Kontrola disku a souborového systému.

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chemik582
Příspěvky: 65
Registrován: 15 bře 2013, 20:12
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Kontrola disku a souborového systému.

#1 Příspěvek od chemik582 »

Ahoj.
Mám na jednom netbooku problém s tím že badblock zobrazí opravdu velkou spooustu chyb, nebo asi tedy vadných bloků, ale vzhledem k tomu že je to disk z kterého ten systém startuje tak nevím čím nebo jak ho zkontrolovat tak aby se třeba pokusil případná vadná místa opravit nebo aspoň zabezpečit aby do nich příště žádný program nezapsal. V podstatě něco jak je třeba u Win chkdsk.
Zkoušel jsem fsck ale ten samozřejmě vypíše že s jednotkou nelze pracovat protože je používaná :( taky jsem zkusil použít sudo shutdown -F now ale to se zasekne v tmavé obrazovce a nakonec to vypínám ručně podržením cuplíku.
Co ještě zkusit a jaký program použít???
Michal Zbořil
===========
(www.mzboril.cz)

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Kontrola disku a souborového systému.

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, asi bych to vymontoval a připojil k jinýmu PC kde bych to projel tím fsck, to mi přijde nejjednodušší :-)
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
chemik582
Příspěvky: 65
Registrován: 15 bře 2013, 20:12
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola disku a souborového systému.

#3 Příspěvek od chemik582 »

Hmm :( toho jsem se bál.
Kontrola napsala 541 špatných bloků a pokud není nástroj přímo v systému je to zlé - budu muset rozebírat netbook (v podstatě komplet protože ten disk je tam fakt nepřístupný) a pak ještě šachovat a zjišťovat jak ho dát do pořádku. To je špatně, hodně špatně.
Inu což. Jdu na to :(
Michal Zbořil
===========
(www.mzboril.cz)

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Kontrola disku a souborového systému.

#4 Příspěvek od Allconius »

Já s kamošem jsme čistili větrák a měnili teplovodivou pastu na procesoru. No vypadalo to divně jak to bylo celý rozebraný, ale stačí systém - na každý krok mít nějakou krabičku a tam dát co z notebooku vypadlo :-) a pak jen zas jedeš zpětně. Rozhodně bych tam dal rovnou už nový disk, pokud to budeš rozebírat, mě už na notebooku jeden úplně odešel
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
chemik582
Příspěvky: 65
Registrován: 15 bře 2013, 20:12
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola disku a souborového systému.

#5 Příspěvek od chemik582 »

Jj to rozebrání jde jen se to potom blbě vysvětluje koncovému BFU uživateli.
Už to mám aj připojeno k jinému Mintu :) ale furt mě fsck hlásí /dev/sdb je in use a končí. Když použiju umount tak ho vlastně vyhodím úplně ze systému a zas to neprojde páč nenajde /dev/sdb
Past v pasti :) prosím tě jak má být ta syntaxe?
Dík.
Michal Zbořil
===========
(www.mzboril.cz)

Zamčeno