Openshot v NB s Intel grafikou

Prohlížení, úprava a tvorba multimediálních souborů (hudba, video, obrázky, ...)
Zamčeno
Zpráva
Autor
petr
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2012, 05:25

Openshot v NB s Intel grafikou

#1 Příspěvek od petr »

Jsem velice spokojen s programem Openshot 1.4.3 na klasickém PC. Při jeho instalaci na nový NB, který má integrovanou grafiku s procesorem (Intel Core i5-6200U, HD Graphics 520) se projevují závady v okně monitoru po spuštění videa.
1x a dost. Pak v okně monitoru zůstává neměnný poslední obrázek (třeba černá obrazovka) i když dále provádím editaci.
Změnou rozměru okna se aktualizuje okno pod mrtvým obrázkem, což je mi nanic.
Při spuštění videa se spustí jiný proces, než editační a ten zůstane navrchu. Kromě toho se toto mrtvé okno zobrazí na všech ostatních plochách, dokud nezavřu editor. (I spuštěné video)

Dle mého je problém v použitých knihovnách grafiky, ale zajímavé je, že občas po novém startu je to vpořádku (na chvíli).
Zkoušel jsem Cinnamon, Mate, 64,32 bit, 17.1,17.3,18, různé verze s různým výsledkem. Na klasickém PC tento problém neexistuje. Hlavně ty grafické úpravy a formáty.
Verze Openshotu-QT 2 sice tímto problémem netrpí, ale je stále v testování a je velmi slabá a omezená, takže zatím nepoužitelná.
Jiné editory pro mé zdrojové videa nefungují (avi), nebo jsou nějak "out", nevím (H264,mp4). Na tomto NB ani nefungují.

Tuším reakci, že počkat dva roky, než se to vystříbří, ale třeba někdo našel zatím řešení, jak na tu grafiku. Verzi 1.4 už asi nikdo neudržuje a je poplatná době tehdejších grafik. Přece nevyhodím nový NB, když editace je pro mne základ.
Na Google jsem řešení nenašel, tak se ptám zde.

petr
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2012, 05:25

Re: Openshot v NB s Intel grafikou

#2 Příspěvek od petr »

Výpis dle doporučení pro Cinnamon 17.3 (je zatím nejlepší):
inxi -xxxG
Graphics: Card: Intel Sky Lake Integrated Graphics
bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:1916
Display Server: X.org 1.17.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
tty size: 80x24 Advanced Data: N/A for root

Jinak díky za nabídku Openshot-qt, je funkční, ale pro moje účely slabá. Potřebuji střih na 1sec, 8sec se nedá uchopit, natož dělat přechod. A grafické úpravy, které umožňuje 1.4.3 uvnitř klipu - prozatím žádné. Proto je pro mne 1.4.3 nejlepší.

petr
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2012, 05:25

Re: Openshot v NB s Intel grafikou

#3 Příspěvek od petr »

IntelGraphics driver jsem zkoušel, poslední 3 verze z webové stránky Intel, bohužel bez úspěchu. Hlásí se, že nic není třeba instalovat.

Nevím, jak redhawk je spokojen s Avidemux, mně to hlásí, že mp4 jako vstup editace nezvládá a neumí zvuk. Takže nic.
Zkoušel jsem prostředí Mate, kde vychází v jedné variantě vysoká úspěšnost (bez mrtvého okna). Co jsem zkoušel instalovat a mazat si nepamatuji. Při nové instalaci v jiném oddíle, když to bylo celkem dobré, jsem provedl aktualizaci a to jsem neměl dělat. Smázlo to něco (výpis si nepamatuji) a co mohlo, to se pokazilo (dle popisu dříve). Samozřejmě zopakovat se mi to od začátku už nepodařilo.
Dá se rozumně porovnat 2 oddíly, (kde to chodí a kde ne) a vytvořit si opravný batch po nové instalaci? V mc mi to nějak nejde. Nevidím rozdíly.

Zamčeno