[Vyřešeno]Problém s teplotou: časté prekročenie teplotného limitu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

[Vyřešeno]Problém s teplotou: časté prekročenie teplotného limitu

#1 Příspěvek od migrena6 »

Ahojte, znovu by som potreboval poradiť :oops:
Súvisí to aj so spúšťaním hier ako takých cez wine, ale nie len s nimi. V prílohe je výpis dmesg a sensors.
O čo mi ide? Spozoroval som, že vo výpise dmesg sa objavujú upozornenia (dosť často), že bol kvôli vysokej teplote znížený výkon na všetkých jadrách. Pritom , podľa psensor teplota na jednom jadre dosiahla iba na chvíľku 95°C.
Mám podozrenie, či len niečo nie je príliš reštriktívne nastavené, lebo podľa sensors je aj limit pre vysokú a aj pre kritickú hodnotu 100°C. Chcel by som vedieť, aký je Váš názor a prípadne ako by som mal postupovať.
Horšie je, že podľa časovej značky v dmesg neviem určiť, kedy k vysokej teplote došlo (počítač nevypínam, iba uspávam).
PS: Ide o ntb v podpise a mám ho asi 5 mesiacov (kupovaný na .... bez OS).
Přílohy
odfiltrovany_dmesg.txt
(33.51 KiB) Staženo 116 x
sensors.txt
(486 bajtů) Staženo 123 x
dmesg.txt
(215.47 KiB) Staženo 120 x
Naposledy upravil(a) migrena6 dne 02 lis 2020, 16:15, celkem upraveno 1 x.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Problém s teplotou: časté prekročenie teplotného limitu

#2 Příspěvek od alojz »

...tvoj problém ma riesenie od editacii grubu,po prepastovanie...na dvoch notbukoch som vsetko mozné dostupne riesenia vyskusal,aj experimentalne...aj iné distro...čiastočne pomohlo nainstalovat hry do pléjonlinuxu,a cez aj hrat...zhrnutie-vysledok nulovy...na koren problematiky som neprisiel,preto som to nazval notbuk posadnuty démonom :twisted: :twisted: :twisted: ...nakoniec som kupil notbuk s ryzenom,a šecko funguje...ale to nevzdavaj,mozno u teba niektory z rieseni zabere... :roll: :roll: :roll:
Naposledy upravil(a) alojz dne 10 říj 2020, 18:20, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Problém s teplotou: časté prekročenie teplotného limitu

#3 Příspěvek od migrena6 »

Takto, keby som si tých výpisov nevšimol, ani by som nevedel, že sa prehrieva. Na tom notebooku pri bežnej práci vôbec nepočuť ventilátor. Pri väčšom využívaní ntb sa ventilátor (dosť hlučný), spustí. Podľa grafov to ale vyzerá, len na krátkodobé špičky.
Čo sa týka podložky, podložku mám, ale bojím sa ju používať- bojím sa, že podložka ntb neudrží (dá sa nastaviť sklon podložky od 0°). Plánujem si kúpiť fixnú celoperforovanú podložku.
Idem vyskúšať nejaké tipy, ktoré nájdem na internete a uvidím.
Mňa ale mätie, že v sensors vidím rovnakú hodnotu pre varovania pri vysokej i pri kritickej teplote a toto bude asi problém.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s teplotou: časté prekročenie teplotného limitu

#4 Příspěvek od menom »

.
Mňa ale mätie, že v sensors vidím rovnakú hodnotu pre varovania pri vysokej i pri kritickej teplote a toto bude asi problém.
+100.0°C to je nic ja to mam tak isto.
Horšie je, že podľa časovej značky v dmesg neviem určiť, kedy k vysokej teplote došlo (počítač nevypínam, iba uspávam).

Mozes kuknut do /var/log/syslog tam by mal byt aj cas uvedeny.

V original dmesg to je asi cervenou farbou.
Mal som to tak isto ale len ked isiel vetrak na plno, nijako som to neriesil.

.
.

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Problém s teplotou: časté prekročenie teplotného limitu

#5 Příspěvek od migrena6 »

Mozes kuknut do /var/log/syslog tam by mal byt aj cas uvedeny.
Vďaka za radu, to som hľadal.Podľa záznamu to vyskočilo dnes okolo 12. hod. a to som určite nič nehral. Idem skúsiť pár hier a uvidím, aký bude priebeh teplôt.
+100.0°C to je nic ja to mam tak isto.
Je pravda, že som nespozoroval žiadne zníženie výkonu, prišiel som na to až na základe výpisov dmesg. Budem ale preventívne sledovať tie teploty. Vďaka za odpovede.

//Edit 2.11.2020: Naozaj nepozorujem problémy s výkonom, takže uzatváram.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Zamčeno