Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
George
Příspěvky: 3
Registrován: 26 črc 2017, 14:23

Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#1 Příspěvek od George »

Zdravím,

mám Linux Mint 18.2 Cinnamon 64-bit na notebooku Lenovo E440. Do verze kernelu 4.8.17 vše funguje ok, ale jakmile zkusím nějakou novější verzi, tak začne zlobit uspávání systému do paměti. Konkrétně se děje to, že při zavření víka (nebo přes menu) se systém uspí, při otevření víka se zase probudí, ale ihned po probuzení se rozjede větrák na plné obrátky a po cca 10 sekundách se notebook vypne (natvrdo, bez řádného ukončování systému, ale během těch 10 sekund se dá přihlásit a systém se tváří ok funkční než dojde k vypnutí) a opět zapne a začne bootovat.
Setkal se s tím někdo, případně napadá někoho jak problém diagnostikovat a opravit ?
Dělají to všechny dostupné verze kernelu od 4.9 až po 4.12.3.

Díky

George
Příspěvky: 3
Registrován: 26 črc 2017, 14:23

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#2 Příspěvek od George »

Není nad dobrou radu. Se divím, že vůbec nová jádra vydávají když stará přeci fungují. Staré vydání Mintu, potažmo Ubuntu také fungují, tak proč vydávat nové ? Koneckonců Windows také fungují, že ? OMG
Nasazení nového jádra nemusí být přeci nutně kvůli tomu, že něco nefunguje, ale nová jádra občas přinášejí nějaké ty optimalizace ať už kolem filesystému, procesorů, grafických karet, ale třeba i spotřeby. Tak bych rád nové jádro vyzkoušel.
Pokud je ale nutné čekat až jej vývojáři Ubuntu přizpůsobí nebo spíše přijdou aktualizace Mintu aby nová jádra fungovaly, tak mi asi nic jiného nezbyde.

George
Příspěvky: 3
Registrován: 26 črc 2017, 14:23

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#3 Příspěvek od George »

Sice s tebou úplně nesouhlasím v tom, že by se nemělo používat nejnovější jádro, ale je evidentní, že je prostě potřeba se držet jádra určeného pro konkrétní distribuci. Bohužel je vidět, že ta vazba je tam dost silná a vývojáři musí distribuci pro dané jádro, nebo obráceně, přiohýbat.
Zatím jsem na žádné problémy na LM18.2 nenarazil, ale podle toho co různě čtu byl upgrade asi trochu předčasný. Snad se nebudu muset vracet na 18.1.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#4 Příspěvek od vxmery »

Snad se nebudu muset vracet na 18.1
To by bolo z blata do kaluže páč 18.1 aj 18.2 sú postavené na nevydarenom Ubuntu 16.04 :D
Posledný dobre odladený LM je verzia 17.3 ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
zdeans
Příspěvky: 91
Registrován: 03 dub 2016, 16:50

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#5 Příspěvek od zdeans »

Můžu trochu z jiného soudku?
Proč mi pořád vyskakuje okno UKUU, že mám nainstalovat nejnovější kernel. Když kliknu, že ho chci nainstalovat, tak se stejně nic neděje, no a když ho nainstaluju ručně v UKUU, tak jádro stejně dělá problémy a systém nefunguje, tak jak má. Nejde nějak zakázat to vyskakovací okno s nabídkou instalace nejnovějšího kernelu.
Asus M5A99FX Pro r2.0 AMD Vishera FX-6300 (přetakt. 4.4GHz).
Ram: 16GB DDR3 1866Mhz
nVidia GeForce GTX 960 2GB
HDD: Samsung SP2504C 250GB, WD Caviar Blue 500GB, WD Blue - 2TB
Linux Mint - Cinnamon 20 Ulyana 64-bit

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#6 Příspěvek od labeent »

Ahoj, napíšu to sem, i když by se to mohlo dát i samostatně.

Kamarád používá UKUU pro upgrade jádra, A to celkem bez problémů, již delší dobu. Teď se mu ale stalo, že po aktualizaci na poslední nabízené jádro (tuším 4.16.4 nebo něco takového) se mu ntb Dell D630 nerozběhl. Respektive běží až do přihlášení, pak už nejede.

Jasně nesedlo to jádro, už jsem se s tím přes UKUU setkal na dvou počítačích (přímo toto jádro) - tam jsou ale i Win, a i když se nepoužívají naběhne stránka Grubu - zvolím spustit se starším jádrem a pak v naběhnutém systému v klidu nové jádro zlikviduji a vše je OK.

Jak tohoto ale docílit v ntb, kde nemá Win a tedy se mu nezobrazuje Grub s výběrem systému?
Pokud byste mohl někdo poradit, jsem si na 95% jistý, že pokud se odstraní toto posledně nainstalované jádro, tak Mint pojede bez problémů.

HW:Dell D 630, os: LM 18.3 (myslím, že Cinnamon).

Díky za info.
Obrázek

kamowski

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#7 Příspěvek od kamowski »

pri štarte systému podrž ľavý shift - zobrazí sa grub

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#8 Příspěvek od labeent »

Díky, vyzkouším.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#9 Příspěvek od labeent »

kamowski píše: 01 kvě 2018, 11:52 pri štarte systému podrž ľavý shift - zobrazí sa grub
Takže to nefungovalo, kamarád přivezl notebook ke mě.
U Dellu je nutné mačkat levý ALT. Pak naběhne menu Grubu.

Přesně jak jsem předpokládal, chyba byla v aktualizaci jádra. Vyzkoušel jsem schválně nejnovější, co mi to nabídlo a instalace proběhla s chybami - nebyly splněny nějaké závislosti. Toho si kamarád nevšiml (protože neumí anglicky a je zvyklý, že na konci se objeví tlačítko Close) a dal restart. Pochopitelně pak měl ntb probém a nenabíhal korektně.

Děkuji moc za pomoc.


Jinak pc byl Dell Latitude D830 (stejný jako D630 jen s větší obrazovkou).
Obrázek

kamowski

Re: Kernel 4.9 a novější = problém s hibernací notebooku

#10 Příspěvek od kamowski »

labeent píše: 03 kvě 2018, 21:24
kamowski píše: 01 kvě 2018, 11:52 pri štarte systému podrž ľavý shift - zobrazí sa grub
Takže to nefungovalo, kamarád přivezl notebook ke mě.
U Dellu je nutné mačkat levý ALT.
hm, divné, mám tu pred sebou dell d810 a doma dva ďalšie, iné, a na všetkých troch dell-och stačí podržať ľavý shift
Obrázek

Zamčeno