aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#11 Příspěvek od gusto1 »

Chcem sa opytat. Na starej drotovej klavesnici som mal okrem multimed. buttonov aj buttony napr. power off, sleep, kalkulacka ... Je mozne tieto buttony nejak namapovat na novu klavesnicu. Power off, sleep a calc., vyuzivam pomerne casto.

Klavesnicu + mys som vzal tu HP a napr. taky button vol+, vol- ,vol off, play nevyuzivam, tak namiesto toho aby som mal power off, sleep, calc ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Možné to tuším je - ale teď to z paměti nevytáhnu. Zkus hledat na googlu "remaping key ubuntu" a podobné variace ...
Nebo snad později poradí někdo, kdo to má v malíku.
Jsem si ale jist, že i tady na fóru na to bylo vlákno ...

A jak by jsi tu sadu zhodnotil - celkový dosah - ergonomie a stisk kláves, jejich hlučnost - tlačítka myši - hrubé, jemné, hlasité, tiché, skrolovací kolečko atp. ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#13 Příspěvek od gusto1 »

Tak kalkulacku som si poriesil cez shortcut napr. ctrl+home.
Ked som skusil zatlacit napr. tlacidlo play, tak to nefunguje, ale 2 klavesy OK
postup :
klik start (resp. klaves win) a napisat klavesnica. V nastaveni klavesnice klik na pouzitie skratiek a potom zistit prikaz, ktory chceme spustat.
Napr. kalkulacka ma prikaz gnome-calculator. Vyskoci tabulka, ktora ta vyzve na zadanie klavesovej skratky. Ak som dal vol+, vol-, play ... tak to nefungovalo, ale ked som skusil ctrl+home, tak to funguje. Idealne by bolo ak by to bolo jedno tlacidlo, ale vzdy lepsie ako stale otvarat kalkulacku cez start ponuku, alebo klikat niekde na odkaz.
Este musim doriesit power off a sleep.

sorry, ja to az tak neriesim ci klavesy pocut, alebo ako toci kolecko. Je to ine ako som mal a musim si na to zvyknut. Ale myslim si, ze toto by bolo asi lepsie, ale sk popisky by mi chybali a lepit ich tam by asi nebolo najkrajsie.
Snímka obrazovky_2020-11-24_12-09-23.png

gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#14 Příspěvek od gusto1 »

prikazy pre

Kód: Vybrat vše

systemctl suspend - sleep
shutdown now - vypnutie pc
gnome-calculator - kalkulacka

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#15 Příspěvek od sasa.chetan »

gusto1 píše: 24 lis 2020, 12:11 Tak kalkulacku som si poriesil cez shortcut napr. ctrl+home.
Ked som skusil zatlacit napr. tlacidlo play, tak to nefunguje, ale 2 klavesy OK
postup :
klik start (resp. klaves win) a napisat klavesnica. V nastaveni klavesnice klik na pouzitie skratiek a potom zistit prikaz, ktory chceme spustat.
Napr. kalkulacka ma prikaz gnome-calculator. Vyskoci tabulka, ktora ta vyzve na zadanie klavesovej skratky. Ak som dal vol+, vol-, play ... tak to nefungovalo, ale ked som skusil ctrl+home, tak to funguje. Idealne by bolo ak by to bolo jedno tlacidlo, ale vzdy lepsie ako stale otvarat kalkulacku cez start ponuku, alebo klikat niekde na odkaz.
Este musim doriesit power off a sleep.
1. zistit ake oznacenie pouziva LM pre multimedialne / specialne klavesy, ktore chces namapovat (su vo formate napr. XF86Display alebo podobne)
2. zistit nazov co bude sparovane (na XF86Display nechcem obrazovku ale chcem uzamknutie obrazovky takze xflock4)
3. v Klavesnica->Použitie skratiek je pridať (Add)
po kliknuti to chce prikaz. Ten je mozne vyhladat alebo napisat, ked viem (preto bod 2) pisem xflock4 dam OK nasledne mám stlacit klavesovu skratku alebo klavesu tak stlacim Display. ak by nevzalo stlacenie Display zvyknem si dat win+shift + nieco a potom editovat bud xfwm4 alebo priamo cez nano / mousepad

