Rychlost WiFi Mint / W7

WiFi, drátové sítě atd.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavel56jh
Příspěvky: 110
Registrován: 01 lis 2016, 21:00
Kontaktovat uživatele:

Rychlost WiFi Mint / W7

#1 Příspěvek od pavel56jh »

Dostal se mi na stůl shodný NTB s mým s W7. Překvapila mne rozdílná rychlost při kopírování. Kopíruji na NAS (připojen 2x 1GB přímo do TP-L 1043ND s OpenWrt) Linux (i na jiné mašině s Mate 17.3) max 2.1 MB, /zpravidla 1.7/ Win7 4.9 -5.4MB Malou rychlost jsem dřív připisoval problémům s WiFi u OpenWrt, které bylo použito místo orig FW z důvodu rychlosti i na LAN. Jak je vidět, tak chyba je někde jinde :D NTB i router jsou 802.11bgn
HP EliteBook 8570p i5,16GB RAM, 256 SSD, Mint Cinnamon 18.3

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#2 Příspěvek od West »

To mas este stale malo. Mne ide wifi na tplink741 a USB wifi Tenda pichnutu do stacionarneho pecka rychlostou 90 Mbps = 11.25 MB.

Uživatelský avatar
pavel56jh
Příspěvky: 110
Registrován: 01 lis 2016, 21:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#3 Příspěvek od pavel56jh »

Absolutní hodnoty jsou sice zajímavé, ale vzhledem k rozdílné technologii k ničemu. Mne ale zajímá, proč je rozdíl linux x win prakricky trojnásobek. Dvojnásobek bych přežil, ale často kopíruji velké objemy dat, takže musím tahat přes celou místnost kabel k velké radosti manželky.
HP EliteBook 8570p i5,16GB RAM, 256 SSD, Mint Cinnamon 18.3

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#4 Příspěvek od West »

Na otázku "prečo je rozdiel" je vcelku ľahká odpoveď. Treba si položiť otázku čo je rozdielne medzi Win a Linux. hw je rovnaky a v systéme prácu karty ovlivňuje len ovládač a to významnou mierou. Niekedy je len inak nastavený, čo by sa dalo ešte napraviť, ale častejšie je úplne inak naprogramovaný a funguje inak.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Dva stejne notebooky nemusi mit uplne stejny HW - tedy mohou mit jinou sitovku ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
pavel56jh
Příspěvky: 110
Registrován: 01 lis 2016, 21:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#6 Příspěvek od pavel56jh »

Ventero1 píše: 21 led 2018, 11:45 Dva stejne notebooky nemusi mit uplne stejny HW - tedy mohou mit jinou sitovku ...
Ne jedná se opravdu o shodné NTB (stejný P/N) Akorát na mém Je rozšířena paměť z 8 na 16GB + doplněn orig. BT. Tzn. chyba nejspíš v ovladači, ale pořád mne děsí ten rozdíl.
HP EliteBook 8570p i5,16GB RAM, 256 SSD, Mint Cinnamon 18.3

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#7 Příspěvek od West »

S rýchlosťou na wifi je to dosť komplikované. Ak zoberieme len ten prípad kedy máme naozaj dobrý signal a to znamená >= -60dBm, tak na znižovaní sa podiela hlavnou mierou chybovosť prenosového kanálu. Bohužial operačné systémy ani managament bezdrátových sietí touto hodnotou nedisponuje. Počíta to ovládač vo vlastnej réžii, tudíž užívateľ sa nemá ako dozvedieť prečo mu ide wifi pomaly.
Rýchlosť je zavislá od hodnoty SNR a pre slabé signaly je v ovládači tabuľka ktorá definuje rýchlosti v zavislosti na intenzite signálu. Dá sa povedať, že väčšina súčasných kariet dokáže fungovať max.rýchlosťou ešte pri signáli -74dBm. Signál ovšem nesmie kolísať a chybovosť kanálu musí byť menšia ako 10%.
Ako veľmi je prijímač citlivý na okolité rušenie a to aj vlastného signálu odrazeného od stien je závislé na správnom nastavení útlmu LNA (anténový zosilovač) a táto hodnota sa líši ovladač od ovladača. Dokonca každá verzia ovládača môže mať túto hodnotu nastavenú inak. Ešte pred unifikáciou Linux ovládačov bolo možné túto hodnotu nastavovať parametrom a tak vyladiť prijímač na najlepší prenosový výkon. Táto vec sa v nových ovládačoch vytratila.

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#8 Příspěvek od migrena6 »

Neviem, či to celkom súvisí, ale podobnú rýchlosť (do 2.2 MB/s) som mal pri prenášaní dát z Windows mašiny na notebook, ak som použil Linux Mint (platí aj pre 17.3, aj pre 18.3).
Testoval som iné distribúcie, a div sa svete, rýchlosť je v podstate dvojnásobná (do 4.8 MB/s). Ide konkrétne o Antergos (verziu si nepamätám), Zorin OS 12.2 a Mx 17.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rychlost WiFi Mint / W7

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Bohuzel - sleduji uz dlouho u mnoha wifi karet, ze v Ubu-based OS maji wifikarty o hodne nizsi zisk signalu a rychlost prenosu nez ve Win. V jednom pripade (Texas Instruments) mi to udelalo rozdil cca 70% ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno