Linux Mint Maya - změna oprávnění

Problémy s čtením, kopírováním, otevíráním a dalšími operacemi s obecnými soubory
Zpráva
Autor
kamowski
Velkovezír Mintu
Příspěvky: 1213
Registrován: 01 pro 2012, 16:30
Kontaktovat uživatele:

Re: změna oprávnění

#11 Příspěvek od kamowski » 08 úno 2016, 06:08

ak som dobre pochopil prvý príspevok, tak klocek má problém s externým zariadením, do ktorého nevie pridať súbory
preto som ako prvé navrhol formátovanie
nepíše, či už formátoval,
takto si tu "púšťame motýle do hmly" :D

klocek
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: změna oprávnění

#12 Příspěvek od klocek » 09 úno 2016, 02:00

NB mám rozdělený na 2 části. 1 je systém a 2 je Home. Na 1 mám 1.6 G volného z 16 a 2 mám 5.5 G volného z 104 G.

Firmware mám aktuální.
Přehrávač má svou vnitřní paměť 8 GB a mikroSD kartu 16 GB. Zjistil jsem, že na mSD to nahrát půjde.

Zkusil jsem překopírovat album do druhého NB Asus 1001HA. Tam běží Ubuntu 2012/4. A z něho jsem to do MP3 přehrávače na tu vnitřní paměť nahrál. ALE! 6 písniček je OK a 4 písničky ne. Jedna dohraje do půlky a skočí na další písničku. Ta se nespustí a skočí to na další písničku. Ta chvíli hraje a skočí to na 4.špatnou a ta chvíli hraje a pak se přehrávač sekne (nutno ho pak restartovat).

Přehrávač teď nemám do čtvrtku na čem zazálohovat - nemám 8 GB volného.

kamowski:
Ten problém není v linuxech, ale v souborovém systému. Prostě ta oprávnění jsou k ničemu. Neznám nikoho, kdo s někým sdílí pc/NB. Každý má svůj stroj. A někdy má jedna osoba strojů více. A jestli se mají v síti nějak odlišit, tak se jmenují různě. A pak nastává problém s právy k vlastním souborům. Na jednom to vytvořím a na druhém stroji to mohu třeba jen číst. A ten problém je i teď. Já to tam nemohu nakopírovat, protože cílové zařízení je jen pro čtení. A z nějakého důvodu toto NeOprávnění nelze změnit ani pod ROOTem... Ale jak jen pro čtení? Vedle na strojích to jen pro čtení není. Měli by udělat ext5, kde se vykálejí na všechna ta práva, která, dle mého soudu, jsou jedním z hlavních překážek nějakého rozumného rozšíření linuxu.

Co se týče podpory/nepodpory Maye a přestupu na další verzi. Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi politikou Microsoftu a různých dister Linuxů co se týče nutnosti reinstalovat a reinstalovat a reinstalovat? Žáden. A dokonce není žádný rozdíl v době než se odladí nové verze. Přestoupím za rok na novou verzi a pak budu půlroku bědovat že něco nejde? Dokud Maya bude fungovat, tak ji nechám. Nehledě na to že přejít na nový ročník u Linuxu je o dost pracnější než u win., že... např. shánět zdroje do synapticu na kdeco (skype třeba). Na mint jsem přešel z ubuntu proto, že se tam změnilo prostředí takovým způsobem, že mě to odradilo od dalšího užívání ubuntu. Zkusil jsem mandrivu, kubuntu,xubuntu a spoustu dalších, ale žádné mi nešlo na netbuku spustit (instalovat), nebo s velkými problémy. Krom ubuntu pouze mint a xubuntu funguje. A xubuntu je takové o ničom,že.... programy pro to žádné pomalu (hodnotím situaci roku 2011). Prostředí Mintu mám rád, podpora programů solidní....

juhele2014
Guru Mintu
Příspěvky: 2251
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: změna oprávnění

#13 Příspěvek od juhele2014 » 09 úno 2016, 18:25

:arrow: Rozhodně díky za zajímavý a podnětný příspěvek, hm, zaujala mě tato část Dokud Maya bude fungovat, tak ji nechám. Přesně vím, kam míříš - hardware ještě funguje, a to dobře, tak proč to měnit, že. Jde o to, odhadnout ten správný čas, kdy přeskočit na vyšší level, řečeno hráčskou terminologií. Pokud mě paměť neklame, tak z win xp sem přecházel na sedmičky až tehdy, když nová hra v xp neběžela a ani žádný krek to nezachránil. Nebylo zbytí. :| Šel jsem cestou nejmenšího odporu, nenalézal (a ani nehledal) jsem krkolomná řešení, jak se drbat levou rukou za pravým uchem. Chvíli to trvalo, než si to sedlo, ale dobrý ... Linuxák se starým strojem je v podobné situaci - funguje to, i když ne všechno, ale do novýho OS se mu nechce. Co teď? Velké plus je, že linux je zdarma. Uživatel může zkoušet distribuce http://distrowatch.com/ jednu po druhý, až někde zakotví. A počítač - dokoce i za "rozumné" peníze lze pořídit stroj http://pc.bazos.cz/notebook/ nebo http://www.levnapc.cz/ , který mu bude pár let dobře sloužit. Jako laik (neživím se v IT) to vidím takhle, někdo z byznysu může mít pochopitelně jiný názor ... :idea:

somi
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2014, 13:38

Re: změna oprávnění

#14 Příspěvek od somi » 24 čer 2017, 16:28

Já mám stejný problém. Mám LM 17.3 64 bit KDE. Doteď mi všechno fungovalo perfektně, ale asi po některé aktualizaci mám všechny USB flešky i všechny SD karty (z mobilů i foťáků) jen pro čtení. Zkoušel jsem nastavovat oprávnění v Gnome commanderu a nic. Dokonce mi to požaduje při odpojení flešky nebo SD heslo. Přece ale nebudu formátovat deset flešek a tři SD karty. To je nesmysl. Musí to být někde v globálním nastavení. Jinak budu nucen přeinstalovat Linux. To bych nerad, je to věc, kterou jsem nenáviděl u Windows. 3x do roka přeinstalovávat systém. Neposílám žádné výpisy, stalo se to dá se říct přes noc, takže to musí jít i přes noc odstranit. Předem dík za pomoc.

somi
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2014, 13:38

Re: změna oprávnění

#15 Příspěvek od somi » 24 čer 2017, 20:42

Chlapi, do minulého týdne jsem neměl problém. Windows nepoužívám, jsem šťastný, že jsem od nich před deseti léty utekl.. Připojování Flash USB a SD karty ať už v redukci USB a nebo propojení foťáku kabelem fungovalo bezchybně, ale minulý týden to nejde. Ani nastavení práv. Každý den nabízí LM aktualizace a tak bych se nedivil, že to tyto aktualize mají na svědomí. Dokonce když chci jakoukoliv jednotku odpojit, chce to pro mně Rot heslo. To není normální. Upozorňuji, že odmítám jakýkoliv tah ve Windows, mám k tomuto systému nesnesitelný odpor. V případě neúspěchu budu nucen systém ač nerad přeinstalovat. Díkes za ochotu a rady.

Odpovědět