Kopírování velkého množství souborů

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zamčeno
Zpráva
Autor
VlastimilHudeček
Příspěvky: 12
Registrován: 22 bře 2015, 17:15
Bydliště: Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Kopírování velkého množství souborů

#1 Příspěvek od VlastimilHudeček »

Dobrý den, svoje soubory (700GB) zálohuji na externí disk, rozhodl jsem se všechny soubory pro jistotu nakopírovat na 2 další externí disky. První s formátem ext4 a druhý ntfs. Již jednou jsem se o něco podobného snažil a část souborů byla poškozena, tak jsem se chtěl zeptat zda existuje nějaký program/příkaz pro bezpečné kopírování velkého množství souborů. Předem děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Kopírování velkého množství souborů

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, lepší je mít interní 2 disky, dřív jsem také dělal zálohy na externí disk, ale pravidelně se mi stávalo, že jsem o data přišel. Žádné bezpečné kopírování neexistuje, záleží vždy na médiu na které se kopíruje jak je na tom. Tzn. je potřeba před kopírováním zjistit zda neobsahuje chyby. Tak jsem si raději pořídil interní disk pro NAS zařízení a zatím jsem problém neměl. http://www.softcom.cz/eshop/wd-red-wd10 ... 22663.html Jinak co se týče kontroly dat, tak nejlepší je systém flashka, tzn. data nakopírovat, flashku vyjmout a znovu připojit a zkusit data nakopírovat zpět a vím, že tam data jsou v pořádku, ovšem jestli je přečtu za týden je ve hvězdách, to je nevýhoda přenosných zařízení
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Kopírování velkého množství souborů

#3 Příspěvek od segfault »

Alconius: Ne není lepší mít dva interní disky!!! Zálohování zásadně na fyzicky co nejvzdálenější místo a když jinak nejde, tak na externí disk.

Na rozsáhlejší synchronizace je dobrý program rsync s volbou -av, kdy se zkopíruje všechno ze zadaného adresáře vyjma obsahu pod symlinky.

Na důkladnější kontrolu konzistence je možné si napsat skript s kombinací příkazů find, cmp a md5sum.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

VlastimilHudeček
Příspěvky: 12
Registrován: 22 bře 2015, 17:15
Bydliště: Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopírování velkého množství souborů

#4 Příspěvek od VlastimilHudeček »

Díky za rady!
U externích disků ale zůstanu. Jednou se mi rozbil zdroj za běhu mého minulého PC a upálil všechny vnitřní komponenty a telefon (Nokia N900) připojený v USB portu (zrovna jsem zálohoval). Od té doby zálohuji zásadně na externí HDD.
Došlo také k nedorozumění, nedělám klon disku, ale kopíruji jen jednotlivé soubory.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Kopírování velkého množství souborů

#5 Příspěvek od segfault »

Kdo že tu zmínil klon disku? Ze žádné ze dvou odpovědí to nedokážu vyčíst :D. 700 GB souborů se určitě nezálohuje jednotlivě, pokud to nejsou 50 GB FullHD záznamy.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Zamčeno