Klávesnica a touchpad nefungujú

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
Cero
Příspěvky: 3
Registrován: 20 lis 2020, 08:51

Klávesnica a touchpad nefungujú

#1 Příspěvek od Cero »

Mám starší notebook ACER.Po nainštalovaní Mint 20xfce ide všetko v pohode.Po aktualizácii prestane fungovať klávesnica a touchpad.Skúšal som to riešiť win spôsobom.Ale nedarí sa mi to rozchodiť.Pomôže mi niekto?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#2 Příspěvek od Ventero1 »

3 logicke varianty:

1. Neaktualizivat
2. Pouzit radeji starsi verzi Mint
3. Pouzit nejradeji jine vhodnejsi distro na plecky
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Cero
Příspěvky: 3
Registrován: 20 lis 2020, 08:51

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#3 Příspěvek od Cero »

Čakal som inú ,jednoduchšiu odpoveď.Chcel som skúsiť linux.Už asi tretí krát.Mám k dispozícii asi 6 počítačov.Nemôžem to nainštalovať na stroje ktoré sú v náprahu vo firme.Všetky sw a hw sú prispôsobené na Win.Mám jeden notebook ,síce starší ale funkčný.Nainštaloval som ho.No a pri prvom probléme som za idiota a nb je za plečku.Čiže dozvedel som sa dve veci.Linux je len pre kockáčov a miestnych guru.No pokiaľ chcem radu tak potrebujem aspoň i9 a chladenie tekutým dusíkom.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#4 Příspěvek od alojz »

...nepouživat ACER...maksimálne zlá volba... :evil: :evil: :evil:
...zle si pochopil...nepotrebujes nič ekstra...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Vubec nerozumim tomu, jakou optikou jsi si to prebral a nechapu jak jsi z toho, co jsem psal dosel ke svym zaverum - zrejme silnej model - ale dal jsem ti ty nejjednoduseji proveditelne a nejefektivnejsi rady s nejlepsim umyslem.
Pokud se chces v tom masochisticky s nejistym vysledkem rejpat, tak zacni tim, co mas presne za stroj a v jakem rezimu instalujes (UEFI ci Legacy/CSM) a nejake vystupy ohledne mysi a klavesnice - jake a jak jiste snadno najdes na netu, popr. se doptas.
1. rada je vsak hodne k veci: Z tvych velmi strohych informaci usuzuji, ze se pravdepodobne povysilo jadro a pokud ho uzamknes - nebudes tedy min. jadro aktualizovat, tak by to mohlo byt reseni. Jestli ne - bude se patrat jaka jina aktualizace to mohla zpusobit. A to zase muzes udelat jen ty, ze je budes spoustet po malych davkach a z inkriminovane skupinky pak po jedne. Ale to uz je zase mravenci a casove narocna prace.
2. rada tez neni od veci vzhledem k podpore HW
3. rada je take relevantni nebot LM i ve verzi je o neco tezkopadnejsi, nez nekteri jeho pribuzni a zrovna momentalne na tom LM neni moc dobre ohledne bugu a malfunkci - tedy budeme-li znat stroj, tak muzeme dat i tipy na vhodnejsi distro - nema vzdy cenu lamat veci pres koleno ...

Edit: Zeleno dík - spravedlivě jsi to napsal ..
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 03 pro 2020, 22:06, celkem upraveno 2 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#6 Příspěvek od menom »

Cero píše: 03 pro 2020, 17:30 Čakal som inú ,jednoduchšiu odpoveď.......
.

Jednoducha odpoved je ze mozes vyskusat instalovat LM 19.3
Nastavit Timeshift - pre moznost obnovy operacneho systemu (pri probleme) do predchadzajuceho stavu
Aktualizovat a tak dal ......

.
.

Cero
Příspěvky: 3
Registrován: 20 lis 2020, 08:51

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#7 Příspěvek od Cero »

O.K. pochopil som.Linux nemá ovládanie klávesnice kde sa nejakým rozumným spôsobom dá prepnúť hodnota 0 na hodnotu 1.Alebo niekde nejaké miesto kde je potrebné prepísať riadok.
No a iné vhodné distro na plečky?

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Klávesnica a touchpad nefungujú

#8 Příspěvek od akojak »

Linux má všetko, čo je treba.... Len tebe neprechádza čo ti tu radia.... LM 20 má veľké problémy a neodporúča ti ho nikto!
Môžeš si dať bezproblémový MX linux a stabilný Debian, ak si ho vieš zariadiť - totižto je dosť holý.... :)

Zamčeno