[Aktualizované a vyriešené]Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

[Aktualizované a vyriešené]Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#1 Příspěvek od migrena6 »

Ahojte, potreboval by som poradiť, ako postupovať. Mal som nainštalovaný Linux Mint 20.1 Xfce. Cez správcu ovládačov som hneď po inštalácii nainštaloval najnovší Nvidia driver. Po reštarte však systém ostal na čiernej obrazovke, a tak som systém znova preinštaloval a nainštaloval druhý najnovší Nvidia driver a s týmto ovládačom systém fungoval.

Po čase sa medzi aktualizáciami objavila aj možnosť aktualizovať ovládač, a tak som ho aktualizoval. Znovu však po reštarte ostala iba čierna obrazovka. Tak ma to dopálilo a nainštaloval som Manjaro Xfce. Nvidia ovládač sa nainštaloval, ale v Manajare nedokážem jednoducho prepínať monitory a čo je horšie, nedokážem nainštalovať Chrome.

A čo by som vlastne potreboval? Plánujem nainštalovať znovu Linux Mint (iba pri Minte a Manjare sa mi podarilo nainštalovať Nvidia ovládač), ale potreboval by som radu, ako sa vyhnúť problémom s Nvidia ovládačom (potrebujem využívať Nvidiu). Je mi jasné, že pri problémoch sa má odstrániť Nvidia ovládač, ale to daný problém nerieši.

Ide o tento notebook:

Kód: Vybrat vše

System:    Host: lenovo2 Kernel: 5.10.41-1-MANJARO x86_64 bits: 64 Desktop: Xfce 4.16.0 Distro: Manjaro Linux 
Machine:   Type: Laptop System: LENOVO product: 81LL v: Lenovo ideapad L340-15IWL serial: <superuser required> 
           Mobo: LENOVO model: INVALID v: NO DPK serial: <superuser required> UEFI: LENOVO v: BGCN33WW date: 11/24/2020 
Battery:   ID-1: BAT0 charge: 43.2 Wh (100.0%) condition: 43.2/45.0 Wh (96.1%) 
CPU:       Info: Quad Core model: Intel Core i5-9300HF bits: 64 type: MT MCP cache: L2: 8 MiB 
           Speed: 900 MHz min/max: 800/4100 MHz Core speeds (MHz): 1: 900 2: 900 3: 900 4: 900 5: 900 6: 900 7: 900 8: 900 
Graphics:  Device-1: NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q] driver: nvidia v: 465.31 
           Device-2: Chicony Integrated Camera type: USB driver: uvcvideo 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.11 driver: loaded: nvidia resolution: 1: 1920x1080~60Hz 2: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: NVIDIA GeForce GTX 1650/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 465.31 
Audio:     Device-1: Intel Cannon Lake PCH cAVS driver: snd_hda_intel 
           Device-2: NVIDIA driver: snd_hda_intel 
           Sound Server-1: ALSA v: k5.10.41-1-MANJARO running: yes 
           Sound Server-2: PulseAudio v: 14.2 running: yes 
Network:   Device-1: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter driver: ath10k_pci 
           IF: wlp7s0 state: up mac:  
           Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet driver: r8169 
           IF: enp8s0 state: down mac: 
Bluetooth: Device-1: Qualcomm Atheros type: USB driver: btusb 
           Report: rfkill ID: hci0 state: up address: see --recommends
Naposledy upravil(a) migrena6 dne 04 srp 2021, 11:22, celkem upraveno 5 x.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj, sám si si odpovedal v texte. Proste pracuj na tej verzii ovladača, ktorý funguje a už ho neaktualizuj. V správcovi aktualizácií si vieš vybrať, čo sa má aktualizovať a takisto aktualizácie zakázať.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#3 Příspěvek od migrena6 »

Ahoj, vďaka za odpoveď. zákaz aktualizácie ovládača mi nenapadol. Buď skúsim toto, alebo si budem zapisovať funkčné verzie a budem sa k nim vracať. Vďaka.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: [Nevyriešené]Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#4 Příspěvek od migrena6 »

Takže som nainštaloval Mint Mate 20.1 a nvidia driver 465 (myslím). Chcem ho odinštalovať, ale pri čiernej obrazovke nefunguje prístup do konzol (ctrl+alt+f1 a pod.) a tiež nefunguje recovery mode (tiež ostane len čierna obrazovka). Chcem len vedieť v čom je problém, lebo podľa toho, čo som našiel, by mali byť prístupné aj konzoly a aj recovery mode. Neviete prečo nie sú?
Edit: Nejde nainštalovať ani druhý Nvidia ovládač, takže som v keli. :(
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#5 Příspěvek od menom »

.

Mohol by si pri starte systemu, ked uvidis tabulku GRUB stlacit klavesu e
cim sa spusti editacny rezim.
Vyhladat riadok co zacina slovom linux a na jeho konci vymazat dve slova quiet splash
Potom stlacit F10 pre boot a uvidis na com to zastane.