Kód: Vybrat vše

:~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce-keyboard-shortcuts.xml 
mint s xfce4 by mal mat cestu

Kód: Vybrat vše

/usr/share/mint-configuration-xfce/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-keyboard-shortcuts.xml
popripade do terminalu dat

Kód: Vybrat vše

locate keyboard-shortcuts.xml
mam Logitech Wireless Keyboard K350 ale rovnako mam premapovane na kablovej HP klavesnici HP 5069-8220 PS2, tu mam radsej kvoli spinacom ale PS2 mam len na desktope.
pouzivam xfce4 pre mate, Cinnamon, KDE to ale bude podobne az na to, ze Cinnamon nedovoli editovat conf.

gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#16 Příspěvek od gusto1 »

Tiez pouzivam xfce, ale mam trochu ine problemy.
Na lavej strane je 5 rychlych buttonov. Podla webu kde som klavesnicu kupil su tam buttony (od spodu) "hladat, ...., posta, domov ..." co som vybodkoval, tak tie ikony nepoznam. Na realnej klavesnici, ktoru mam su buttony vid obr.
Od spodu "Ctrl+V-vlozit, Ctrl+C-kopirovat, Ctrl+X-vystrihnut, Web, tento button pri otvorenom google chrome, vymaze aktualnu kartu a posledny button otvori ponuku start.
Kedze na tejto klavesnici nie su buttony ako napr. sleep, power off, calc ... tak som si chcel namapovat spominane (Ctrl+V-vlozit, Ctrl+C-kopirovat, Ctrl+X-vystrihnut) buttony na power off, sleep a calc. To aj fungovalo, ale potom som zistil, ze ked chcem nieco kopirovat, vlozit, vystrihnut, tak pri stlaceni realnych klaves ctrl+v mi vyplo PC, pri ctrl+c sa pc uspal a pri vystrihnuti sa spustila kalkulacka :D Takze tieto klavesy nemozem pouzivat na power off, sleep a calc., pretoze su jednoznacne urcene na kopirovanie, vlozenie a vystrihnutie.
Musim si najst ine klavesove skratky.

Este by som chcel doriesit niektore veci.
Nie vzdy, ale casto sa stane, ze pri zapinani pc, chcem vojst do uefi, alebo pouzijem klaves pre boot menu a klavesnica vobec nereaguje. Tak isto ked mam grub ponuku (mam linux a win10) a chcem bootovat do win, tak klavesy nereaguju.
Dalej, neviem ci som si to zapricinil sam pri vytvarani hotkey, ale vzdy po spusteni pc sa mi spusti na hlavnej obrazovke aj terminal. Skusal som start -> nastavenia -> sedenie a spustanie -> autospustenie aplikacie, ale nikde som tam terminal nevidel.
Tak zatial tolko, dufam, ze sa mi to podari doladit k spokojnosti :roll:
IMG_20201125_090825.jpg

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#17 Příspěvek od sasa.chetan »

gusto1 píše: 25 lis 2020, 09:37 Tiez pouzivam xfce, ale mam trochu ine problemy.
Na lavej strane je 5 rychlych buttonov. Podla webu kde som klavesnicu kupil su tam buttony (od spodu) "hladat, ...., posta, domov ..." co som vybodkoval, tak tie ikony nepoznam. Na realnej klavesnici, ktoru mam su buttony vid obr.
Od spodu "Ctrl+V-vlozit, Ctrl+C-kopirovat, Ctrl+X-vystrihnut, Web, tento button pri otvorenom google chrome, vymaze aktualnu kartu a posledny button otvori ponuku start.
Kedze na tejto klavesnici nie su buttony ako napr. sleep, power off, calc ... tak som si chcel namapovat spominane (Ctrl+V-vlozit, Ctrl+C-kopirovat, Ctrl+X-vystrihnut) buttony na power off, sleep a calc. To aj fungovalo, ale potom som zistil, ze ked chcem nieco kopirovat, vlozit, vystrihnut, tak pri stlaceni realnych klaves ctrl+v mi vyplo PC, pri ctrl+c sa pc uspal a pri vystrihnuti sa spustila kalkulacka :D Takze tieto klavesy nemozem pouzivat na power off, sleep a calc., pretoze su jednoznacne urcene na kopirovanie, vlozenie a vystrihnutie.
Musim si najst ine klavesove skratky.
vlozit, kopirovat a vystrihnut su systemove skratky, tie premapovat nepojde.
Web a skratka na whiskermenu by sa mali dat zistit v tych nastaveniach klavesnice.

