Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zpráva
Autor
yenin
Příspěvky: 9
Registrován: 20 dub 2014, 13:29

Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#1 Příspěvek od yenin »

Ahoj,
jsem linuxový začátečník a mám specifický problém.
Chtěl bych pro úpravu fotek používat program Picasa prostřednictvím Virtualboxu s Windows XP. Běžně jej používám na svém PC a verze pro linux je již zastaralá (např. neumí histogram) a Google ukončil její vývoj. Mám pro Virtualbox nasdílený adresář s fotkama a mám na něm nastavené 777 práva (abych s ním mohl pracovat ve VBoxu s WinXP - pokud to jde jinak, nechám si poradit). V picase ve Vboxu si fotky upravím a změna se po uložení projeví i linuxovém adresáři - to je můj cíl.
Problém je, že picasa normálně (ve WinXP) vytvoří podsložku (adresář) "Originals", do které vloží původní soubor(fotku). Nic takového se ale nestalo. Než jsem si toho všiml, přišel jsem o několik původních fotek (i když některé změny si picasa nějak pamatovala a šly vrátit zpět).

Jak bych měl nastavit práva pro virtualboxu, popř. pro sdílenou složku, aby Picasa mohla vytvořit zálohu původních fotek do složky "Originals". A jak zařídít, aby nově upraveným souborům (fotkám) zůstala práva 777 (upravený soubor najednou změnil práva na 744).

Díky za radu
Yenin
Mint 16 Petra 64bit, jádro 3.14.2-031402-generic, cinnamon 2.0.14
Lenovo ThinkPad Edge E531, Intel 2030M 2.500 GHz (x2), 4GB RAM

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#2 Příspěvek od segfault »

Osobně bych to řešil tak, že XP nebudou mít vůbec přístup do složek linuxu, ale budou dostupné přes síť. Fotky, které by měly být upraveny tam jednorázově nahrát a pak si je stáhnout zpět.

Práva 777 je nesmysl nastavovat fotkám (nejsou to spustittelné soubory), a jelikož virtualbox je spouštěn pod uživatelem, jsou práva 744 vyhovující.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

kamowski

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#3 Příspěvek od kamowski »

ja som si vytvoril adresár ~/VirtualBox VMs/share
tam si ukladám súbory, ktoré majú byť dostupné aj pre winxp, žiadne práva som nestavoval
picasa nepoužívam ale skús si tiež vytvoriť tento adresár a nastav ako zdielaný, či to takto nepomôže
napíš potom, ako to dopadlo

yenin
Příspěvky: 9
Registrován: 20 dub 2014, 13:29

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#4 Příspěvek od yenin »

"Osobně bych to řešil tak, že XP nebudou mít vůbec přístup do složek linuxu, ale budou dostupné přes síť"

To navrhuješ, abych např. 1 GB fotek nejdřív uploadoval na web, následně stáhnul do VBox(XP) upravil a zase uploadoval na další web, z kterého bych jej následně teprve stáhnul do linuxové složky? Zdá se mi to jako strašná ztráta času, ale raději se ptám jestli to tak chápu dobře - to by pro mě nebyla moc dobrá rada...

Pokud jde o zbytečně vysoká práva - nechtěl jsem riskovat neprovedení nějakých úkonů, časem jsem plánoval je mírně osekat (práva). Připomínám, že jsem v linuxu začátečník a zatím nacházím spoustu drobných potíží - nechtěl jsem riskovat další.
Jde nastavit, ať mají v konkrétním adresáři všechny soubory stejná práva? Myslím tím i soubory, které se do něj teprve dostanou (např. další fotky).
Nenapadá mě totiž, proč se picase nepovedlo udělat zálohu originálů pozměněných fotek a jinak než právy toho programu (VBox) si to neumím vysvětlit.
Mint 16 Petra 64bit, jádro 3.14.2-031402-generic, cinnamon 2.0.14
Lenovo ThinkPad Edge E531, Intel 2030M 2.500 GHz (x2), 4GB RAM

yenin
Příspěvky: 9
Registrován: 20 dub 2014, 13:29

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#5 Příspěvek od yenin »

kamowski píše:ja som si vytvoril adresár ~/VirtualBox VMs/share
tam si ukladám súbory, ktoré majú byť dostupné aj pre winxp, žiadne práva som nestavoval
picasa nepoužívam ale skús si tiež vytvoriť tento adresár a nastav ako zdielaný, či to takto nepomôže
napíš potom, ako to dopadlo
Já jsem dal adresář s fotkama jako sdílenou složku v rámci VBoxu (s právem zápisu). Teď jsem zkusil i nasdílet ji v rámci linuxu. Bohužel žádná změna nenastala. Picasa ve virtualboxu stále není schopna vytvořit složku "originals".


