Nejdou vytvářet nové složky (za mě VYŘEŠENO - jeden kolega ještě řeší dál)

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zpráva
Autor
Jamik
Příspěvky: 3
Registrován: 05 bře 2019, 14:41

Re: Nejdou vytvářet nové složky

#11 Příspěvek od Jamik »

Ahojte,

mám podobný problém. Z ničeho nic se mi Linux Mint 19 Tara nějak uzamkl HDD. Nejde zapisovat ani mazat soubory, ale jde je kopírovat na vedlejší disk. Vypadá to, že je přepnutý na read-only. Vlastníkem je root ale ani pod rootovským heslem nejde změnit zpět na oem uživatele. Fsck jsem zkoušel ale nic nevypíše. Nedávno jsem se pokoušel nastavit v systému uspání na disk, sice nefunguje, ale ve vypínací tabulce je ta možnost stále zobrazená, možná jsem něco udělal špatně ,ale netuším co a ani nevím jak zpětně najdu soubory co jsem tvořil podle návodu na netu. Potřeboval bych pomoct harddisk zprovoznit alespoň aby šly mazat soubory z HDD abych mohl zkusit přeformátovat na ext4 formát - původně byl disk v zařízení s Win7, ale jen jako druhý HDD, dual boot neprovozuju.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nejdou vytvářet nové složky

#12 Příspěvek od menom »

.
Jamik píše:Potřeboval bych pomoct harddisk zprovoznit alespoň aby šly mazat soubory z HDD abych mohl zkusit přeformátovat na ext4 formát
To sa da jednoducho.

Nastartovat instalacku, vyzkouset, Live system (LiveUSB, LiveDVD, LiveCD)

Spustit program GParted inak nazyvany aj Editor diskovych oddilu, ak bude pytat heslo a je to
instalacka Mintu, tak pre uzivatela mint je heslo mint

.
.

211
Příspěvky: 13
Registrován: 05 říj 2018, 08:00

Re: Nejdou vytvářet nové složky

#13 Příspěvek od 211 »

Tak jsem tu zpátky.
Omlouvám se, že jsem neodpovídal - zkusil jsem si s tím poradit přes liveUSB, a pak už to šlo ráz na ráz, od jednoho pod-problému k dalšímu, které šlo snadno vyřešit i bez pomoci fóra.
Nebudu popisovat všechny postupy a kotrmelce, nicméně výsledek je takový, že Windows zmizel v propadlišti dějin a teď mi tam běží Manjaro - takže se prozatím loučím.

211

Jamik
Příspěvky: 3
Registrován: 05 bře 2019, 14:41

Re: Nejdou vytvářet nové složky (za mě VYŘEŠENO - jeden kolega ještě řeší dál)

#14 Příspěvek od Jamik »

Nemám tušení jak sem vložit obrázek, tak alespoň výpis z fstab. Takhle mám nastavený automount disku. Nemám tušení co to znamená, ale po několika měsících ručního připojování jsem podle návodů na netu dal dohromady tohle a disk se při startu sám mountne, jen potřebuju vědět jestli jestli něco není špatně nastaveno a tím pádem to nezpůsobuje můj problém. Jde o disk /dev/sda1. Ještě dotaz k gparted, když ho z live flashky spustím a změním formát z ntfs na ext4 přijdu o data nebo zůstanou na disku? Díky.

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sdb1 during installation
UUID=5dfa16c0-dd7d-42fd-bfda-76c1a946cfb5 / ext4 errors=remount-ro 0 1
#/swapfile none swap sw 0 0

/swap swap swap defaults 0 0


/dev/sda1 /media/oem/TERA/ rw,ntfs,nls-utf8,umask=000,uid-29999,gid-29999,rw 0 0

kamowski

Re: Nejdou vytvářet nové složky (za mě VYŘEŠENO - jeden kolega ještě řeší dál)

#15 Příspěvek od kamowski »

Jamik píše: 09 bře 2019, 16:32 Nemám tušení jak sem vložit obrázek, ...
no fajne, kuk pod toto okno, teda ak píšeš ...
alebo
viewtopic.php?f=30&t=2509
ten druhý obrázok
---
a ten kód, nad týmto oknom, teda ak píšeš,je to piata ikonka zľava :)

Kód: Vybrat vše

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sdb1 during installation
UUID=5dfa16c0-dd7d-42fd-bfda-76c1a946cfb5 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
#/swapfile                                 none            swap    sw              0       0

/swap swap swap defaults 0 0


/dev/sda1 /media/oem/TERA/ rw,ntfs,nls-utf8,umask=000,uid-29999,gid-29999,rw 0 0

kamowski

Re: Nejdou vytvářet nové složky (za mě VYŘEŠENO - jeden kolega ještě řeší dál)

#16 Příspěvek od kamowski »

Jamik píše: 09 bře 2019, 16:32 ,,, Ještě dotaz k gparted, když ho z live flashky spustím a změním formát z ntfs na ext4 přijdu o data nebo zůstanou na disku? Díky.
disk bude preformátovaný, prídeš o všetko, takže si najprv urob zálohu toho, čo potrebuješ

Jamik
Příspěvky: 3
Registrován: 05 bře 2019, 14:41

Re: Nejdou vytvářet nové složky (za mě VYŘEŠENO - jeden kolega ještě řeší dál)

#17 Příspěvek od Jamik »

Ahoj, ještě jsem si po čase vzpomněl na tohle vlákno a tak sem dávám link na stránku podle které jsem za minutku vyřešil svůj problém. Win 10 jsem spustil jen jednou a to z flashky, ale i tak stihl nadělat víc starostí než linux za celou dobu co ho používám.

https://www.linuxuprising.com/2019/01/f ... unted.html

kamowski

Re: Nejdou vytvářet nové složky (za mě VYŘEŠENO - jeden kolega ještě řeší dál)

#18 Příspěvek od kamowski »

@ Jamik
ak by si urobil preklad toho článku alebo stručný výcuc s návodom a vložil ho sem aj pre tých, ktorí nie sú zbehlí v jazykoch, ...
... bodlo by :)

Zamčeno