Po připojení HDMI problem s rozlišením

Prohlížení, úprava a tvorba multimediálních souborů (hudba, video, obrázky, ...)
Zamčeno
Zpráva
Autor
fortret
Příspěvky: 20
Registrován: 25 srp 2014, 12:25

Po připojení HDMI problem s rozlišením

#1 Příspěvek od fortret »

Dobrý den, po instalaci Mintu bylo vše v pořádku až do doby kdy jsem gr. kartu propojil s monitorem pomocí HDMI (do té doby jsem používal DVI). Obraz je jako když není zvoleno správné rozlišení obrazovky, okna jsou přes celý monitor a i kursor myši se zvětšit, taktéž i dolní panel a menu. Grafická karta Ati Radeon HD 6870 ovladač který je doporučený. Za případné rady předem děkuji a přiznávám že jsem co se týče Linuxu absolutní laik.

admin

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#2 Příspěvek od admin »

Ahoj,
o jaký se jedná Mint, jaké máš prac. prostředí? Ten doporučený ovladač je svobodný nebo proprietární?

fortret
Příspěvky: 20
Registrován: 25 srp 2014, 12:25

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#3 Příspěvek od fortret »

jedná se o Linux Mint 17 Cinnamon 64bit
Jinak bych se chtěl omluvit, založil jsem nove vlakno kde jsem tento problem popsal aktualně, nevěděl jsem že zde při založení nového tématu musím počkat na schválení tudíž jsem si myslel že jsem mé téma neodeslal.
Takže jsem zjistil že system správně nedetekuje velikost monitoru při zapojení HDMI. Píše 7" i když mám 24" monitor. Zajímavé je že při propojení pomocí DVI sytém správně detekuje 24" velikost monitoru a veškeré zobrazení je správné. Povedlo se mi už nainstalovat i aktuální ovladač ze stránek AMD ale bohužel problém to nevyřešilo.

admin

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#4 Příspěvek od admin »

Odpověděl jsi mi jen částečně, ale budiž. Omlouvat se nemáš za co, až budeš mít určitý počet příspěvků, schvalování již nebude potřeba... Já se Ti omlouvám za toto opatření, ale museli jsme ho zavést kvůli trollům, kteří se zde chtěli zviditelňovat...
Nyní k problému - když ponecháš svobodný ovladač, děje se to stále? Ten proprietární ovladač od AMD podporuje Tvou GK? Možná by stálo za zamyšlení upgrade kernelu.

fortret
Příspěvky: 20
Registrován: 25 srp 2014, 12:25

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#5 Příspěvek od fortret »

Nejsem si vědom že bych neodpověděl na něco z toho nač jsi se mě ptal ale můžu se mýlit. Ptal jsi se mě o jaký Mint a o jaké prostředí se jedná odpověděl jsem že Linux Mint 17 s prostředím Cinnamon, psal jsem i o ovladači který jsem tam původně měl, byl původní nainstalovaný při instalaci OS a ve správci ovladačů označený jako doporučený, z čehož se domnívám že vyplývá že je svobodný.
Ptáš se mě jestli problém setrvá po ponechání svobodného ovladače, ano svobodný ovladač tam byl už od začátku kdy jsem měnil DVI za HDMI a problém nastal až po výměně zmiňovaných kabelů, proto jsem se uchýlil k instalaci ovladačů ze stránek AMD. Dále se ptáš jestli podporuje ovladač mou GK, já doufám že ano když na stránkách AMD před stažením musíš vyplnit základní údaje mezi které patří i typ GK. A dostali jsme se k tomu nejlepšímu :) a to k upgrade kernelu, jsem opravdu laik co se týče Linuxu a tento termín mi nic neříká, budu si o tom muset něco přečíst a následně se zamyslet nad jeho upgrade jak mi radíš.

admin

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#6 Příspěvek od admin »

No ten Cinnamon jsem tam předtím neviděl. To, že je ovladač doporučený, neznamená, že je svobodný. Z následujícího vyplývá, že jsi vyzkoušel oba, přesto si myslím, že je problém v něm. Jestli trochu vládneš angličtinou, zkus postupovat podle tohoto návodu: http://askubuntu.com/questions/124292/w ... vers-fglrx. Snad to pomůže.

fortret
Příspěvky: 20
Registrován: 25 srp 2014, 12:25

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#7 Příspěvek od fortret »

Tak jsem provedl čistou instalaci OS už od začátku s HDMI, poté jsem provedl upgrade kernelu na verzi 3.16.1 až na poslední krok "Po restartu počítače si v Grubu vyberete spuštění Mintu s jádrem 3.16.1" chápu na co slouží ale prostě grub neumím používat. Když zadám do terminálu uname -r tak údajně verze mého jádra je právě 3.16.1 tak budu doufat že upgrade proběhl správně. Poté jsem opět nainstaloval proprietární ovladač od AMD podle tebou dodaného návodu a ujistil se na stránkách AMD že moje GK je podporovaná ale i přes veškeré úsilí se mi problém nepodařilo vyřešit. Jsem prostě odsouzen k používání DVI kabelu při kterém žádné problémy nemám. Moc Ti děkuji za rady a i když se mi problem nepovedlo vyřešit tak jsem se alespoň dozvěděl něco málo nového o Linuxu :)

admin

Re: Po připojení HDMI problem s rozlišením

#8 Příspěvek od admin »

Nemáš za co, od toho jsme tu. Já bohužel na ATInách nejedu, takže více Ti poradit nemohu, ale snad se najde někdo jiný, kdo na podobné konfiguraci jede....
Co se Grubu týká, pokud používáš jen jeden OS, tak se ani nezobrazuje a OS rovnou najíždí s nejnovějším nainstalovaným kernelem. Chceš-li ho zobrazit stiskni po restartu klávesu F6 nebo Shift a objeví se Ti. Více na naší Wiki - http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... ci_nastroj.

Zamčeno