VPN a zachování místního připojení k internetu

WiFi, drátové sítě atd.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VaclavC
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2015, 20:33
Bydliště: Kladno

VPN a zachování místního připojení k internetu

#1 Příspěvek od VaclavC »

Zdravím,

při práci pro jednoho klienta se připojuji na jeho server pomocí VPN a pak na jeho serveru pracuji. Ve Windows 7 mám možnost nastavit si volbu, která mi zachová místní připojení k internetu i během doby, kdy mám připojenou VPN - můžu tedy na internet přes síť klienta (přes VPN, ale je to děsně pomalé) a současně můžu na internet i ze svého počítače. Ve Windows 7 se zachování místního připojení řeší zrušením zaškrtnutí políčka, viz níže.

Obrázek

Před pár měsíci jsem zkoušel přejít komplet na Ubuntu, ale nakonec z toho sešlo, protože se mi nepodařilo dosáhnout stejného nastavení. Buď šla VPN a místní internet nešel nebo obráceně. Pak to sice chvíli chodilo, ale z neznámého důvodu zase přestalo.
Teď bych tomu chtěl dát ještě šanci, ale trochu se obávám, že u Linux Mintu bude toto nastavení podobně komplikované jako v případě Ubuntu.
Existuje někde popsaný návod, jak docílit popsaného stavu (funkční VPN a současně funkční místní připojení k internetu)?

Musím ještě doplnit, že ačkoli si dost věcí dokáži nastavit sám, jsem spíše klikací uživatel a bohužel nerozumím sítím. Většina pojmů kolem sítí mi nic neříká, což samozřejmě může iritovat lidi, kteří se mi snaží poradit a může to dokonce vyvolat dojem, že jsem trol, který si jen dělá srandu (stalo se na fóru Ubuntu).
V zásadě potřebuji informaci typu "IP adresu zadej to pole XY, zaškrtni volbu" apod. Nebo třeba odkaz na článek, kde někdo již tento problém úspěšně zvládl.

Děkuji předem za nasměrování!

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#2 Příspěvek od segfault »

Mělo by stačit přenastavení defaultní cesty v routovací tabulce.

Kód: Vybrat vše

ip route
ip route del <název cesty>
ip route add default via <lokální ip brány>
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Uživatelský avatar
VaclavC
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2015, 20:33
Bydliště: Kladno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#3 Příspěvek od VaclavC »

Lokální ip brány poznám, ale co přesně je "název cesty", respektive kde to zjistím?

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#4 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, já se připojuju z domu přes VPN z LM17.3 do práce na W7 a funguje mi to bez problému, na svém PC mám svou síť a přes remminu se připojím na PC v práci a tam zas mám místní síť + internet
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
VaclavC
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2015, 20:33
Bydliště: Kladno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#5 Příspěvek od VaclavC »

Allconius píše:Ahoj, já se připojuju z domu přes VPN z LM17.3 do práce na W7 a funguje mi to bez problému, na svém PC mám svou síť a přes remminu se připojím na PC v práci a tam zas mám místní síť + internet
Mohl bys mi prosím poskytnout anonymizované snímky obrazovek s nastaveními VPN a Remminy? Plus případně heslovité vysvětlivky? Slovní vysvětlení se někdy míjí účinkem, když pořádně nevím, co jednotlivé pojmy přesně znamenají, ale podle těch obrázků bych to měl být schopný nastavit i u sebe.

Momentálně se mi nedaří nastavit Remminu, takže sice připojím VPN, ale na vzdálenou plochu se zatím nedostanu. V Ubuntu se mi tohle povedlo, ale je to už pár měsíců a teď se zase točím v kruhu neznámých pojmů.

Mail je: vaclav.cermak (zavináč) mail.ru

Předem díky!

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#6 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, nejprve si nainstaluj nejnovější verzi:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-add-repository ppa:remmina-ppa-team/remmina-next
sudo apt-get update
sudo apt-get install remmina remmina-plugin-rdp libfreerdp-plugins-standard
pak stačí jen nastavit protokol na "RDP - ...", zadat IP počítače, jméno, případně doménu, důležitý je pokud se připojuješ na W7 aby v záložce "Pokročilé" bylo v položce zabezpečení nastaveno RDP.

Taky jsem měl problém pokud bylo na W7 nastaveno vyšší zabezpečení vzdálené plochy, je potřeba tam dát to nižší zabezpečení
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
VaclavC
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2015, 20:33
Bydliště: Kladno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#7 Příspěvek od VaclavC »

Po zadání uvedených příkazů došlo k aktualizaci Remminy, kde přibyla možnost RDP (původně tam nebyla), následně jsem nastavil připojení ke vzdálené ploše a dostal se na ni.
Čili nyní můžu pracovat na serveru klienta přes VPN, ale moje místní připojení k internetu je během toho odpojené.
Jaký je další krok, aby místní připojení zůstalo zachované?

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#8 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, musíš jít do vlastností toho VPN připojení, tj. ikona síť a upravit připojení pak tam přidat to trasování viz. tento tutorial:
http://askubuntu.com/questions/84516/ho ... connection
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
VaclavC
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2015, 20:33
Bydliště: Kladno

Re: VPN a zachování místního připojení k internetu

#9 Příspěvek od VaclavC »

Mockrát díky!
S pomocí informací na uvedeném odkazu jsem to nastavil a funguje to. V mém případě fungoval postup od uživatele Eliah Kagan.
Ježiš, to je úleva :D

Zamčeno