Ja mam napr. klavesu win nastavenu ako Compose key (Fn na notebooku) a menu otvaram skratkou lavy ALT + M tam by sa to teoreticky premapovat dalo a web, hm ak to je na chrome tak tiez treba pozriet aka je tam skratka.
Inak ja mam premapovany button sleep na HP klavesnici na power off tiez nemam vypinaci button.
Inak na tej stranke pxe su nalavo ine ikony z dola: hladat, kalkulacka, email, domov a instantly launch computer (asi wake on usb). a je to tak aj v quick reference
gusto1 píše: 25 lis 2020, 09:37
Este by som chcel doriesit niektore veci.
Nie vzdy, ale casto sa stane, ze pri zapinani pc, chcem vojst do uefi, alebo pouzijem klaves pre boot menu a klavesnica vobec nereaguje. Tak isto ked mam grub ponuku (mam linux a win10) a chcem bootovat do win, tak klavesy nereaguju.
dan za bezdrat. ja ju pripajam k notebooku vzdy az po nabootovani do systemu. na desktope mam tu kablovu HP na PS2
gusto1 píše: 25 lis 2020, 09:37 Dalej, neviem ci som si to zapricinil sam pri vytvarani hotkey, ale vzdy po spusteni pc sa mi spusti na hlavnej obrazovke aj terminal. Skusal som start -> nastavenia -> sedenie a spustanie -> autospustenie aplikacie, ale nikde som tam terminal nevidel.
Tak zatial tolko, dufam, ze sa mi to podari doladit k spokojnosti :roll:
IMG_20201125_090825.jpg
ani xterm ? xfce-terminal?
alebo je spustana nejaka aplikacia. takto z hlavy netusim.

Inak ked som mal LM pouzival som ConnectIT 180 bezdratove kombo (teraz je na Rpi) a to mi pravidelne menilo skratku (LM 18.1) a v tej dobe uz neslo moc menit multimedialne klavesy. na 17.3 a Ubuntu 14.04 to slo paradne.
V novych verziach ma kopec klavesnic s multimedialnymi klavesmi problem. Hlavne tie lacnejsie. Ak wireless tak je lepsie si spravit vlastne skratky.

Ale to je vzdy o osobnej preferencii. Ja davam prednost bud starym mechanickym klavesniciam alebo overenym Logitechom (aj mysi mam len Logitech) Su sice drahsie ale pod GNU/Linux bezproblemove.
Ale prekvapivo aj lacnaky (kablove) idu napr. Airen

gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#18 Příspěvek od gusto1 »

Neviem ako zbavim toho terminalu po starte systemu.
Snímka obrazovky_2020-11-26_12-52-04.png
UEFI, ale aj vyber OS pri starte funguje uz OK (ale zo zaciatku to blblo (nefungovalo)). Dufam, ze to uz pojde stale OK, lebo pouzivam to dost casto.
Este sa chcem opytat ako dlho vydrzia baterie v zariadeniach. PC pouzivam asi 2-3 hod. denne.
Je potrebne po praci mys vypinat ?

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#19 Příspěvek od menom »

gusto1 píše: 26 lis 2020, 12:59 Neviem ako zbavim toho terminalu po starte systemu.

.

Mozes to urobit takto, zatvorit vsetky okna a odhlasit a prihlasit uzivatela .....

.
.

gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: aku kupit bezdrotovu klavesnicu a mys

#20 Příspěvek od gusto1 »

Odhlasil som sa a opatovne prihlasil, terminal sa objavil znova na ploche.

Zamčeno