Pád systému kvôli SSD

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Pád systému kvôli SSD

#31 Příspěvek od labeent »

akojak píše: 21 pro 2020, 19:15
migrena6 píše: 21 pro 2020, 12:38
labeent píše: 21 pro 2020, 00:11 Když nejsi spokojen s nejlepším prostředím :D , tak pak stačí do Synapticu napsat "Mate" nebo "XFCE" a nainstalovat to, ne?
Bol by som zvedavý či to pán labbeent vyskúšal naostro alebo sú to len plané hypotézy zo vzduchu?
Vyzerá to skôr na fantazírovanie.....
Ano vyzkoušel, několikrát, ale opačně.
Například v době, kdy vyšlo nové Ubuntu 20.04 ještě nebyl nový Mint. Tak jsem si stáhl Ubuntu Mate a po odzkoušení do něj nainstaloval Cinnamon. A spokojenost.
Jinak většinu věcí, co jsem o nich psal nebo radil jsem zkoušel. Nestihl jsem to tenkrát u Libre Office a dostal za to hned ťafku. Což jistě víš.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Pád systému kvôli SSD

#32 Příspěvek od labeent »

A nejen tento pokus. Vyzkoušel jsem to i u MX Linuxu a dalších. A Ubuntu studio jsem provozoval s Cinnamonem docela dlouho na druhém pc. Nová verze vyšla na KDE a neměl jsem bohužel čas testovat a hledat co kde nastavit, musel jsem druhý den ráno mít pc připravené na jistý úkol. Tak je tam teď také Mint 20 Cinnamon. Ale nevylučuji možnost tam nové Ubuntu studio časem zase nainstalovat a v klidu vyzkoušet.
Obrázek

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#33 Příspěvek od migrena6 »

Aktuálne info:
Dnes sa NTB znovu sekol. Keď som sa snžil prihlásiť cez konzolu, po zadanmí a potvrdení mena sa už nedalo zadať heslo, padol úplne celý systém. Po reštarte už nedokázal nabootovať. Po testovaní disku v live režime nabehol iba príkazový riadok grubu a nič viac.
Konečné riešenie: Preformátoval som znova disk a pošlem notebook na reklamáciu, evidentne je tam nejaký HW problém.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pád systému kvôli SSD

#34 Příspěvek od Ventero1 »

Nevím, jestli to bude mít souvislost, ale na něco jsem si vzpomněl - kdykoliv jsem instaloval Xubuntu 18.04 kamkoliv a na cokoliv, tak jsem hned po té - jak je mým zvykem - provedl aktualizace a po několika bootech se odmítl systém nabootovat s hlášením chyb ohledně souborového systému (fotka v prvním příspěvku poukazuje na něco ohl. ext4). Evidentně to byla chyba buď instalátoru/gparted nebo to rozhodila nějaká ze systémových aktualizací. Řešení bylo bootnout live a provést "FSCK" - od té doby cajk ..
Nepamatuji si, jak přesně, ale pravděpodobně bych volil tyto parametry:

Kód: Vybrat vše

sudo fsck -a -C /dev/sdXY
popř.

Kód: Vybrat vše

sudo fsck -p -C /dev/sdXY
pravděpodobně lepší varianta v novějších verzích - pokud jsem pochopil správně - kdyžtak mě někdo opravte ...
kde X je označení jednotky a Y kontrolovaného oddílu, přičemž dnes už nemusí označení začínat na "sd", ale i jinak - jako třeba "nvme" - to se zjistí nějakým příkazem pro výpis disků - třeba

Kód: Vybrat vše

lsblk
Každopádně, jestli se jedná o ntb v popisu, tak Lenovo je, co se týče frekvence reklamací, na špici - kapitola sama o sobě. Osobně beru Lenovo jen zadara a nebo za hodně slušnou cenu ThinkPad - jinak mi to nesmí do domu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Pád systému kvôli SSD

#35 Příspěvek od West »

Pred reklamáciou inštalovať Windows. Ešte som nevidel servis, kde by testovali na Linuxe. Zvyčajne inštaluju win a nejakú náročnejšiu hru a trocha pohrajú. Keď bude chodiť Windows ok, tak sa to zrejme z reklamácie vráti ako bez závady.

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#36 Příspěvek od migrena6 »

Windows inštalovať nebudem, notebokk bol bez OS. Ak ho vrátia ako bez závady, tak budiš.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Zamčeno