AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

VeraCrypt v Linuxu

#41 Příspěvek od stani »

Zde je jednoduchý návod (opět vřelé díky zeleno110) na zprovoznění VeraCrypt v Linuxu (vyzkoušeno v Mint Mate):

1) nainstalovat VeraCrypt

2) spustit VeraCrypt a v Settings - Preferences - Mount Options - dole v Mount options: zadat iocharset=utf8. Ukončit VeraCrypt a restartovat PC

3) připojit k PC zašifrovaný disk VeraCryptem, spustit VeraCrypt - ovšem ten nainstalovaný v Linuxu(!) a otevřít zašifrovaný disk (složku): nejprve se musí zadat heslo toho disku (složky) vytvořené ve VeraCrypt a následně heslo admina v Linuxu
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#42 Příspěvek od SuperUser »

Pokud používáš Mint, tak v něm je defaultně LUKS (balík cryptsetup). Ten zvládá i VeraCrypt, takže na GNU/Linux nemusíš nic instalovat, ani nemusíš na flešce nosit portable verzi. Stačí spustit cryptsetup s parametrem --veracrypt. Podívej se do manuálové stránky (man cryptsetup).

BTW: potřebuješ to otevírat i v těch Windows?

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#43 Příspěvek od stani »

SuperUser píše: 26 bře 2020, 23:25 BTW: potřebuješ to otevírat i v těch Windows?
Samozřejmě, to je přenosný disk.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#44 Příspěvek od SuperUser »

Neznám tvoji situaci, ale nebylo by lepší mít ta data v cloudu? Pokud se tedy jedná o tvá zařízení. Míním tím vlastní cloud - NextCloud. Podporuje GNU/Linux, Windows, Apple, Android. Je open source a vše je šifrováno. Sync kontaktů, kalendáře atd... Pokud ne, tak VC je asi nejlepší volba.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#45 Příspěvek od stani »

SuperUser: no, slovo "cloud" ve mě vyvolává stejné asociace jako třeba "modeling", "permanentní růst", "zelené myšlení", "multikulturalismus", "globalizace", atd.

Pro mě stále pořád platí základní poučka: data která nemám u sebe na fyzickém nosiči, nemám...

;)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#46 Příspěvek od Ventero1 »

Presne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#47 Příspěvek od stani »

zeleno110 píše: 03 bře 2020, 17:31 Nespúšťaj ho "otevřít PlayOnLinuxem" ale "otevřít A Wine application" ak by to tam nebolo, tak napríklad v Profit-nastaviť-rozličné - spustiť exe súbor v tejto virtuálnej - nájsť spustitelný súbor.
Tiež sa dá na ploche vytvoriť nový spúšťač s prikazom "wine AxCrypt2Go.exe" a zadaním cesty k spustitelnému súboru.

Takže ještě zbývá dořešit ten AxCrypt.


Bohužel se mě to nějak nedaří (Mint Mate)... "otevřít A Wine application" - tam vůbec nemám. "na ploche vytvoriť nový spúšťač s prikazom "wine AxCrypt2Go.exe" " - to jsem se pokusil, ale vůbec nic se nastalo. PayOnLinux - "napríklad v Profit-nastaviť-rozličné - spustiť exe súbor v tejto virtuálnej - nájsť spustitelný súbor.", jo, to funguje, ale jen částečně. Ten zašifrovaný soubor se dá otevřít, ale udělá to tak, že ho otevře jako nový nezašifrovaný a hned ho do té složky uloží - tudíž jsou pak v té složce dva - jeden zašifrovaný a druhý nezašifrovaný, což je špatně... Zkusil jsem tedy zašifrovat ten nezašifrovaný, upozornilo mě to na to, zda chci ten původní přepsat, dal jsem OK, ale stejně tam pak zůstaly oba -zašifrovaný i nezašifrovaný.
Pak jsem ještě zkusil ten AxCrypt Go .exe dá na tu flešku, kde je ten zašifrovaný soubor, a pomocí PoL přes ten Profit to spustit odsud, ale zahlásí mě to chybu "Error in FS_Check Následující soubor je umístněnn mna souborovém systému FAT32. To může způsobit nefunkčnost wine"
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#48 Příspěvek od stani »

Takže: když dám v PoL ignorovat, a jdu dál, pak to opravdu funguje - ale úplně stejně jako když ten AxCrypt Go exe otevírám přímo z PC - tzn. že opět se tam pak objeví dva totožné soubory, jeden zašifrovaný a druhý ne.

Pokud dám ten spouštěč, dám tam správně ten příkaz, pak dám Procházet - zvolím ten zašifrovaný soubor na flešce - OK, tak se vytvoří na Ploše ta "podložka na péru" :D , a když na ní pak kliknu, nic se neděje...

AxCrypt.jpg
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#49 Příspěvek od stani »

zeleno píše: 03 dub 2020, 11:31 Ako vidím, Mate tam nemá zvlášť riadok na zadanie cesty, takže príkaz treba dať aj s cestou cez tlačítko Procházet a preklikať sa k súboru AxCrypt2Go.exe. Zrejme sa to tam zadá bez príkazu wine, ten bude treba nazačiatok zapísať ručne. Malo by to vyzerať asi takto

wine /home/..meno../Stiahnuté/AxCrypt2Goo.exe
podľa toho, kde ten súbor máš.
" pak dám Procházet - zvolím ten zašifrovaný soubor na flešce - OK" Procházet znamená udať cestu k spustitelnému súboru .exe a nie k zašifrovanému súboru, ten sa dá otvoriť len pomocou spusteného programu. Že to ukladá zašifrovaný súbor tam , kde je aj pôvodný nezašifrovaný by sa malo dať nastaviť niekde v programe, napríklad prepísať pôvodný súbor, alebo ten nezašifrovaný jednoducho zmaž.
Takže se to stále nějak nedaří.. "takže príkaz treba dať aj s cestou cez tlačítko Procházet a preklikať sa k súboru AxCrypt2Go.exe". když toto udělám, tak se stane opět jen pouze to, že "se vytvoří na Ploše ta "podložka na péru" :D , a když na ní pak kliknu, nic se neděje...
"
Pokud to spustím AxCrypt2Goo.exe přes PoL, není tam žádná možnost nastavení.
To že se vždy vytvoří navíc jeden nezašifrovaný soubor, postrádá celý smysl používání AxCrypt. Jeho případné mazání by muselo proběhnout 2x, i z Koše, na což se může někdy zapomenout, a znovu opakuji, vlastně to pak postrádá smysl AxCrypt vůbec používat.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: AxCrypt, VeraCrypt na USB flešce - použitelnost v Linuxu?

#50 Příspěvek od Ventero1 »

Už minule jsem se chtěl zeptat, jestli nestačí používat ten VeraCrypt, když je nativně pro Linux a vyřešil se ten problém se znaky ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno