Server proftpd - gadmin-proftpd

WiFi, drátové sítě atd.
Zamčeno
Zpráva
Autor
pilar
Příspěvky: 5
Registrován: 13 úno 2016, 00:32

Server proftpd - gadmin-proftpd

#1 Příspěvek od pilar »

Dobrý den,
s linuxem jsem mírně pokročilý začátečník. Než jsem si vybral Linux Mint, tak jsem si vyzkoušel cca 8 různých linuxových distribucí. Ale Linux Mint byl pro mne jednoznačně nejpřívětivější a tak jsem měl velice záhy po instalaci Linux MIntu jasno - ten chci. Na pc mám mám několik týdnů instalovaný Linux Mint 17.2 Cinnanon 64bit. Jsem s ním velice spokojený.
Před několika dny jsem nainstaloval ftp server - proftpd. S drobnými nezdary a metodami začátečníka "pokus omyl", hledánín na internetu a pod. se mi po jisté době podařilo proftpd server zprovoznit. Jak jsem tak hledal různá hesla, nastavení a provozovnání proftpd tak jsem taky narazil na gadmin-proftpd.
Zde https://youtu.be/NfvNifHKP3s jsem našel a viděl jak to vypadá a připadalo mi, že s GUI rozhraním proftpd se bude ovládat poněkud snadněji a přehledněji.
Následovalo několik instalací gadmin-proftpd, různých verzí, ať už pomocí správce balíků Synaptic nebo stažených z jiných zdrojů např. https://packages.debian.org/cs/wheezy/gadmin-proftpd .
Bohužel se mi to nepodařilo „rozchodit“, aby to bylo možno normálně smysluplně používat. Nebylo možno přidat uživatele, neustálé hlášení chyb v proftpd.conf apod.
Na videu, kde probíhá instalace a nastavení gadmin-profpd (sice na Ubuntu) to vypadá jednoduše. Ale mě se ani po dlouhých hodinách hledání na internetu a různých pokusech nepodařilo gadmin-proftpd zprovoznit. :oops:
A tak mi jsem se chtěl zeptat, jestli náhodou někdo z Vás nemá s tímto nějakou zkušenost. Prosím případné zkušenější uživatele, zda by našli čas a odvahu na svém stroji zkusit instalaci a zprovoznění gadmin-proftpd a dali mi vědět, jestli se jim podařilo server zprovoznit. Nebo třeba jestli někdo neví „kde udělali východoněmečtí inženýři chybu“ nebo kde já „mírně pokročilý začátečník“ dělám chybu. :(
Děkuji všem za jakýkoliv poznatek či radu. Ať žjie svobodný Linux Mint :)

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, zkusím to :-)
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#3 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, tak to vypadá, že to funguje nainstaloval jsem to takto:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install proftpd (volba samostatně)
sudo apt-get install gadmin-proftpd
sudo rm /etc/proftpd/proftpd.conf
sudo gadmin-proftpd
a pak jen změnil IP serveru a přidal uživatele a dal "Activated"
Přílohy
gadmin.png
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

pilar
Příspěvky: 5
Registrován: 13 úno 2016, 00:32

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#4 Příspěvek od pilar »

Zdravím,
tak koukám jako puk, takhle bych si to nějak představoval. Zkusím to podle Vašaho návodu a dám vědět jak to dopadlo. Ale musím říct, že i přechozí mé pokusy o instalaci gadmin-proftpd jsem dělal jak popisujete, no uvidím... "když Pán bůh dá..." :?
Zatím moc děkuju za rychlost.

pilar
Příspěvky: 5
Registrován: 13 úno 2016, 00:32

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#5 Příspěvek od pilar »

Zdravím,
tak přesně jak jsem předpokládal se i stalo. Podle návodu jsem konal (jako již asi 15x před tím :-)) a skončil jsem tam kde vždy.
spustím gadmin-proftpd, objeví se
Obrázek

když vyberu "yes", skončí to následovně
Obrázek

když vyberu "no" objeví se informace
Obrázek

server se mi nějak podařilo vytvořit
Obrázek

ale uživatele se mi přidat nepodařilo
Obrázek

Prostě jsem "LAMA" a basta... Někde stále něco dělám špatně, takže jedině snad někoho vzdáleně poprosit o pomoc. Fakt už nevím :(

