Antivír

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Antivír

#31 Příspěvek od Ventero1 »

Ano je i pro LM rad 18 a 19 - LM z Ubu vychazi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Antivír

#32 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 19 led 2020, 22:40 To me vede k dotazu - je vlastne firewall v Mintu ci Ubu defaulrne zapnuty jako ve Win nebo je treba nejaky instalovat, zapnout a nekde dohledat optimalni nastaveni?
Nechci ti kecat, ale podle mě nainstalovaný je, zaplý nikoliv.
Hned na úvodní obrazovce (té, co každý ruší a nečte) je nově uděláno, co by člověk měl.

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-05/
a

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-06/
no a v jedné ze záložek je volba "Brána Firewall".
A tam musíte firewall povolit (Stav I).
A teprve pak, dle mého názoru, je zaplý a funguje.
firewall.png
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Antivír

#33 Příspěvek od Ventero1 »

Pouzivam Xubuntu, takze tam nejspis gui fw nebude - nevsiml jsem si nikdy. Musim to prozkoumat. Otazka, jestli po instalaci gufw tam take bude uvodni rada nebo to ma jen Mint takto.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Antivír

#34 Příspěvek od takyradejianonymne »

antivirus Linux.png
Některé věci se mně tady velice těžko čtou. Akceptuji přitom odlišný názor. Toto nahoře sem proto dávám pro ty, kdo neznalým (tak jako asi oni sami?) žel žel žel ... doporučují druhým instalaci antiviru pro Linux ... ClamAV :evil: :shock:

V souvislostech, které jsem už tady vpředu napsal. Je sice pěkné číst že je to komunitní linuxácký produkt tedy s otevřeným kódem a tedy i zdarma, ale schopnosti detekce byla/je vysloveně tragická, navíc je to v podstatě jen skener a každý ať si proto sám odpoví, jestli bude naskakovat u výběru antiviru (pokud se pro něho rozhodne) dle schopnosti detekce (pro to je určený) nebo pro nějakou podivnou asi ideově linuxovou zaslepenost.

Za sebe doplním, že já když kdysi testoval z Linuxu oddíly pro Windows a právě (opakuji z Linuxu) tímto ClamAV tak a ve srovnání s dalšími antiviry (pro Linux) jsem dostal výsledkem ony hromady stránek falešných hlášek! Tenhle "výtvor" je podstatou pitomé a jiným způsobem až nebezpečné placebo. Ke mně na PC už proto důvodně nikdy a ani náhodou.

Jistě také nikoho nepřekvapí (nebo překvapí?) že dalšími propadáky jsou právě ty další a v různých článcích podstrkované antiviry jako Comodo nebo F-Prot.

Upozorňuji, že v době kdy jsem antiviry zkoušel a také testoval (právě také dle výše uvedené tabulky a byla inspirací) tak Sophos byl ještě docela nová záležitost, neinstalovalo se mně to lehko a vůbec některé ty a ještě i následující potom recenze nebyly zrovna nadšené: tím nemyslím detekci samu ale tu omáčku kolem. Ta ale není natolik podstatná.
Co podstatné je (na příkladu Sophos a tehdy) a když přijde u detekce co k čemu a pro Linux, tak propad téměř 5% u Sophos a proti špičce peletonu a v detekci pro Linux, byť opticky se může zdát to nevýznamné a hlavně že to je zdarma, že?, tak ale ve skutečnosti to je stále propad obrovský.
A tady, když už tedy antivir, se nelze přece uspokojit bludnými úvahami typu ejhle, tak ten Sophos je přece jen lepčíííí než úplný propadák ClamAV a já budu tedy spokojený ... pořád to je podstatou placebo. Protože alespoň nějak významné snížení rizika a skrze antivir a dle mého názoru zajistí (možná?) jen ta špica! Když už si někdo na antivir pro Linux a pro léčbu svých obav (paranoia) začne hrát.

Tabulka je asi 5 let stará. To je už hodně. Některé tam uvedené antiviry už dnes asi nejsou pro Linux ani dostupné. Lze kolem té tabulky a dle metodiky a objektivity na dalších stránkách polemizovat. Ale to já za sebe a už po zkušenostech odmítám a v případě ClamAV už vůbec.
Dávám to sem jako příklad, tj. po čem je třeba se začít ohlížet když si připustíme to, že tu paranoiu stále někteří máme: ohlížet po časově blíž k nám dalších podobných tabulkách, srovnání detekce pro rok 2019 a třeba se něco objeví už i pro rok 2020?
*** Co jsem se letmo právě díval (asi 20 minut a už tím já nechci ztrácet čas) na weby a s vyhledávačem tak jsem velmi výsledkem zklamán, objevilo se mně sice plno odkazů na téma antiviry pro Linux a i případné jejich srovnání, ovšem to jsou dle mne nepoužitelná(!) srovnání protože podobnou výše uvedenou tabulku na (právě) zjištěnou schopnost detekce neobsahuji, ta detekce (to nejdůležitější) je schovaná jako jen jeden z vícero parametrů a tyto parametry jsou jen ale tou omáčkou.
Nebudu se dál opakovat. Ať si každý odzkouší a nainstaluje co chce, třeba i ten ClamAV a bude spokojený ;) ... a spokojenost je přece to tady hlavní :lol: Jo, to je moje ironie.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Antivír