Zkoušel jsem si hrát s fotkam, které mám přímo v XP (resp. zkopírované ze sdílené linuxové složky přímo do nově vytvořené složky pod WinXP a Picasa mě zase zklamala - opět žádný náznak zálohování původních fotek. Možná se tímto dostávám už mimo téma (off topic), ale stejně by mě zajímalo proč picasa nefunguje jak má - to nějak pozná, že je ve VBoxu...?
Mint 16 Petra 64bit, jádro 3.14.2-031402-generic, cinnamon 2.0.14
Lenovo ThinkPad Edge E531, Intel 2030M 2.500 GHz (x2), 4GB RAM

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#6 Příspěvek od segfault »

To navrhuješ, abych např. 1 GB fotek nejdřív uploadoval na web, následně stáhnul do VBox(XP) upravil a zase uploadoval na další web, z kterého bych jej následně teprve stáhnul do linuxové složky?
Ach jo. Myslel jsem pouze kopírování po lokální síti...
Picasa ve virtualboxu stále není schopna vytvořit složku "originals".
A v čem je problém? Jde vytvořit ta složka ručně?
ale stejně by mě zajímalo proč picasa nefunguje jak má - to nějak pozná, že je ve VBoxu...?
Podle mě je problém v tom, že sdílená složka je připojena do Windows(tm) jako síťové úložiště a proto se tam Picasa nesnaží nic vytvářet.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#7 Příspěvek od ulo »

Malinko přihodím takový nápad - proč Picasu používat na Virtualboxu, když to lze rovnou přes Wine: http://www.webupd8.org/2012/01/install- ... d-fix.html
EDIT: a ještě jeden návod pro LM 15 64bit: http://rayslinux.blogspot.cz/2013/06/in ... nt-15.html
Zkoušel jsi to?

Jinak já používám (zřejmě poslední) linuxovou verzi (picasa 3.0.5744-02) a histogram tam mám. Vím, že ted je už verze 3.9 (a možná i víc), ale jde spíš o to, na co picasu přesně potřebuješ. Já jí mám pouze jako inteligentní fotoalbum s možností uploadu na web (úpravu fotek dělám přes Rawtherapee), takže nesleduju nové funkce atd. protože mi ta moje verze šlape, jak hodinky.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

yenin
Příspěvky: 9
Registrován: 20 dub 2014, 13:29

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#8 Příspěvek od yenin »

Ach jo. Myslel jsem pouze kopírování po lokální síti...
Bohužel nechápu jak. Nemám s tím žádnou zkušenost...
Picasa ve virtualboxu stále není schopna vytvořit složku "originals".
A v čem je problém? Jde vytvořit ta složka ručně?
To by zcela ztratilo smysl pracovat v picase - pokud budu upravovat 40 fotek z 60 vyfocených, picasa by měla automaticky vytvořit zálohu původních 40 fotek do Adresáře "originals", který vytváří vždy jako podadresář v adresáři s fotkama. Zároveň ale nezálohuje ostatní fotky (které se neupravujou). Kdybych to měl děat ručně, tak bych se brzo zbláznil...
Mint 16 Petra 64bit, jádro 3.14.2-031402-generic, cinnamon 2.0.14
Lenovo ThinkPad Edge E531, Intel 2030M 2.500 GHz (x2), 4GB RAM

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#9 Příspěvek od segfault »

Tomu se říká troubleshooting. Musí se zjistit, v jaké fázi nastává příčina.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

yenin
Příspěvky: 9
Registrován: 20 dub 2014, 13:29

Re: Nastavení práv pro Picasa (Virtualbox)

#10 Příspěvek od yenin »

[
quote="ulo"]Malinko přihodím takový nápad - proč Picasu používat na Virtualboxu, když to lze rovnou přes Wine: http://www.webupd8.org/2012/01/install- ... d-fix.html
EDIT: a ještě jeden návod pro LM 15 64bit: http://rayslinux.blogspot.cz/2013/06/in ... nt-15.html
Zkoušel jsi to?

Jinak já používám (zřejmě poslední) linuxovou verzi (picasa 3.0.5744-02) a histogram tam mám. Vím, že ted je už verze 3.9 (a možná i víc), ale jde spíš o to, na co picasu přesně potřebuješ. Já jí mám pouze jako inteligentní fotoalbum s možností uploadu na web (úpravu fotek dělám přes Rawtherapee), takže nesleduju nové funkce atd. protože mi ta moje verze šlape, jak hodinky.
[/quote]

Díky za tip. Máš pravdu je tam histogram, ale není tak šikovně udělaný jak v novějších verzích. Ve wine jsem to nějakým zázrakem rozchodil (zatím ještě bez propojení s google účtem). Ale problém mi nezmizel - stále jsem při úpravě fotky a jejím uložení nezaznamenal, že by se vytvořil adresář "originals" se zálohou upravované fotky v původním stavu - Tobě takto picasa funguje?
Mint 16 Petra 64bit, jádro 3.14.2-031402-generic, cinnamon 2.0.14
Lenovo ThinkPad Edge E531, Intel 2030M 2.500 GHz (x2), 4GB RAM

Zamčeno