Chyba kopírování HDD

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zamčeno
Zpráva
Autor
jardak
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2016, 08:31

Chyba kopírování HDD

#1 Příspěvek od jardak »

Ahoj všichni! Při kopírování dat z externího USB HDD se proces kopírování po různě dlouhé době, nebo chcete-li po různém množství přenesených dat - typicky 2-3GB - zastaví a celý systém zatuhne tak, že nelze jinak, než systém natvrdo vypnout. Nelze vynutit restart, ani ukončit službu nebo běžící aplikaci. Stalo se to někomu? Tady jsem to nenašel. Díky za názor.
Mint 17.2 Betsy, Mate, 1.5GB RAM, CPU 1,2 MHz, 250 GB HDD, USB 2.0

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Chyba kopírování HDD

#2 Příspěvek od segfault »

Stalo a je to nejspíš vadnými sektory. Pomohlo zazálohování na jiný disk přes ddrescue a kompletní přepsání disku nulami. Vadné sektory se totiž přealokovávají jen při zápisu. Pokud se tedy z disku jen čte, vadné sektory jsou jen označeny jako vadné, ale nic se s nimi neděje.

Po přepsání je znovu možné na něj nahrát data a pravidelně kontrolovat SMART, jestli se neděje něco nekalého.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

jardak
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2016, 08:31

Re: Chyba kopírování HDD

#3 Příspěvek od jardak »

Díky za reakci, trochu jsem spoléhal, že by to mohly být nevhodné ovladače, ale tohle není moc dobré. Každopádně děkuji. Jrd

jardak
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2016, 08:31

Re: Chyba kopírování HDD

#4 Příspěvek od jardak »

Ahoj všichni! Tak přece jen změna k lepšímu, ale otázek mám mnoho, neboť si nedovedu vysvětlit co se stalo. Pravděpodobně přemýšlím windowsovky a ne linuxově. Prosím o případné vysvětlení. Popíšu svůj postup. Nejprve jsem nechal zkontrolovat sektory na HDD, sice jen na čtení, ale nevadí:
sudo badblocks -v /dev/sda3
Výsledekbyl 0/0/0, čilli disk je dobrý. Kontroloval jsem samostatnou partition NTFS, logický oddíl, který mi zůstal po Win. Data z něj byly zálohovány na externím HDD. Později jsem si uvědomil, že stejný problém s kopírováním byl nejen při vracení dat směrem do Linuxu, ale i opačně - směrem na externí HDD z Linuxu, ale řešil to okamžitě reboot na Win, které v té chvíli ještě existovaly a kopírování proběhlo bez problému.Takže mi z toho vyplývá, že:
1) HW je v pořádku
2) externí HDD - byly postupně celkem 3 :-) - také v pořádku
3) kabely USB v porádku.
Teď se dostávám k tomu, proč byl logický oddíl NTFS, když jsem ho původně naformátoval na ext4:
1) stále po mě systém chtěl heslo.
2) systém mě nedovolil vložit žádný soubor - byl jsem přihlášen jako superuser, chtěl práva root
To jsem nechtěl akceptovat a proto jsem provedl formát oddílu na ntfs. Heslo chtěl sice stále, ale dovolil vkládat soubory přes schránku Ctrl+C, Ctrl+V. Ovšem zkolabovalo kopírování velkých objemů dat podle popisu výše. Používal jsem na dělení disku program Gparted, podle kterého byly všechny oddíly OK. Je to trochu jednodušší varianta programu Partition Magic, který znám z Win.
Dnes jsem smazal celý disk a vytvořil jednu jedinou partition se systémem. Rázem je vše OK, soubor s hudbou 100GB překopírova Linux z externího HDD rychlostí 26 MB/sec za cca 1 hodinu naprosto bez problému. Jsem zvyklý pacovat se třemi i čtyřmi oddíly, takže se ptám:
1) jde používat více oddílů na HDD?
2) jak je vytvořit? Kolik primárních partition může být vedle sebe na HDD?
3) Jaký je rozdíl mezi formátováním ext2,3,4?
4 jaká jsou základní pravidla fungování více oddílů vedle sebe?
Něco jsem neudělal při dělení disku dobře, ale nejsem si vědom chyby. Tak asi takhle, je to trochu delší. ;) Díky za tpělivost a zatím díky.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Chyba kopírování HDD

#5 Příspěvek od segfault »

ad 1) jde (max. 4 primární oddíly, nebo jeden LVM oddíl s virtuálními, kterých může být "neomezeně")
ad 2) fdisk /dev/sda... někde jwsem to tu už psal v souvislosti s LVM
ad 3) ext2 a 3 jsou předchůdci 4 (4 je jasná moderní volba)
ad 4) vyznat se v tom, kde co je :D
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

jardak
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2016, 08:31

Re: Chyba kopírování HDD

#6 Příspěvek od jardak »

Díky za info, taky jsem se tím už trochu prokousal, je to hodně nebo hlavně v myšlení. Teď už mám tak nějak jasno a vím, co který oddíl dělá a hlavně, k čemu se připojuje. Měl jsem to blbě nastavené a proto to taky zlobilo. Pro začátek jsem vytvořil tři oddíly, a to systémový(/), datový(/ home) a swapák (swapon). Pokud se naučím věřit, že ty data skončí tam, kde chci, a ony tam skončí, tak to bude moje malé vítězství. Díky a ahoj.

Zamčeno