Truecrypt

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Truecrypt

#1 Příspěvek od czpetr »

Ahoj chtěl bych se zeptat kdo používá šifrovací program truecrypt co se stane když smažu vytvořený soubor kromě toho že přijdu o data ale nic tam ještě nemám a pak znova naformatuju disk?Bude původní velikost zachována nebo bude o ten vytvořený soubor menší?A jak se dá zprovoznit verze v linuxu abych nemusel mít nainstalovaný program na pc ale aby byl tzv.Portable Mode v manuálu mě nějak tomu nerozumím.předem dík za rady.

Henrynr
Příspěvky: 5
Registrován: 04 led 2014, 13:53

Re: Truecrypt

#2 Příspěvek od Henrynr »

co se stane když smažu vytvořený soubor kromě toho že přijdu o data ale nic tam ještě nemám a pak znova naformatuju disk?Bude původní velikost zachována nebo bude o ten vytvořený soubor menší?
Tím "vytvořeným souborem" myslíš tzv. Volume? Jaký disk chceš formátovat? Na "původní velikost" čeho se vlastně ptáš?
A jak se dá zprovoznit verze v linuxu abych nemusel mít nainstalovaný program na pc ale aby byl tzv.Portable Mode?
Nevím a neřeším, ale ze zvědavosti se zeptám: k čemu je to dobré?

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Truecrypt

#3 Příspěvek od ulo »

Já mám Truecrypt nainstalován a používám ho na čtení Volume svazku na flashce. Na flashce mi pochopitelně ten truecryptový Volume zabere tolik místa, jak je velký, ale po smazání tohoto Volume se zase velikost vrátí - pro systém bez Truecryptu je to normální soubor (moc jsem nepochopil, jestli se ptáš zrovna na tohle?).
Portable nepoužívám - mám ho nainstalovaný jak doma, tak v práci, takže na to neumím odpovědět.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Truecrypt

#4 Příspěvek od czpetr »

Jo myslel jsem to že když mam vytvořený soubor a pak bych ho smazal jestli musím nějak formátovat flasku popřípadě disk.takže nemusím dělat nic.disk bude mít stéjnou kapacitu jako kdyby byl nový.sorry za blbě položenou otázku.a da se nějak ošetřit aby se nedal soubor smazat nebo sformátovat disk?

Odesláno z mého GT-S7560 pomocí Tapatalk

czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Truecrypt

#5 Příspěvek od czpetr »

A dalo by se nějak nainstalovat v linuxu na flasku truecrypt a tim pádem by to mohlo fungovat jako portable disk na jakémkoliv pc?zkoušel jsem to ve win a tam to funguje ale bylo by super v linuxu

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Truecrypt

#6 Příspěvek od ulo »

S tou instalací z linuxu na flashku si nejsem jistý, ale je tu asi možnost normálně Truecrypt nainstalovat v Mintu z toho instalačního scriptu (po stažení a rozbalení archívu z webu Truecryptu) a poté si zkopírovat na flashku jen ten spouštěcí soubor truecryptu (cesta k němu je: /usr/bin/truecrypt) a zkusit to spustit z flashky. Má to ale háček, že flashka podle mě musí být naformátovaná na nějaký linux-friendly souborový systém (např. na ext4) kvůli nastavení spustitelného příznaku. Na FAT32 to nefunguje.

No a daší možnost je na flashku klasicky naformátovanou na FAT(16, 32 či exFAT) nebo NTFS nainstalovat windowsovou verzi přes Wine a přes Wine jí potom z té flashky prostě pouštět - to podle mě bude fungovat a navíc, jestli používáš na jiném kompu i Windows, tak budeš mít na flashce funkční truecrypt z obou systémů (i když pro linux je to spíš takový "bypass") :-)
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Truecrypt

#7 Příspěvek od czpetr »

Jo zkusím.A mám takový dotaz potřebuju kopírovat data do vytvořeného disku volume ale disk mam rozdělený na oddíly které jsem pojmenoval disk1,disk2,disk3 a píše že nemám práva a je pouze pro čtení a nefunguje ani jako když se přihlásím jako správce.a píše to že vlastník je root.Mám tam i win vedle LM.A když dám ten adresář kopírovat na plochu kde mám LM tak už mám práva a můžu to kopírovat do truecryptu.dík za radu

menom
Příspěvky: 2779
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Truecrypt

#8 Příspěvek od menom »

píše že nemám práva a je pouze pro čtení a nefunguje ani jako když se přihlásím jako správce.a píše to že vlastník je root
Vyskúšaj editovať súbor /etc/sudoers, čím budeš mať rovnaké práva ako root, po zadaní sudo.
Riadok:

Kód: Vybrat vše

root    ALL=(ALL:ALL) ALL
Uprav na:

Kód: Vybrat vše

root    ALL=(ALL:ALL) ALL user ALL=(ALL:ALL) ALL
Namiesto user napíš meno usera cez ktorého si prihlásený.

Ak tento účet bude používať aj niekto ďaľší, tak si rozmysli či mu chceš nechať po zadaní sudo také oprávnenie.
.

czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Truecrypt

#9 Příspěvek od czpetr »

Pc používám jenom já takže problém v tom nebude.Jak to mám napsat do terminálu ten příkaz root ALL=(ALL:ALL) ALL
a pak místo root napsat mě jako uživatele petr.
root ALL=(ALL:ALL) ALL user ALL=(ALL:ALL)

dík za nějakou radu.

menom
Příspěvky: 2779
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Truecrypt

#10 Příspěvek od menom »

Musíš v editovacom programe napríklad "gedit" upravit v /etc/sudoers ten 1 riadok aby vypadal ako ten druhy ale namiesto slova "user" napíšeš petr

Do terminálu zadáš príkaz:

Kód: Vybrat vše

gksudo gedit /etc/sudoers
Upravis a das ulozit.
.

Zamčeno