#35 Příspěvek od Ventero1 »

Pouzivam - diky a diky i Horstfuchs - zatim vsak sekundarne i kdyz bych ho rad povysil. Bohuzel ceske forum (ani Antix) neexistuje, puvodni (opet i Antix) se mi nezda moc zive a Redhawka, ktery mi s nim pomahal, nemam jak kontaktovat - na jinem foru asi neni. No a nektere veci jsou tam jinak, nez v Ubu-based. Treba problematickou tiskarnu jsem v MX nerozchodil, zatimco v Xubu a LM se to nakonec umlatilo kridelkama, byt to melo kosmeticke nedostatky. A tak podobne, takze trochu bojim, bojim zrovna presedlat ...
Takze hlavni mam Xubu, do paru na obcasne hratky MX a Mint instaluju seniorum :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kamowski

Re: Antivír

#36 Příspěvek od kamowski »

... kde sa to dá ...?
v LM vo všetkých DE a tak isto v rôznych iných distrách jednoducho kliknem na menu (alebo ľavá Super klávesa) a začnem písať, čo hľadám, v tomto prípade gufw a väčšinou mi to niečo ponúkne

Ramonka
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Antivír

#37 Příspěvek od Ramonka »

takyradejianonymne píše: 20 led 2020, 13:24 antivirus Linux.png
Na tabulce mě nejvíc překvapil výsledek AVG. Skoro se mi tomu nechce věřit, že by byl jen o málo horší než první dva - to musí být nějaká mýlka, ne?
Jak potom věřit tabulce jako celku?

Ramonka
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Antivír

#38 Příspěvek od Ramonka »

horstfuchs píše: 20 led 2020, 09:37
jo tak je rozdil ve windows a v linuxu.
1. zkratky a symboly v linuxu fungujou, pravy alt + v je @, pravy alt+c &, pravy alt+x # a td. je na to utilita s nazvem mapa znaku.... (v menu) ke kazdemu pismu jsou i zkratky, taky je jednoduchsi zmenit layout klavesnice pres menu=>klavesnice (keyboard)
2. Firewall a antivir jsou 2 veci.
v linuxu je iptables + nejakej fw, nejcasteji ufw popripade s gui gufw. v mintu je gufw nazvanej nastaveni brany firewall (naposled jsem mnel LM17.3)
v ubuntu je by default aktivni ne vsak optimalne nakonfigurovanej.
je klikaci a status vypada takle (monitor)gufw.png
nastaveni neni slozity. ale urcite je vhodne si procist manpages


Mapu znaků už jsem objevila, i nějaký článek, kde toho bylo celkem dost, ale nějak nechápu, proč je to tak složité a nemůžu třeba jen přepnout klávesnici na českou... pro české uvozovky musím zmáčknout kombinaci sedmi kláves. To je brutus.
Taky mi chybí, že na numerické klávesnici se píše desetinná čárka tečkou. Pro psaní čísel velmi nepohodlné...

Klávesnici jsem našla, ale je tam na výběr moc možností - co je nejlepší vybrat?

Kde najdu manpages? Jsou i v češtině?
Asi by pro mě bylo úplně nejlepší nějaké doučování. Nenašel by se na Jižní Moravě nějaký dobroděj? Zaplatím.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Antivír

#39 Příspěvek od Ventero1 »

HF:Dekuji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Antivír

#40 Příspěvek od takyradejianonymne »

:shock: :x :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Takže od zde poslední diskuze s Ramonkou (totiž která se při slově paranoidní ihned urazila) a že ona chce prý proto moc a moc toho antivira do Linuxu tak jsme nemuseli ani čekat dlouho, že?,
zobecněně tj. nehledě na Linux nebo Windows možný průšvih nasadit si do PC antivira může být jako udělat si kozla doma zahradníkem, toto mně dneska přistálo na webu co prohlížím k akciím:
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/432 ... ysledky_PD

... přichycený takový příměrem kozlík a co si hoduje na našich kedlubnách má potom vždy celou hromadu výmluv, tedy ehm potom napsaná jeho slova snesou na papíru (displeji monitoru) jistě vše aneb ... věci se slibují a blázni se radují :shock:

Zamčeno