Stolní PC zároveň jako server

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Fargotroniac
Příspěvky: 52
Registrován: 13 čer 2013, 19:58

Stolní PC zároveň jako server

#1 Příspěvek od Fargotroniac »

Ahoj,

Měl bych na místní znalce otázku ohledně použití stolního PC zároveň jako server.

Jde o to, že za pár měsíců budu stavět stolní PC s rozpočtem asi 30 000,- Kč. PC budu mít na práci, ale občas si taky zahraji WoWko a ty slabé detaily na notebooku už mě moc nebaví. Zároveň bych PC rád použil jako úložiště filmů, hudby a fotografií pro rodinu. Takže k datům bude přistupovat Android TV a počítám, že najednou maximálně 2 další zařízení (když si děti budou chtít pustit třeba nějaký ten filmek). S novým ISP bude také veřejná IPv4, takže případně budu k PC přistupovat i z venku. Třeba z fotkám u rodičů přes notebook nebo tak.

Otázkou je, zda dané připojení nesebere až příliš mnoho z výkonu PC, ale osobně myslím že by nemělo ne?

K diskům. Představu mám následující, pokud to tedy je vůbec reálné.

Systém + aplikace + hry by byly na SSD disku.
Hudba, filmy a fotografie budou na samostatném plotnovém disku, každý druh vlastní (takže celkem 3 disky).
Ostatní data (takže třeba stažené soubory) by běžely opět na samostatném plotnovém disku.

Ve finále by tedy v PC byl jeden SSD disk + 4 plotny. Na začátek bych koupil nejdříve ten SSD + 1 plotnu. Ostatní disky bych dokoupil postupně.

Je dána záležitost reálná, nebo jsem úplně mimo?

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Stolní PC zároveň jako server

#2 Příspěvek od West »

Je to reálne ak budeš mať PC zapnuté vtedy, kedy ho bude potreba a nebudeš ho často reštartovať.

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: Stolní PC zároveň jako server

#3 Příspěvek od Adem »

Fargotroniac píše: 18 čer 2020, 08:35 .... Je dána záležitost reálná, nebo jsem úplně mimo?
Reálné to je a bude to fungovat. Ve chvíli, kdy nějaký desktop SW vezme 100% výkonu CPU dojde k nevybavení požadavku NAS, to je jasné. Řešením pro NAS je také virtuál. Hlavně bych si odůvodnil, jestli mít minimální klidový odběr cca 50W 24/7/365 a kolik to bude za rok stát na elektřině.
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Stolní PC zároveň jako server

#4 Příspěvek od Livan »

Adem píše: 18 čer 2020, 11:05 Hlavně bych si odůvodnil, jestli mít minimální klidový odběr cca 50W 24/7/365 a kolik to bude za rok stát na elektřině.
Tak ono to zase není ročně až taková pálka. Když vezmu 50W × 24h × 365 dnú, dostanu 438 000 Wh, což je 438 kWh. Při ceně 4,91 Kč za kWh je to ročně 2 150,58 Kč.

Fargotroniac
Příspěvky: 52
Registrován: 13 čer 2013, 19:58

Re: Stolní PC zároveň jako server

#5 Příspěvek od Fargotroniac »

A kolik takový přístup k datům může vzít z výkonu? Dejme tomu, že bude na TV puštěný film a k tomu budu hrát třeba WoWko. Bude to společně šlapat, nebo se mám připravit na to, že se film bude sekat?

Tak elektřina není takový problém, ročně nám na elektřině dost vracejí. Když to porovnám s investicí do NASu, tak to je pomalu na 3 roky než by se to na úspoře elektřiny vrátilo. :)

Restartovat PC mám v plánu akorát pokud bude potřeba a navíc si zvládnu ohlídat kdy bude nejlepší čas provést restart. :)

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Stolní PC zároveň jako server

#6 Příspěvek od segfault »

Mít herní PC jako NAS je možná kanon na vrabce. Mně se osvědčil Raspberry Pi vhozený do hliníkové krabičky. Začínal jsem na verzi 1 s jedním jádrem a na dnešní dobu už je fakt pomalá. Pak následoval upgrade na RPi 2 a to mám do teď s jedním externím diskem. Spotřeba se vejde do 10 W.

Teď už je dostupné RPi 4 s Gbit síťovkou, které dokáže v podstatě nahradit notebook nebo slabší PC s velmi slušnou spotřebou za pár šupů.

https://rpishop.cz/518-raspberry-pi-4b
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Fargotroniac
Příspěvky: 52
Registrován: 13 čer 2013, 19:58

Re: Stolní PC zároveň jako server

#7 Příspěvek od Fargotroniac »

Ale pořád jsem u toho, že bych musel koupit "zařízení" a k tomu disky ne? A nevím kolik takový přístup na disk může vzít z výkonu počítače. Podle toho můžu relativně odvodit, zda by se vyplatilo ten NAS řešit. :)

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Stolní PC zároveň jako server

#8 Příspěvek od segfault »

Z výkonu počítače to nevezme prakticky nic. Tak píšeš, že dokoupíš 4 disky (jednotlivé ploty asi dokoupit nejdou :). NAS se ti vyplatí jen pokud nechceš mít puštěn 24/7 velký procesor na velkém PC s velkou spotřebou.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Stolní PC zároveň jako server

#9 Příspěvek od sasa.chetan »

Fargotroniac píše: 22 čer 2020, 09:32 Ale pořád jsem u toho, že bych musel koupit "zařízení" a k tomu disky ne? A nevím kolik takový přístup na disk může vzít z výkonu počítače. Podle toho můžu relativně odvodit, zda by se vyplatilo ten NAS řešit. :)
mam rpi 2 s 2TB HDD bez problemu.
Na zalohu a na pracu mam NAS (lacny Zyxel NAS326 s 2x 1TB WD black) ktory bezi 6rok bez udrzbyt (aktualizacia FW neratam) a mozes si byt isty ze vsetko bude bezat.
Niekedy je jednoduchsie pouzit zariadenia na to urcene
(Nas 3 879,01 Kč, disky 2x 1TB Seagate SkyHawk 1 299Kč

Fargotroniac
Příspěvky: 52
Registrován: 13 čer 2013, 19:58

Re: Stolní PC zároveň jako server

#10 Příspěvek od Fargotroniac »

Počítám s tím, že PC poběží prakticky pořád. Když na něm nebudu pracovat, tak tam stejně poběží konverze Blu-ray disků na filmy do sbírky. :)

Zamčeno