Code::blocks IDE

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
Krokodyl
Příspěvky: 10
Registrován: 12 dub 2018, 08:17

Code::blocks IDE

#1 Příspěvek od Krokodyl »

Zdravím
Nevím, jestli to není trochu offtopics, ale
nainstaloval jsem si Code::Blocks v. 19.12 pod Mintem 18:3 Cinnamon. Když zkusím napsat zdrojový kód a spustím kompilaci, tak ta proběhne, při pokusu o spuštění kompilovaného programu se objeví informační okénko

It seems that this project has not been built yet.
Do you want to build it now?
yes/no

Ncméně ani když dám yes, tak se program nespustí. Ani jinak nelze zkompilovaný soubor pustit.
Ve vytvořeném adresáři *.exe soubor není. Nevím, jaký je rozdíl proti windows, kde se tohle neděje. IDE ani neskočí do konzole...v adresáři projektu se neobjeví spustitelný soubor, jen zdroják, nebo knihovny.

Nemáte nějaký tip, co dělám špatně?

Krokodyl
Příspěvky: 10
Registrován: 12 dub 2018, 08:17

Re: Code::blocks IDE

#2 Příspěvek od Krokodyl »

Zdravím. Jsem v Linuxu začátečník. Protože jsem se nedávno rozhodl přejít na ve všem na Linux tak jsem si nainstaloval i code:blocks, ve kterých jsem předtím pracoval na windows. (c, c++). Neběží kompilátor. Nebyl jsem si jistý, zda je to tím, že jsem něco nainstaloval špatně, nebo kde je vlastně zádrhel.
Mezitím jsem zjistil, že na podobné potíže narazilo víc uživatelů C:B takže hledám po fórech C:B kde je problém. Snad to vyřeším a pak napíšu zde do diskuse kde byla chyba (nebo kde jsem udělal chybu). Což by teoreticky mohlo pomoci někomu jinému.
Chybami se člověk učí....:) Díky za tip.
Hloupý dotaz: když zkompiluji zdrojový kód, tak jaký spustitelný soubor v linuxu vznikne? když *.exe není...

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Code::blocks IDE

#3 Příspěvek od segfault »

exe je jen přípona. Takže i na Linuxu můžeš mít spustitelný exe soubor. Záleží ovšem na jeho formátu.

Linux používá formát ELF - https://cs.wikipedia.org/wiki/Executabl ... ble_Format
Windows používají MZ - https://en.wikipedia.org/wiki/DOS_MZ_executable
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Zamčeno