Ak by si chcel patrat po podrobnostiach, tak kuknut do logu, takto sa da vyrobit textovy subor v domacom priecinku:

Kód: Vybrat vše

cat /var/log/Xorg.0.log > Xorg.0.log.txt


Prva pomoc

Prva moznost:
Ked to nechce nabehnut dat znova nastavit balik co ma v nazve nvidia a dkms

Kód: Vybrat vše

sudo dpkg-reconfigure nvidia-dkms-460

alebo 450 alebo 465 podla nainstalovaneho ovladaca.

Kód: Vybrat vše

sudo reboot
Druha moznost:
asi najjednoduchsia je preinstalovat nouveau ovladac.

Kód: Vybrat vše

sudo apt install xserver-xorg-video-nouveau

Kód: Vybrat vše

sudo reboot
.
Naposledy upravil(a) menom dne 12 čer 2021, 23:04, celkem upraveno 1 x.
.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#6 Příspěvek od menom »

.

S novymi ovladacmi su zname problemy, tak moze to byt o com pisali ubuntaci
na ich fore :

Na netu jsem se dočetl, že by mělo poct vypnutí Secure Modu v BIOSu / UEFI - v mém případu to však nepomohlo.

MŮJ PROBLÉM VYŘEŠILA TATO RADA:
=================================
Zkontrolovat zda existuje soubor
/lib/modprobe.d/nvidia-blacklist.conf
pokud tam je, tak ho smazat a poté spustit:

Kód: Vybrat vše

sudo update-initramfs -u


a restartovat.
Soubor s daným názvem jsem tam našel, smazal ho, spustil výše uvedený příkaz a restartoval systém. Po této operaci jsem přes Dodatečné ovladače použil NVIDIA driver metapackage z nvidia-driver-450 (nesvobodný) a po restartu výše uvedený ovladač funguje jako víno

Kód: Vybrat vše

https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,85583.msg576392.html


.
.

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#7 Příspěvek od migrena6 »

Ďakujem za odpovede. Prešiel som ale na Deepin, kde ten ovládač fungoval, ale zas nefungovali aktualizácie a ich SW centrum. A tak som skončil pri Pop!OS, kde zatiaľ funguje všetko.
Mint by som mal najradšej,ale keď ostane čierna obrazovka ja nemám možnosť sa vôbec dostať k príkazovému riadku. Musel by som to spraviť cez Live USB s pripojovaním adresárov, a tak mi prišlo jednoduchšie zmeniť operačný systém.
V každom prípade si vyššie popísané rady vytlačím, určite sa budú hodiť. Ešte raz vďaka.

EDIT: Inak som sa poučil a nové ovládače (príp. aktualizácie) budem najskôr skúšať vo virtuálke.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: [Vyriešené]Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#8 Příspěvek od menom »

.

Dnes som dal instalovat aktualizacie, vsetko okrem toho spomaleneho firefoxu.
Jadro Kernel: 5.4.0-74-generic
namiesto nvidia-driver-450 je teraz nvidia-driver-460.
Po ukonceni Spravcu aktualizacii som nedal restart ale mrknul do /lib/modprobe.d/
ale ziadny nvidia-blacklist.conf tam nebol.

Este je dobre mrknut do /var/lib/dkms/nvidia a tam pre jadro kernel-5.4.0-74-generic-x86_64
ci obsahuje vybudovane moduly.
Dopadlo to takto:

Kód: Vybrat vše

$ ls /var/lib/dkms/nvidia/kernel-5.4.0-74-generic-x86_64/module
nvidia-drm.ko  nvidia.ko  nvidia-modeset.ko  nvidia-uvm.ko

A to ma ukludnilo, takze po restarte to vsetko funguje !
Zazvonil zvonec a aktualizacnej rozpravke je konec.

.
.

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: [Vyriešené]Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#9 Příspěvek od migrena6 »

Vďaka, dobre vedieť. Skúsim asi nainštalovať Mint do virtuálky a vyskúšať, aj keď si pomaly začínam zvykať na Pop!OS.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: [Vyriešené]Po aktualizácii Nvidia ovládača čierna obrazovka po štarte

#10 Příspěvek od menom »

.

Ked je to tak, ze s jednym ovladacom to ide a s dalsim nie, tak by som to instaloval
bez pripojenia k internetu.
Povolil softver tretich stran aby boli kodeky atd.

A neskor je mozne ako uz bolo pisane aktualizovat vsetko okrem problemoveho
ovladaca, aj postupne po par aktualizaciach.
Nove jadro a graficky ovladac to je stale rizikova operacia.

Tak mozno prist k tomu v com je ten problem.
Mozno pouzit timeshift ...

.
.

Zamčeno