Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO] Vyřešeno

Problémy s čtením, kopírováním, otevíráním a dalšími operacemi s obecnými soubory
Zpráva
Autor
Ventero1
Guru Mintu

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [VYŘEŠENO]

#11 Příspěvek od Ventero1 » 07 bře 2021, 16:39

Aha. Tak jsem to našel a mount v RW režimu je i rizikový. Kdysi jsem to řešil, že byl Win poškozený a fastboot tedy vypnout nešel a potřeboval jsem oddíl zpřístupnit. Tady je to vlákno s radami od Juwa:
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84633.0
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

hal_sk

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [VYŘEŠENO]

#12 Příspěvek od hal_sk » 03 dub 2021, 18:25

Odvolávam čo som odvolal a stav VYŘEŠENO ruším.
Znova sa ten problém s nemožnosťou zapisovať na Windows disk opakuje.
Skontroloval som nastavenie "fast startup vypnutý" (to mi naposledy pomohlo, viď predošlé posty). Toto nastavenie ostalo zachované. Napriek tomu, po pár reštartoch a prepínaní medzi Linuxom a Windowsom, sa znova opakuje ten problém. Nemôžem zapisovať z Linuxu do Windows disku. Tento problém je spojený s ďalším problémom a zrejme to spolu súvisí.
Ide o to, že sa mi Windows stále hraje s nastaveniami v BIOS a robí si čo chce. Windows mi zrejme po reštarte prepína boot v BIOS sekvenciu (niekedy aj nastavenie času) a prebíja sa ako hlavný OS, ktorý by sa rád bootoval defaultne pri štarte PC. Štandardne to mám nastavené tak, že sa mi po štarte PC zobrazí ponuka s voľbou OS a keď do 2 sekúnd nič nezvolím, automaticky sa mi spustí Linux Mint. V poslednej dobe, keď niekedy pracujem vo Windows a potom reštartujem PC, tak sa automaticky spustí Windows bez možnosti voľby iného OS. V tom prípade musím znova upravovať nastavenia v BIOS.
Kde sa dá Windowsu zakázať meniť nastavenia v BIOS a zakázať mu meniť poradie boot sekvencie?

menom
Guru Mintu

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO]

#13 Příspěvek od menom » 04 dub 2021, 16:04

.

Na tvojom mieste by som tam nahral najnovsiu verziu BIOS-UEFI ak uz neni.

Potom vypol secure-boot

Zapol Launch CSM enable

Niekde v boot nastavit aby bol na vrchu boot option co je linux, niekedy tam byva napisane aj ubuntu.

Ulozit

.

zeleno
Poradce Mintu

#14 Příspěvek od zeleno » 04 dub 2021, 18:12

" Windows mi zrejme po reštarte prepína boot v BIOS sekvenciu (niekedy aj nastavenie času) a prebíja sa ako hlavný OS, ktorý by sa rád bootoval defaultne pri štarte PC."

Takéto správanie zapríčiňuje slabá batéria biosu na základnej doske, nanačítajú sa nastavené veci, ale defaultne vypálené. Windows sám od seba nemení nastavenia, to by robilo tisíckam ľudí. Skús napísať, aký starý je ten počítač, niekedy to začne robiť aj po 3-4 rokoch.

alojz
Vezír Mintu

#15 Příspěvek od alojz » 04 dub 2021, 18:39

...alebooo zabijes spravcu suborov...
killall tvoj spravca suborov
...nemo,nautilius,caja... :lol: :lol: :lol:
AMD Ryzen 5 2400G Raven Ridge
AMD Ryzen 3 3200U Raven Ridge

labeent
Vezír Mintu

#16 Příspěvek od labeent » 04 dub 2021, 18:42

Jsem přesvědčený, že je to způsobeno virem zvaným Microsoft Windows 10 ...
rychle_vypnuti.png
Je nutno tohle přenastavit.
A doporučuji zrušit režim spánku i s nastavením těch tlačítek pro spánek.
Obrázek

hal_sk

#17 Příspěvek od hal_sk » 05 dub 2021, 09:43

Kontroloval som nastavenia a podľa vašich príspevkov to mám nastavené ok:
- BIOS verzia (303) je aktuálna (jedine, že by memom pod BIOS-UEFI myslel niečo iné než BIOS)
- CSM bol enabled
- Secure boot bol disabled
- ako vrchný boot option som mal nastavený ubuntu
- fast startup bol vo Windows vypnutý (plod tejto diskusie z minula), ale nastavil som tam aj tie ďalšie veci ako písal labeent

Pri budúcom čistení notebooku ešte skúsim skontrolovať tú BIOS batériu, ako písal zeleno. Stroj je starý 4 roky.
Momentálne to ale funguje. Pokus o replikáciu chyby zlyhal. No neverím že to tak vydrží :)

Odpovědět