda_intel
	Kernel modules: snd_hda_intel
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
	Kernel driver in use: pcieport
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller
	Kernel driver in use: uhci_hcd
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller
	Kernel driver in use: uhci_hcd
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller
	Kernel driver in use: uhci_hcd
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller
	Kernel driver in use: uhci_hcd
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller
	Kernel driver in use: ehci-pci
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
	Kernel driver in use: lpc_ich
	Kernel modules: intel_rng, lpc_ich, leds_ss4200
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
	Subsystem: Dell 82801G (ICH7 Family) IDE Controller
	Kernel driver in use: ata_piix
	Kernel modules: pata_acpi
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode] (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode]
	Kernel driver in use: ata_piix
	Kernel modules: pata_acpi
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 01)
	Subsystem: Dell NM10/ICH7 Family SMBus Controller
	Kernel driver in use: i801_smbus
	Kernel modules: i2c_i801
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grafika Intel trochu jinak - řešení tearingu převzaté z MX-linuxu

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Me zajima prave ten vypis z toho MX a ne z Xubu, jestli je tam opravdu jiny driver ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno