vysoká spotřeba baterie

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
don-leo
Příspěvky: 28
Registrován: 02 kvě 2014, 06:27

vysoká spotřeba baterie

#1 Příspěvek od don-leo »

Dobrý den, po instalaci Linux mint mi notebook hrozně žere baterii. Nevíte, kde je problém? Lenovo TP Edge 520, intel i3, 500 GB, 4 GB. Je možné, že je to grafickou kartou? grafická karta jsou tam dva řádky a to:
Grafická karta: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
Grafická karta: AMD/ATI Whistler (Radeon HD 6630M/6650M/6670M7670M/7690).
jsem dejme tomu pokročilý uživatel, ne IT, tak pokud by někdo chtěl poradit, tak prosím v tomto duchu.
děkuji

admin

Re: vysoká spotřeba baterie

#2 Příspěvek od admin »

Ahoj,
jaký Mint používáš, jaké pracovní prostředí a jaký máš kernel? Osobně to vidím na upgrade kernelu.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: vysoká spotřeba baterie

#3 Příspěvek od segfault »

Stačí nainstalovat ovladače grafické karty.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

don-leo
Příspěvky: 28
Registrován: 02 kvě 2014, 06:27

Re: vysoká spotřeba baterie

#4 Příspěvek od don-leo »

ahoj, mám to co ty. LinuxMint 16 Petra, Cinnamon 2.0.14, akorát 32 bit. Ovladače mám hledat na serveru linuxu nebo výrobce grafické karty? Mám ještě jeden problém. Když jsem si chtěl pustit film přes hdmi, tak se mi na tv objevila jen plocha a když jsem spustil film, tak běžel jen na monitoru, ne na TV. díky za rady

admin

Re: vysoká spotřeba baterie

#5 Příspěvek od admin »

Co se týká ovladačů, tak nejprve zkus najet do Menu > Nastavení systému > Ovladače zařízení, jestli Ti systém nenabídne instalaci proprietárních ovladačů sám. Pokud ne, budeme to řešit dál. Stále jsi nám neřekl, jaký máš kernel?

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: vysoká spotřeba baterie

#6 Příspěvek od KOLEGA »

To mimochodem zjistíš snadno pomocí "uname -r"
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

don-leo
Příspěvky: 28
Registrován: 02 kvě 2014, 06:27

Re: vysoká spotřeba baterie

#7 Příspěvek od don-leo »

ahoj, v tom správci jsem byl. ovladač na ATI tam byl zaškrtnutý ten u kterého bylo doporučeno, pak dva alternativní, tak jsem zkusil dát ten druhý....kernel nevím jak zjistím...kam zadat to uname-r. díky a sorry že tak otravuju. jen doplním, že jsem si to doinstalovat k windows, takže může jet v oknech, ale příští notebook už dám jen linux....co jsem tak pročítal, tak lepší bude asi Intel grafika než AMD...je to tak?

don-leo
Příspěvky: 28
Registrován: 02 kvě 2014, 06:27

Re: vysoká spotřeba baterie

#8 Příspěvek od don-leo »

pokud jsem měl zadat příkaz uname-r do terminálu, tak po zadání uname-r mi to napíše příkaz nebyl naleze, po zadání jen uname mi to napíše Linux, nic víc

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: vysoká spotřeba baterie

#9 Příspěvek od menom »

Za uname je medzera a potom -r
Mozes to aj kopirovat a do terminalu vlozit sucasnym stlacenim ctrl+shift+v

Kód: Vybrat vše

uname -r
.

don-leo
Příspěvky: 28
Registrován: 02 kvě 2014, 06:27

Re: vysoká spotřeba baterie

#10 Příspěvek od don-leo »

jo dík, je tam tohle: 3.11.0-12-generic
stahnul jsem si driver ze stránek amd, ale když ho chci spustit, tak mi to píše:
Nelze otevřít soubor /home/leon/.cache/.fr-q0…14.10.1006-x86.x86_64.run.

tu žravou baterii bych zkousnul, píše mi to cca hodinu na baterii, ale co mi štve, je že když propojím plasmu s hdmi, svítí mi tam pozadí které mám na ntb na displayi, ale film se nepřenáší, ani zvuk, ani obraz.

zatím dík

Zamčeno