Perzistentní Ramdisk?

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zamčeno
Zpráva
Autor
Morko
Příspěvky: 6
Registrován: 25 črc 2014, 20:49

Perzistentní Ramdisk?

#1 Příspěvek od Morko »

Zdravím,
jelikož mám pomalý hdd na notebooku a lm17 cinnamon se mi obecně nezdá nejsvižnější, tak jsem se začal zaobírat touto možností, čistě teoreticky :D.

Táži se tedy, má s tím někdo zkušenosti?

Chtěl bych při bootu naloadovat systém do ram(což určitě nějaký ten čas zabere), ale mít i tu možnost nějak pak uložit provedené změny zpět na hdd. Otázkou jest, zda je to vůbec obecně dobrý nápad.

Představoval bych si, že by se ramdisk dal uložit v moment, kdy bychom chtěli a klidně i vypnout nebo by se ukládal až při restartu/shutdownu, určitě bych zvažoval několikery možnosti + volba v při bootu s ramdiskem/bez ramdisku.
Kvůli velikosti /usr/lib bych určitě vybral jen některé nejpoužívanější aplikace a systémové věci a příslušné lib, všechno se do ramky prostě nenacpe když mám k dispozici třeba jen 4gb+-.
Systém je určitě třeba rozházet na víc partition jako /root /var /home(ten by se do ram určitě nemountoval) etc.

Cílem tedy jest udělat svižné, rozumné loadování systému a potřebných součástí+aplikací do ram při bootu, tak aby se dal systém hned používat a změny se daly rozumně ukládat/synchronizovat a nedocházelo by k nějakým problémům kvůli tomu, že např tmp je v ram a systém nemůže něco najít a zároveň by se neměla vyplácat celá ram, což by vedlo ke swapování...

Přečetl jsem několik článků ale jsou povětšinou staršího data a nepouštěl jsem se do nějakého bastlení jelikož sám to asi nesvedu, raději píšu sem doufaje, že někdo rád alespoň podebatuje(případně zhejtuje :D) a nebo se najde někdo natolik zkušený, kdo by poradil, jak to nejlépe udělat popř. již ramdisk takto používá.

nějaké linky na různé návody:

Kód: Vybrat vše

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-296892.html
http://www.elettronicaopensource.com/index.php?rw=1&f1=mostra_articolo.php&art=32&lang=en
http://oloflarsson.se/how-to-set-up-a-persistent-ramdisk-with-tmpfs-and-rsync/

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Perzistentní Ramdisk?

#2 Příspěvek od juhele2014 »

a nebo se najde někdo natolik zkušený, kdo by poradil :D Ano, to by mě šlo ... Nejsem sice zkušený, ;) ale přesto si na pár vět chvilku najdu. Mě běhá LM17 ve flešce velikosti 16GB, byl to při nákupu zhruba poměr cena x výkon. Takže hardisk naprosto vynechávám, resp, může sloužit pouze jako úložiště videa a hudby. Při instalaci sem velikost oddílů nechal na instalátoru, proběhlo vše automaticky. Nyní mám necelé 3GB volného místa, zbytek je obsazen. Ovšem LM nijak nešetřím, mám instalováno kde co, v klidu bych asi cca 2GB mohl uvolnit a asi by se nic nedělo. Systém startuje komplet asi za půl minuty, práce s ním je docela svižná. (notebuk HP Probook 650). Při dnešních cenách za USB klíčenky bych se toho nebál, lze takto jednoduše testovat i jiné linux. distribuce.

kamowski

Re: Perzistentní Ramdisk?

#3 Příspěvek od kamowski »

Morko píše: jelikož mám pomalý hdd na notebooku a lm17 cinnamon se mi obecně nezdá nejsvižnější
môžeš prosím tieto tvoje subjektívne pocity upresniť, poprípade vyjadriť v číslach?
poprípade vyskúšaj mate alebo xfce, cinnamon je dosť náročný na hw konfiguráciu, tiež ho na svoj histo/erický NB nedávam :D
ťažko ti niekto poradí, ak si nedal žiadne čísla a nepopísal svoj hw, všetko to budú len takéto všeobecné rady
ten nápad s ramdiskom, hm, ...

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Perzistentní Ramdisk?

#4 Příspěvek od segfault »

Mooožná by zrychlení mohl pomoci balík preload. Jedná se o démona, který na základě statistiky přednačítá binárky do RAM.

Kód: Vybrat vše

apt-get install preload
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Zamčeno