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#6 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, ten gadmin za to nemůže, spíš je něco s tím proftpd. Zkus ho nejprve odinstalovat:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get purge proftpd
Já to většinou dělám tak, že si nejprve instalaci udělám do virtualboxu a teprve až to mám vychytaný tak to provedu na klasickým pc. Resp. server nechám rovnou na tom virtualboxu. Když se něco pokazí tak nainstaluju jen novej virtuální server a jen přetáhnu data. Nevýhoda je že se musí ručně spouštět, ale mám to vyřešený vzdáleným připojením na pc přes x2go
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

pilar
Příspěvky: 5
Registrován: 13 úno 2016, 00:32

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#7 Příspěvek od pilar »

Zdravím,
já když nainstaluju ten proftpd, tak jsem schopen (já LAMA) ho normálně zpovoznit a je naprosto funkční. Poprvé jsem použil nápovědu a rady, co jsem vyhledal. Teď už, protože jsem to už prováděl snad 15x tak, zprovoznit proftpd je pro jen rutina. Vytvořím uživatele, k němu heslo, případně adresář. To vše je normálně funkční, zaloguju se, kopíruju, soubor do ftp, mažu (podle nastavených práv) - to vše mi funguje. S tím nemám problém.
A pak nainstaluju gadmin-proftpd a jsem v tam, jak jsem popisoval. S tím Virtualboxem je pravda, že system zůstavá v podstatě nedotčen, pak ladíš ladíš a kdyby nejhůř, tak načteš nový system...
Ale tak jak jsi popisoval tu instalaci gadmin-proftpd, tak jsi s tím neměl zjevě žádný problém, který já popisuju. Tak proto si myslím, že já "LAMA" chodím neustále v nějakém blbém kolečku a nevím kde mám odbočit. Rád bych to třeba tvojí pomocí zprovoznil, ale nevím, jestli já na to mám vědomosti. Z naší debaty je evidentní, že zatím nikdo jiný gadmin-proftpd neřešil a nebo mu hned vše správně fungovalo ;)
Děkuju ti za jakýkoliv nápad či tip.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#8 Příspěvek od Allconius »

Proč Lama? To je pro mě duchovní učitel buddhismu https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1ma :-) Normálně si nainstaluj ten virtualbox a nainstaluj to podle toho návodu co jsem psal. Pokud to bude OK, tak to bude znamenat, že máš na PC nějakou chybu. Zůstal tam nějaký starý konfigurák nebo tak něco a to se pak blbje hledá. Takže pak můžeš postup pořád opakovat a stejně to nepojede.
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

pilar
Příspěvky: 5
Registrován: 13 úno 2016, 00:32

Re: Server proftpd - gadmin-proftpd

#9 Příspěvek od pilar »

Zdravím,
tak jsem dle doporučení nainstaloval virtualbox a do něj Linux Mint 17.3 Cinnanon 64bit. Instalaci jsem provedl přesně dle návodu, po spuštění jsem provedl jen změnu IP a přidal uživatele - jako v návodu.
Uživatel se přidal, "Status: Activated" (zelené), tlačítko "Activate" jsem si stisknul, ale stále není zelený - je šedý. Když jsem gadmin-proftpd ukončil a znovu spustil, tak stav je stejný: "Status: Activated" (zelené), tlačítko "Activate" - šedé. Příkaz netstat vypíše krom jiného
tcp6 0 0 :::21 :::*
ale pro ipv4 port 21 není otevřen.
Když jsem v firefoxu zkusil ftp://10.0.2.15, objeví se přihlašovací okno, když vyplním údaje, které jsem zadal při vytváření uživatele, tak to skončí hlášení "530 Login incorrect".
V okně terminálu to pak vypadá následovně:
# gadmin-proftpd

(gadmin-proftpd:14282): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_list_store_set_valist: assertion 'VALID_ITER (iter, list_store)' failed

(gadmin-proftpd:14282): Gtk-CRITICAL **: IA__gtk_list_store_set_valist: assertion 'VALID_ITER (iter, list_store)' failed

atd.

Tyto řádky s tímto hlášením, se vypíšou, až když se zkouším logovat na výše udenou IP . Nevím co to hlášení znamená, asi ne nic dobrého.

Tak tedy fakt nevím, co dělám špatně. :x

Zamčeno