Instalace balíčků a následně driveru AMD

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
Ddraig
Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2016, 19:20

Instalace balíčků a následně driveru AMD

#1 Příspěvek od Ddraig »

Zdravím,

nevím, kam přesně tohle dát, protože to je od všeho něco. Za prvé bych podotknul, že s Linuxem nemám žádné zkušenosti. Před lety jsem měl na chvíli Ubuntu, ale nic zvláštního jsem tam nedělal. Teď jsem přešel ze sedmiček na Mint 17.3 Cinnamon a potřeboval bych poradit.

Chci si updatovat ovladač na moji grafickou kartu v notebooku ATI Mobility Radeon HD 5650 by to mělo být. Samozřejmě když jsem to nainstaloval poprvé, tak po rebootu mi nešel ten X server, hlásilo to nějakou chybu se Xorg a mohl jsem najet jen do příkazového řádku.

Pak jsem zjistil, že si musím dostahovat ještě nějaké balíčky, jak píšou v popisu driveru:
http://support.amd.com/en-us/download/d ... nux+x86_64
Dohledal jsem si příkazy a zkontroloval verzi kernelu (3.19) i Xorg (1.17). Glibc mám jen 2.19 a ten POSIX nevím.

Pak jsem si pomocí příkazu - $ dpkg -s balíček - kontroloval, jestli tu ty balíčky mám. Nenašlo mi to
XFree86-Mesa-libGL
libstdc++
libgcc
XFree86-libs
freetype
zlib

Zkoušel jsem hledat všude možně, ale vážně je to pro mě něco nového a vůbec tomu nerozumím. V Synaptic Manageru když si to vyhledám, najde toho strašně moc, ale žádný balík nemá přesně tyhle jména, tak nevím. Instalaci OS mám čistou, akorát stažené aktualizace.

Pokud by někdo překousl tyhlety naprosto základní neznalosti a pomohl mi, vysvětlil mi to, byl bych mu moc vděčný. Jde mi jen o ten update grafiky, pak už bych si dále snad i časem poradil, ale takto ze začátku si fakt nevím rady.
Děkuji moc

(třeba teď si hledám ve správci softwaru a najde to vždy několik verzí toho balíčku, mají třeba různé přípony, verze, atd. A právě nevím, co ianstalovat, abych splňoval ty požadavky na ten oZdravím,

nevím, kam přesně tohle dát, protože to je od všeho něco. Za prvé bych podotknul, že s Linuxem nemám žádné zkušenosti. Před lety jsem měl na chvíli Ubuntu, ale nic zvláštního jsem tam nedělal. Teď jsem přešel ze sedmiček na Mint 17.3 Cinnamon a potřeboval bych poradit.

Chci si updatovat ovladač na moji grafickou kartu v notebooku ATI Mobility Radeon HD 5650 by to mělo být. Samozřejmě když jsem to nainstaloval poprvé, tak po rebootu mi nešel ten X server, hlásilo to nějakou chybu se Xorg a mohl jsem najet jen do příkazového řádku.

Pak jsem zjistil, že si musím dostahovat ještě nějaké balíčky, jak píšou v popisu driveru:
http://support.amd.com/en-us/download/d ... nux+x86_64
Dohledal jsem si příkazy a zkontroloval verzi kernelu (3.19) i Xorg (1.17). Glibc mám jen 2.19 a ten POSIX nevím.

Pak jsem si pomocí příkazu - $ dpkg -s balíček - kontroloval, jestli tu ty balíčky mám. Nenašlo mi to
XFree86-Mesa-libGL
libstdc++
libgcc
XFree86-libs
freetype
zlib

Zkoušel jsem hledat všude možně, ale vážně je to pro mě něco nového a vůbec tomu nerozumím. V Synaptic Manageru když si to vyhledám, najde toho strašně moc, ale žádný balík nemá přesně tyhle jména, tak nevím. Instalaci OS mám čistou, akorát stažené aktualizace.

Pokud by někdo překousl tyhlety naprosto základní neznalosti a pomohl mi, vysvětlil mi to, byl bych mu moc vděčný. Jde mi jen o ten update grafiky, pak už bych si dále snad i časem poradil, ale takto ze začátku si fakt nevím rady.
Děkuji moc

(třeba teď si vyhledávám ve správci softwaru a nějaké balíčky to najde, ale je jich několik a mají různé přípony a verze, takže nevím co nainstalovat, abych splňoval ty požadavky na ten driver). Jde mi z toho hlava kolem.


Ddraig
Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2016, 19:20

Re: Instalace balíčků a následně driveru AMD

#3 Příspěvek od Ddraig »

Tak jsem to udělal podle návodu a při zadávání předposledního příkazu /usr/bin/aticonfig --initial mi to napíše:
Found fglrx primary device section
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-1
ale při zadání posledního /usr/X11R6/bin/aticonfig --initial
to hodí chybu
-bash: /usr/X11R6/bin/aticonfig: Adresář nebo soubor neexistuje

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Instalace balíčků a následně driveru AMD

#4 Příspěvek od menom »

Ddraig píše: ale při zadání posledního /usr/X11R6/bin/aticonfig --initial
to hodí chybu
-bash: /usr/X11R6/bin/aticonfig: Adresář nebo soubor neexistuje
Bud ten subor neexistuje alebo toto zvykne vypisat aj ked nemas dostatocne prava.

Mohol by si skusit zadat do Terminalu:

Kód: Vybrat vše

sudo su
Zadat heslo a ked budes za roota nasledne zadat ten prikaz.

.
.

Ddraig
Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2016, 19:20

Re: Instalace balíčků a následně driveru AMD

#5 Příspěvek od Ddraig »

To jsem zkoušel, práva jsem měl, takže neexistuje. Já se v tom opravdu nevyznám, je nějaký jednoduchý a funkční způsob, jak na čistě nainstalovaný Mint 17.3 Cinnamon nainstalovat aktuální ovladače amd grafiky? Je jedno jestli komunitni či oficiální. Vyzkoušel jsem už spoustu postupů, ale nic nejde. Asi bude chyba v těch balících, ale na ty taky nevím jak. Mám čistou instalaci OS, akorát stažené aktualizace, takže všechny potřebné věci to asi nemá, ale to nevim kde shánět.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Instalace balíčků a následně driveru AMD

#6 Příspěvek od segfault »

Při instalaci to nevypsalo žádnou chybu?
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Instalace balíčků a následně driveru AMD

#7 Příspěvek od DrShame »

Myslím, že stačí jen sudo aticonfig --initial
To /usr atd ... je zbytečné

Po instalaci catalystů je většinou ještě potřeba udělat:

Mrkni do souboru /etc/X11/xorg.conf jestli v něm není řádek
Driver "radeon"
Pokud ano, přepiš ho na
Driver "fglrx"

Pak mrkni do adresáře /etc/modprobe.d/ a mrkni se, jestli tam není nějaký soubor. Pokud ano, tak ho otevři a mrkni se, jestli obsahuje řádek
blacklist radeon

Pokud ne nebo je ten adresář prázdný, tak tam vytvoř soubor např. radeon.conf a ten řádek do něj zapiš.

Tohle jsem dělal téměř vždy, když jsem chtěl používat catalysty na jakémkoliv distru.

Zamčeno