sdílení souborů v síti

WiFi, drátové sítě atd.
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

sdílení souborů v síti

#1 Příspěvek od klocek »

Zdravím
Prosím o radu, jak nastavit druhý HDD, abych i z něho mohl sdílet soubory dalším PC ve vlastní síti.

Na svém stolním PC mám 2 HDD. Jeden systémový a druhý odkládací. Ze složky Veřejné na syst.HDD není problém sdílet. Ovšem z okládacího HDD sdílet nelze. Nelze na něm totiž změnit práva. A to ani jako root. Jediné co na něm mohu udělat je nastavit nějakou složku na sdílení. Na druhém PC ji pak vidím. Ale nemohu ji otevřít. Buď mne to vyzve, abych zadal heslo, nebo prostě to hodí hlášku, že nemám právo se tam dostat.

OS prvního PC je Mint 13 MATE
OS druhého PC je MINT 18 MATE.

Pokud jsem na nějakou důležitou informaci zapomněl, omlouvám se a po výzvě ji milerád, samozřejmě, doplním.

Děkuji

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: sdílení souborů v síti

#2 Příspěvek od menom »

.
Na svém stolním PC mám 2 HDD. Jeden systémový a druhý odkládací. Ze složky Veřejné na syst.HDD není problém sdílet. Ovšem z okládacího HDD sdílet nelze.
Kedze je to LM 13 tak predpokladam, ze druhy disk sa pripaja do /media
mohol by si dat na zaciatok vypisy:

Kód: Vybrat vše

ls /home

Kód: Vybrat vše

ls /media
Jediné co na něm mohu udělat je nastavit nějakou složku na sdílení. Na druhém PC ji pak vidím. Ale nemohu ji otevřít. Buď mne to vyzve, abych zadal heslo, nebo prostě to hodí hlášku, že nemám právo se tam dostat.
Neni ten disk nahodou zasifrovany, ze ne ?


.
.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: sdílení souborů v síti

#3 Příspěvek od klocek »

redhawk: 1. Sledování systému mi ukazuje, že odkládací disk je fuseblk. Asi to je NTFS, ale už nevím jistě. Disk to je 3TB.
2.samba instalována je na obou.

menom:
ls/home gparted_details.htm Stažené velky(název počítače-moje poznámka)
ls/media F009-64A5 F84E-1690 System 3E1A-8939 34AF59292E2C9E26

disk zašifrován není

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: sdílení souborů v síti

#4 Příspěvek od menom »

.

Najprv by si to mal skusit cez Samba GUI ako sa pise v druhom odkaze co dal redhawk.
Nastavit, ulozit, restart a vyskusat.

Ak to nebude fungovat , tak tie prikazy zadat do Terminalu a dodrzat velkost pismen a mezery ....
A kopirovat to sem z LM 13.
Ide o to ako sa vola uzivatel cez ktoreho si prihlaseny a presne kam je pripojeny ten disk v /media.
Potom mozeme kuknut ako su nastavene prava.

.
.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: sdílení souborů v síti

#5 Příspěvek od klocek »

zkusil jsem to jak je popsáno v druhém odkazu, ale nefungje to.
Přes termínál nevím jak to udělat.

ls/media a ls/home jsem napsal o příspěvek výše, než je tvůj.

3TB odkládací disk je definitivně NTFS. A je to dev/sda(1).
Název počítače je "velky"(druhý počítač do sítě je netbuk, který je kw)

Zkusil jsem dnes mnoho možností. Nyní mohu vidět z malého NB ten 3TB disk a mám k němu přístup. Podařilo se mi to, že většina souborů překopírovat z malého NB na velké Pc lze(na ten odkládací 3TB disk). Ale spousta souborů a složek nee. Prostě ta práva změnit u těchto nelze.

Nicméně na tom malém NB jsem nainstaloval Nautiluse. Kliknul jsem na HOME a dal možnosti sdílení. Kupodivu to nastavení bylo natolik výmluvné a účinné, že nyní lze celý Home zazálohovat skrz router(po síti) na ten 3TB disk. Jenže, rychlost přenosu jsou 2MB/s. Zbývá přibližně 11h. To je na palici. Soubory, které jsem přetahoval předtym, tak ty letěly rychlostí až 8.5MB/s. Prosím ještě tedy, kde nastavit tu rychlost přenosu??? Děkuji

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: sdílení souborů v síti

#6 Příspěvek od menom »

.
klocek píše:Přes termínál nevím jak to udělat.

ls/media a ls/home jsem napsal o příspěvek výše, než je tvůj.
Tak skus este raz so sudo:

Kód: Vybrat vše

sudo ls /home

Kód: Vybrat vše

sudo ls /media
Ako sa nazyva uzivatel, cez ktoreho si prihlaseny ?
Asi sa nenazyva Stažené ...
klocek píše:Prosím ještě tedy, kde nastavit tu rychlost přenosu??? Děkuji
Nikde, to robi spravca suborov sam,

.
.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: sdílení souborů v síti

#7 Příspěvek od klocek »

i s tím "sudo" je to stejné. Uživatel se nazývá "velky". Je v tom řádku jako poslední slovo. A sudo ls /media ukazuje taky to samé jako předtím.
Přílohy
Snímek obrazovky-2.png
Snímek obrazovky-1.png

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: sdílení souborů v síti

#8 Příspěvek od menom »

.

Tento prikaz po zadani v Terminali nastavi prava tak, ze vsetci budu moct citat aj zapisovat na ten disk:

Kód: Vybrat vše

sudo chmod 777 -R /media/34AF59292E2C9E26
Takto sa to da skontrolovat:

Kód: Vybrat vše

stat /media/34AF59292E2C9E26
.
.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: sdílení souborů v síti

#9 Příspěvek od klocek »

tak zpátky k tomuto tématu. Zkoušel jsem tedy změnit práva, jak si mi poradil příkazem sudo chmod 777 -R....
Po té kontrole příkazem stat mi to hodilo toto: Access: (0700/drwx------) Uid: ( 1000/ velky) Gid: ( 1000/ velky).

Jinými slovy, ani to, že jsem tvůrcem a vlastníkem toho disku a všech souborů(zpravidla fotky a videjka) mi ještě nezaručí, že si mohu dělat se svými soubory co chci :(

Kdesi jsem našel zmínku, že se dají soubory přetahovat mezi svými počítači v rámci SSH. TAk jsem na PC nainstaloval ssh, v CAJA dal Připojit se k serveru. Tam jsem zadal IP počítače(z Connections info na stavové liště). Port, složku(/) jméno "velky", a heslo. Nakonec mi to hodilo hlášku, že jestli důvěřuju té stanici... tak jsem dal ok a otevřelo se mi okno, kde sdílím tu složku "/" (celý disk prostě).

Ale co na NB? Tam jsem zkoušel různé kombinace IP adres(adresu NB i PC), jmén(kw i velky), ale hodí mi to, že se nemohu připojit. Podle mne je to tím, že ten disk 700 práva. Takže jiný stroj v síti se ani nepodívá. Jak tedy NB nastavit pro to SSH?

děkuji

suiu
Příspěvky: 6
Registrován: 03 kvě 2017, 19:23

Re: sdílení souborů v síti

#10 Příspěvek od suiu »

V domácí síti DLNA se dá použít Rygel spolu s Rygel-preferens a dá se nasdílet cokoli i fleška v USB portu jednoduše.

Zamčeno