...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#31 Příspěvek od stani »

alojz píše: 01 úno 2020, 19:13 ...po istom case,ak nehras ekstra hry,vsetok win softvér nahradis linuksovim...a vyhnes sa podobnym neprijemnostiam,preto nazov hore-NEVYRIESENE...to je moj osobny nazor...
...irfana ked nechces z flatpaku,tak linuksova nahrada je XnView...

Znovu opakuji, nejde jen o Irfan. Potřebuji zprovoznit i další věci např. účetní a skladový program, apod.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#32 Příspěvek od stani »

zeleno110 píše: 01 úno 2020, 19:18 skús doinštalovať to horné libwine, čo sa stane.
Doinstalováno, restart, spuštěn PlayOnLinux, ale opět ta hláška o chybějících 32b knihoven OpenGL.

Ale těch Wine64 tam mám méně než ty.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#33 Příspěvek od stani »

zeleno110 píše: 01 úno 2020, 19:32 Môžeš doinštalovať aj wine64, ale to s 32bitovými knižnicami nepomôže. Bude treba doinštalovať ovladače na grafiku od výrobcu, tie by mali doplniť aj chýbajúce opengl knižnice.
OK, díky, ale vůbec netuším jak to mám udělat...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#34 Příspěvek od stani »

Procesor Celeron N4000, Intel Corporation Device 3185 (rev 03)
Intel UHD 600.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#35 Příspěvek od stani »

Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#36 Příspěvek od Adem »

stani píše: 01 úno 2020, 20:17 Mini PC.
No vidíš. Měl jsi tam zřejmě W10 a teď chceš na Linuxu Windowsovský SW. Už jsi tam vložil M.2 SSD?
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#37 Příspěvek od stani »

Zkusil jsem ten PlayOnLinux přeinstalovat, ale nepomohlo to, opět ta hláška o chybějících 32b knihoven OpenGL.

Taktéž jsem teď ze zvědavosti zkusil nainstalovat něco jiného - vybral jsem Microsoft Paint, a ten se normálně nainstaloval (ale moc nefunguje - neumí otevřít jpg ani png - prý nepodporované formáty).

-------

Aktualizace: tak jsem šel ještě jednou do toho Synaptic, a najednou vidím, že není nainstalován Wine 64 3-0-1. Tak jsem ho naistaloval, a ejhle, Irfan už šel nainstalovat a fachčí.

Ale bohužel stále pořád ta hláška, že nemůže najít ty 32 bit knihovn OpenGL.. :(
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#38 Příspěvek od labeent »

Jinak ještě jedna věc.

Při přechodu z různých systémů je výhodné, pokud jsi na svém bývalém systému používal multiplatformní programy.
V novém systému je pak můžeš používat v podstatě tak, jak jsi zvyklý. Maximálně je nějaká předvolba v jiné záložce menu.
Příklady: Firefox, Thunderbird, Palemoon, Slimjet, Filezilla, Double commander, Libre Office, XnView MP, XnConvert, Calibre, Abra Flexibee, VLC, Gimp, Inkscape apod.

Nebo druhá možnost je použití programů, které jsou někde v cloudu a používají systém vlastně jen k obsluze. Výhodou bývá spustitelnost nezávislá na systému, ukládání a dostupnost dat apod.

A pak je pochopitelně základní možnost - pokud nenajdu program, který jsem používal v jiném o.s. , tak se poohlídnu po jeho alternativě v novém o.s. a nainstaluji si ten.
Pár příkladů:
Windows program - Linux program - použití:
Explorer, Edge - Firefox, Slimjet, Palemoon - internetový prohlížeč
Outlook - Thunderbird - poštovní (emailový) klient
Irfanview - XnView MP - grafický program pro foto
Nero - K3B - vypalovací soft
MS Office - Libre Office - kancelářský balík
Pohoda - Abra Flexibee - účetní a skladový program
Total commander - Double commander - Pokročilý správce souborů
apod.

Poslední možností je ta pokusit se spustit windows program pod emulátorem. Je to to nejhorší, co můžeš udělat, ale pokud za program, co potřebuješ není náhrada, je to také ta poslední možnost. Tam se pak použije Wine, Play on Linux a další emulátory. K tomu modlitba, aby to běželo a vědomí, že to pochopitelně nikdy nepoběží tak dobře, jako nativní program v Linuxu.

A pak je ještě varianta, že win program prostě jinde než ve Windows nepůjde. Takže buď instalace virtuálních Windows nebo Dualboot. A nebo se toho programu prostě vzdát ...

Takže mé doporučení je: "Zvaž, jestli by nebylo možné požadované programy nahradit za nativní linuxové".
Je zapotřebí si uvědomit, že už nejsi ve Windows a zasírat si systém win programy není nic extra. Linux není Windows (naštěstí). Je zapotřebí trochu upravit zvyky.
Obrázek

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#39 Příspěvek od alojz »

...je aj nerolinux...funkcny,zadarmo... :oops: :oops: :oops:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: ...play on linux...NEVYRIEŠENÉ

#40 Příspěvek od stani »

Pro alojz a labeent (mohl jsi si ten elaborát ušetřit, kdybys četl co v tomto vlákně je sděleno), už po třetí:
stani píše: 01 úno 2020, 19:19 Znovu opakuji, nejde jen o Irfan. Potřebuji zprovoznit i další věci např. účetní a skladový program, apod.
Aneb toto vlákno je o PlayOnLinux, ne např. "Dají se v Linuxu nahradit widowsácké programy?", nebo "Jsem retard, který neví co konkrétně chce řešit a vyřešit, a očekává, že za něj budou přemýšlet a rozhodovat ostatní". :roll:
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Zamčeno