Firefox - několik dotazů

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
Petr Hanzal
Příspěvky: 7
Registrován: 27 led 2016, 18:19

Firefox - několik dotazů

#1 Příspěvek od Petr Hanzal »

Zdravím jsem novým a začínajícím uživatelem Linuxu. Konkrétně Linux Mintu 17.3 Cinnamon 64bit na stroji Acer Aspire 5536 (notebook), rok výroby 2009.

A teď k mému dotazu. Můj Firefox je počeštěn dobře, ale k dokonalosti mi přesto něco chybí.
1. Při dokončování adres v adresním řádku stisknutím Ctrl+Enter doplní koncovku .com. Já chci aby doplňoval koncovku .cz. Jak docílím změny?
2. V poli pro vyhledávání na webu je možné vyhledávat jenom přes zahraniční vyhledávače které mi nevyhovují. Chci tam mít google.cz, seznam apod. Prostě stejnou nabídku vyhledávačů jako ve Firefoxu pro Windows. Ale v nabídce pro výběr vyhledávačů nejsou a ani v nastavení vyhledávání nejsou k nalezení. Jak doplním místní vyhledávače?
3. Pod adresním řádkem jsou přednastavené záložky. Jsou takto pojmenované:
Linux Mint
Comunity
Forums
Blog
News
A ty všechny vedou na anglicky psané weby, na kterých si nic nepřečtu poněvadž anglicky neumím. Nevím proč nejsou v počeštěném Firefoxu nastavené na české weby? Jak je mohu upravit (změnit nastavení) aby třeba záložka Linux Mint vedla na stránku linux-mint-czech.cz, Forums přejmenovat na Fórum a vedla na toto fórum a to samé s ostatními?

Petr
Naposledy upravil(a) Petr Hanzal dne 28 led 2016, 22:07, celkem upraveno 1 x.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Firefox - několik dotazů

#2 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Na liště záložek je snadné vytvořit tématické adresáře, a pak tam jednotlivé záložky přetahat myší. Mám adresáře s názvem Video, blog, mapy, linux, a pod. a jsou plné záložek. Jednou za čas je uložím na sd kartu (Zobrazit všechny záložky - Import a záloha - Zálohovat) a mohu je zpět kdykoliv nahrát, např. při instalaci nového distra a při prvním spuštění Firefoxe. ;)

Petr Hanzal
Příspěvky: 7
Registrován: 27 led 2016, 18:19

Re: Firefox - několik dotazů

#3 Příspěvek od Petr Hanzal »

Děkuji za vaše odpovědi.

1. Zatím tu není odpověď na můj první dotaz. Mám se zkusit zeptat někde na mozilla sopportu, nebo bude vědět někdo tady?

2. V nabídce předvolby -> vyhledávání -> přidat více vyhledávacích modulů jsem žádné lokální (pro tuzemské vyhledávání) vyhledávací moduly nenašel. Pouze se mi otevřela anglicky psaná stránka a nepochopil jsem jak na ní nové moduly najít - anglicky neumím. Vyhledávací moduly jsem našel až v odkazu od lombarda. Ale musel jsem dost hledat, než jsem našel to co jsem chtěl, protože je tam seznam doplňků s více jak 3 500 položek. Podle mně by bylo vhodné, aby v lokalizovaném Firefoxu byly předinstalované lokální vyhledávací moduly, jako ve Firefoxu pro Windows, a nebo aspoň ta nabídka pro přidání modulů vedla na stránku s lokálními moduly.

3. Už jsem přišel na to jak si přednastavené záložky na liště záložek upravit. Po klepnutí pravým tl. myši -> vlastnosti, můžu změnit jak název tak adresu kam odkazuje. Takže záložku LinuxMint a Forums si upravím aby odkazovaly na české stránky LM a české fórum. U záložek Comunity a Blog jsem ještě nezjistil jestli mají českou verzi.
A tématický adresář nazvaný News asi zruším, protože obsahuje několik odkazů na anglicky psané weby. A nebo byste věděli nějaké české adresy?

Někomu kdo umí anglicky takto nedotažená lokalizace nemusí vadit. Ale mně to vadí a zdržuje při činnosti v prohlížeči, hlavně bod 1.

Petr

menom
Příspěvky: 2778
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Firefox - několik dotazů

#4 Příspěvek od menom »

Při dokončování adres v adresním řádku stisknutím Ctrl+Enter doplní koncovku .com. Já chci aby doplňoval koncovku .cz. Jak docílím změny?
Na novej karte (New Tab) napis:

Kód: Vybrat vše

about:config
Stlac enter, potvrd to modre tlacitko, co znamena, ze budes opatrny.

Najdi riadok :

Kód: Vybrat vše

browser.fixup.alternate.suffix
Dva krat klikni na to .com a prepis na .cz
Potvrd.

Ukonci rezim uprav zavretim karty.


.
.

jirkasirka
Příspěvky: 85
Registrován: 14 úno 2014, 22:36

Re: Firefox - několik dotazů

#5 Příspěvek od jirkasirka »

ahoj ten bod 1.

v nastaveni about:config zmnenis hodnotu browser.fixup.alternate.suffix z com na cz

k bodu 2. snad jen ze nastaveni je proste v nabidce nastaveni firefoxu v podnabidce vyhledavani,
pak zkus duverovat intuici a udelej klik klik klik :D

k 3. ty zalozky muzes editovat pravym klikem, muzes je smazat atd.. a dat si tam jakou zalozku jakou budes
chtit . napr pravy klik- nova zalozka atd..

Jinak anglina je takovej globalni jazyk pro vsechny lidi z ruznych zemi, aby se spolu domluvili..
a ikdyz jsi nainstaloval linux a nainstaloval jsi i ceske prostredi, lokalizaci...tak zalozky tim nepocestis,
ty zustanou v anglictine, protoze nekdo v nejake zemi, kde neni zadne forum o Mintu v jeho rodnem jazyce, je stastnej ze si ty odkazy v anglictine muze hned precist a mohou mu poradit napr. s nastavenim :D

Petr Hanzal
Příspěvky: 7
Registrován: 27 led 2016, 18:19

Re: Firefox - několik dotazů

#6 Příspěvek od Petr Hanzal »

Ještě jednou děkuji za odpovědi.
Myslím si že co jsem chtěl to jsem se dozvěděl. Označuji toto téma jako vyřešené.
Teď budu řešit instalaci hardware.

Zamčeno