Úprava nastavení kritického stavu baterie notebooku

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

Úprava nastavení kritického stavu baterie notebooku

#1 Příspěvek od caine »

Dříve, pokud si dobře vzpomínám, byla v LM (Mate) možnost nastavit si přes správu napájení i stav vybytí baterie v procentech, který je už operačním systémem považován za kritický. Teď tam nic takového nenacházím, pouze volbu, co se má stát, když baterie tohoto kritického stavu dovrší.
Proč to řeším? Jde mi o to, že když opět "náhodou" nechám na cestách vybitý notebook nabíjet v zásuvce, která není pod proudem, stav baterie poklesne až na ony kritické 3% nastavené defaultně. A 3% - to se mi při mé ehm... roztržitosti, zdá málo pro dlouhodobé přežití článků. Rád bych ji nastavil vyšší. Vždyť v linuxu je přece možné vše!... Akorát vědět jak.
Googlil jsem googlil, ale málo, až se mi z toho kolečko (navíc) v hlavě polámalo, a musel mi pomoci synek - oráč znalý angličtiny.
Takže jestli máte také trable se zásuvkami obdařenými vypínačem či dokonce s roztržitostí obecně, rád se podělím ;)

Nejprve bylo třeba nainstalovat "dconf-editor". Nachází se ve standardním repozitáři, tudíž přes Správce balíků Synaptic nebo frajersky v terminálu:

Kód: Vybrat vše

sudo apt install dconf-editor
A pak už to frčelo:
Otevřít dconf-editor, do jeho vyhledávacího okénka zadat: power
Zobrazí se mi dvě složky, resp. dvě cesty k nim:
org/mate/power-manager/ - tu nechci, a pak:
/org/gnome/settings-daemon/plugins/power
To je ona! Na tu kliknu a rozbalí se mi celá dlouhá nabídka možných úprav! Podle abecedy odroluji až k písmenu "p". A opět klik na:
percentage-critical
Vypnu dole: Použít výchozí hodnotu
Tím se mi uvolní možnost nastavit:
Vlastní hodnota (zvýším ji ze 3% na třeba 15%)
Úplně dole vyskočí lišta s upozorněním, že změny se projeví až po... no prostě potom. A tlačítko "Použít".
Kliknu - použiju. Hotovo.

Anologicky je možné, a hlavně logické, zvýšit i procentuální nastavení stavu baterie, který počítač považuje za nízký. Defaultně je totiž hodnota 10% a bylo by trapné mít varovnou hodnotu nižší, než kritickou.
Postup je v podstatě přes kopírák. Ve zkratce:
dconf-editor → /org/gnome/settings-daemon/plugins/power → percentage-low:
# Použít výchozí hodnotu
Vlastní hodnota: např. 20%
Použít!

Plus já ještě každé své malé vítězství člověka-umělce nad linuxem-systémem obvykle zakončím oním všeříkajícím vítězným gestem z večerníčku "A je to!"
A pak už jen čekám co přijde dalšího :lol:
--------------
P.S. Prosím vás, hlavně mi teď neříkejte, že to jde přece normálně naklikat někde v Mintím Menu!
Zrovna jsem se chlubil ženě, že jak mám takhle našlápnuto, jistě to tady za pár desítek let dotáhnu... no, aspoň na správce. A pan Redhawk se určitě vrátí! :oops:

Zamčeno