Propojení dvou notebooku přes wi-fi

WiFi, drátové sítě atd.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ragiowan
Příspěvky: 81
Registrován: 23 zář 2017, 18:16
Bydliště: u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#1 Příspěvek od Ragiowan »

Zdravím,
mám dva notebooky s linuxem. Jeden s Linux Mint 17.3 Xfce a druhý s MX Linux 17.1 Xfce. Rád bych je propojil přes wi-fi. Nejde mi o sdílený internet. Mám na obou připojený internet UTP kabelem. Jde mi o sdílení souborů. Ano na internetu je dost článku na tohle téma, ale jsem natvrdlý abych je pochopil. Prosím o nějaký lapidární návod. Stručný postup.
Děkuji za jakoukoliv radu
Dell Latitude D610, CPU:1.6 GHz, RAM:1280MB, HDD:40GB, VGA: Intel 915GM, LinuxMint 17.3, Xfce
TOSHIBA Satellite L450-16N, CPU:dual-core 2,2 GHz, RAM:3 GB, HDD 500 GB, VGA:Intel integrovaná, MX Linux 18.2_x64, Xfce

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#2 Příspěvek od West »

Bez AP je potrebné aby ovládače podporovali typ prepojenia Ad-Hoc, alebo Mesh.
Kukni na manuálovú stránku príkazu "iw", prípadne hľadaj googlom ako sa používa príkaz "iw".

kamowski

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#3 Příspěvek od kamowski »

https://www.linux-mint-czech.cz/2013/05 ... u-mezi-pc/
toto som ešte donedávna používal a určite sa k tomu vrátim, keď to budem potrebovať
https://www.linux-mint-czech.cz/2013/05 ... itroshare/
to nitroshare je starší a už asi nepodporovaný projekt, ppa možno nepridáš ale deb balíček by mohol fungovať

Uživatelský avatar
Ragiowan
Příspěvky: 81
Registrován: 23 zář 2017, 18:16
Bydliště: u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#4 Příspěvek od Ragiowan »

Zdravím,
děkuji, Nitroshare instalováno a funguje to. Řeší to můj problém s přenosem dat mezi notebooky. A nemusím to řešit přenosem pomocí flashky.
Ohledně využití wi-fi jsem myslel, že existuje nějaký prográmek. Ale budu se muset ponořit do studia ohledně wi-fi a domácí sítě. A pořídit si router.
Dell Latitude D610, CPU:1.6 GHz, RAM:1280MB, HDD:40GB, VGA: Intel 915GM, LinuxMint 17.3, Xfce
TOSHIBA Satellite L450-16N, CPU:dual-core 2,2 GHz, RAM:3 GB, HDD 500 GB, VGA:Intel integrovaná, MX Linux 18.2_x64, Xfce

ok1ufc
Příspěvky: 15
Registrován: 14 úno 2019, 16:44

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#5 Příspěvek od ok1ufc »

Dobrý den. Já miluju jednoduchost. Pro sdílení souborů používám ftp protokol. Pokud na jednom notebooku poběží ftp server, jiným notebookem se lze k tomuto serveru přihlásit a pracovat se soubory. Nejjednodušší instalace představuje napsat dva krátké řádky, jedním ftpd server nainstalovat, druhým spustit. Na druhém počítači pak pustit např. Double Commander nebo jiný souborový manažer, který má ftp protokol, nastavit ftp a připojit se. Vše jsem popsal na stránkách pro vidláky, jako jsem já: http://ok1ufc.nagano.cz/Linux_stranky/f ... server.htm
Pokud budete chtít některé soubory, např. fotky, dokumenty prohlížet, pak je namístě pustit si ještě třeba server Apache, což v té nejjednodušší práci představuje opět dva řádky. Postup je taky někde namých stránkách: http://ok1ufc.nagano.cz/Linux_stranky/articles.htm
A potom je čas na studium, jak z notebooků se servery vyrazit maximum. To už je ale za chodu služeb a sdílení dokumentů.

Uživatelský avatar
Ragiowan
Příspěvky: 81
Registrován: 23 zář 2017, 18:16
Bydliště: u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#6 Příspěvek od Ragiowan »

Zdravím,
kamowski - děkuji, funguje to perfektně

ok1ufc - asi jsem natvrdlý. I když jsem postupoval podle vašeho návodu přesně, ale nemohu to zprovoznit. Pure FTPD jsem nainstaloval, a když zadán do v terminálu sudo pure-ftpd &, tak mi to vypíš:

Kód: Vybrat vše

[1] 5127
(to číslo je pokaždé jiné). A pak nastavím dle vašeho návodu double commander. Jenže mi to po pokusu se připojit na server vypíše:

Kód: Vybrat vše

Can not connected to zhe server!
Snad jsem zadal správnou IP adresu routeru. Jinak nevím kde bych udělal chybu.

Děkuji za jakoukoliv radu
Dell Latitude D610, CPU:1.6 GHz, RAM:1280MB, HDD:40GB, VGA: Intel 915GM, LinuxMint 17.3, Xfce
TOSHIBA Satellite L450-16N, CPU:dual-core 2,2 GHz, RAM:3 GB, HDD 500 GB, VGA:Intel integrovaná, MX Linux 18.2_x64, Xfce

Uživatelský avatar
Ragiowan
Příspěvky: 81
Registrován: 23 zář 2017, 18:16
Bydliště: u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#7 Příspěvek od Ragiowan »

Zdravím,
redhawk
no a samba?
ja mam nastavene zdielanie zlozky /home/public (verejne) a tu zlozku vidia vsetky PC v sieti a ked sa nastavia vlastnosti na citanie a zapis pre vsetkych tak mi to funguje bez komplikacii, ale je pravda ze nie som na LM, a nemam systemd ani networkd ale to nema ani LM 17.x
takze by to malo ist
- neumím se sambou
- na začátku viewtopic.php?p=29289#p29167 jsem psal, že mám Linux Mint 17.3 Xfce a MX Linux 17.1 Xfce. Snažím se o propojení z MX Linuxu na Linux mint. Zkoušel jsem filezillu i pure-ftpd. Jenomže problém s IP adresou serveru routeru. Připojení internetu je u mne problematičtější. Na domě je wi-fi antena - ??? (asi apečko+router, nevím) - pak jsou dva UTP kabely. Jeden ke mně a druhý k sousedovy. Takže předpokládám, že to asi vyřeším pořízením routeru na ten můj UTP kabel.
Dell Latitude D610, CPU:1.6 GHz, RAM:1280MB, HDD:40GB, VGA: Intel 915GM, LinuxMint 17.3, Xfce
TOSHIBA Satellite L450-16N, CPU:dual-core 2,2 GHz, RAM:3 GB, HDD 500 GB, VGA:Intel integrovaná, MX Linux 18.2_x64, Xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Me fascinuje, ze to porad nejde primo - ze ani po tech letech, kdy nekoho napadla tak samozrejma a automaticky logicka vec (nepochopitelne, ze to neni uplne od zacatku tohoto zpusobu pripojeni a vsichni se zamerily vlastne na zbytecny bluetooth) a zacala se do nejakych pristroju aplikovat, neni tato funkce (wi-fi direct) implementovana do ovladacu popr. udelan dodatecny sw ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Však není třeba toho protokolu. Lze přece vytvořit vlastní na přímý přenos dat - prostě to použít jen jako rádio - kódování, modulace, vysílání - příjímání, demodulace, dekódování. Vlastně by se k přenosu použít stejný protokol jako na BT. Takhle to nějak nejspíš funguje u WiDi. Ale i tak - přes kabel přece šlo propojit 2 PC přímo a z jednoho do druhého přistupovat ke složkám a kopírovat odsud obsah - jak píšeš křížový kabel, pak už ani ten nebyl potřeba u novějších síťovek. Tak proč by to nemělo jít via wifi ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Propojení dvou notebooku přes wi-fi

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Hlava mi nebere, ze by to melo jit pomaleji, nez s dalsim sitovym prvkem. To ze je to jednostrane by asi pro ucely pretazeni dat z jednoho do druheho stacilo. No je fakt, ze rooter koupis za par kacek a kolikrat i za stovku bekde z bazaru. A kolikrat se starsi nekomu doma vali a klidne ho i daruje.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno