Jaký program pro *.pdf ?

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Jaký program pro *.pdf ?

#1 Příspěvek od uleva »

Prosím o radu a doporučení jaký nástroj - program pro
1 - tvorbu souborů pdf jako to umí AdobeAcrobat, tj. také kombinované pdf. z několika různých dokumentů (doc, txt, pdf, jpg, ...) a aby samozřejmě uměl i došlé pdf soubory otvírat a komentovat (zvýrazňovače, šipky, linky, textové komentáře...)
2 - vytvořené soubory (i kombinované) umět podepsat digitálním podpisem.
Určitě to někdo má a nebo ví jak na to
a já mu předem děkuji za pomoc.
(zkoušela jsem nainstalovat AdobeAcrobat, ale ten sice funguje, ale chybí mu ty potřebné funkce)
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#2 Příspěvek od alojz »

https://www.noobslab.com/2019/12/able2e ... t-pdf.html

...nemas zavedeny gugel???...esteze som spomenul,ze som to videl...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#3 Příspěvek od labeent »

To je poměrně složitá otázka.
Základem je, že si prostě budeš muset zvyknout, že nemusí být dostupná náhrada windows aplikace, která by uměla vše požadované. Proč? Jednoduše proto, že ji nikdo nenaprogramoval. Taková aplikace bývá často ve Win placená a třeba se nikomu nevyplatilo udělat takovou aplikaci pro Linux.
Ale je možné, že existují programy, které umějí část požadovaného. Takže třeba vhodnou kombinací můžeš dosáhnout stejného výsledku.
Nebo ta možnost Wine, i když ji osobně moc rád nemám, tak se může ukázat jako dostatečně dobré řešení.

Já tyto funkce nepotřebuji, proto Tě mohu odkázat na některá řešení s pdf, ale Ty si musíš sama zjistit, zda Ti vyhovují a umí vše, nebo alespoň část z toho, co požaduješ.

1) PDF lze upravovat pomocí nainstalovaných Libre Office

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2015/10/jak-upravit-pdf-soubor-pomoci-libreoffice/
2) Master PDF editor

Kód: Vybrat vše

https://code-industry.net/free-pdf-editor/#get
3) Přečíst si něco o pdf v Mintu

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2016/06/pdf-na-nasich-strankach/
Snad Ti tohle pomůže. Jinak třeba Ti někdo poradí, jak nainstalovat placený program Adobe Acrobat přes Wine.
Naposledy upravil(a) labeent dne 03 bře 2020, 14:29, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#4 Příspěvek od stani »

uleva: mrkni sem.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#5 Příspěvek od uleva »

Většina rad a řešení co jsem hledala než jsem sem napsala spočívá v tisku, nebo skenování souboru do pdf. To je stará známá věc.
Co konkrétně tedy potřebuji?
Mám například soubory
- 1x ve wordu
- 1x v excelu
- 3x v jpeg
- 3x v pdf
a chci z toho udělat jeden pdf soubor v tomto pořadí a odeslat ho pro nějaký úřad. Je to předepsaný formát a nelze zasílat úřadům datovou schránkou nějaké fragmenty. Potom by mi až tolik absence digitálního podpisu nevadila, protože v datové schránce to ani tak podepsané být nemusí, ta je sama o sobě naprosto důvěryhodná.. Email na podatelnu úřadu však takto podepsaný být musí. Email v linuxu asi nejde podepsat v žádném poštovmím klientovi. Obávám se, že digitální podpis, ať od České pošty, nebo od I.CA, vůbec do LM nelze integrovat. Pak by byl linux pro běžnou kancelář a komunikaci s úřady nanic. Myslela jsem, že linux jako takový není jen pro hry, písničky a filmy, ale že dokonale nahradí Windows pro takové základní věci, jakými je kancelářská práce s komunikací s úřady. Adobe sice draze prodává Akrobat, ale ve Windows jsem viděla takto sestavené digitálně podepsané pdf například z PDFCreator Free
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Digitalni podpis se na linuxu resil tusim na Ubu-foru, ale nevim jak to dopadlo - proste googlit ruzne formulace dotazu. Co se tyce komponovaneho pdf, tak lze pouzit Libre Office, kde se to posklada postupne a nakonec jako jeden dokument prevede do pdf - je to trochu kostrbatejsi, ale jde to. Nebo formu virtualni tiskarny (snad je i pro linux) a pote spojeni vice pdf do jednoho - to by taky mohlo existovat. Ale myslim, ze nejaky vybavenejsi pdf editor pro linux by mohl byt - opet googlit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#7 Příspěvek od takyradejianonymne »

Jo, je třeba zagooglit a potom se případně teprve ptát.
Tak třeba se potom velmi rychle z fór (předchozí dotazy) zjistí, že pro komunikaci se státní správou/úřady a pomocí interaktivních formulářů PDF není náhrada, takže v Linuxu a v některých distribucích ještě je k dispozici udržovaný balíček "acroread" se starým Adobe Reader 9. Jiné distribuce ho již z důvodu bezpečnosti vyřadily (nebo je nefunkční) a tak je třeba použít PlayOnLinux a skrze něj nainstalovat si tu novější náhradu, myslím že to je DC.
Obojí jsem již používal. Takže naposledy jsem takto zpracoval daňové přiznání příjmů fyzických osob (s použitím webu daňové správy a příklad) za rok 2019. Ale protože jsem už před časem sekl s podnikáním a nechci se plevelit právě s kvalifikovanými certifikáty tak jsem to vytiskl, podepsal jsem to ručně propiskou ... a jim do podatelny zanesl pěšky :)

Tady rok od roku vidím, že jsou stále nějaké změny, je to pořád ve stavu u úřadů zrodu za pochodu a tak jsou všelijaké šumy, vím že v posledku (co mne to ještě zajímalo) problémy jsem měl se zdravotní pojišťovnou a důchoďákem, takže (tehdy to šlo) nakonec jsem jim to vždy vytiskl a poslal na papíru Českou poštou.

U současné daňové správy, jak právě zvědavě vidím, tak je třeba splnit ty jejich technické podmínky a tváří se vážně že jen Windows oni prý nepožadují:
https://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idp ... ovoz.faces
no a když jsem si teď zvědavě odklikl tam tu jejich kontrolu nastavení mého počítače a na Mintu já nejedu a nic jsem abych podmínky splnil nenastavoval a ani neupravoval:
http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr ... rola.faces
tak mně tam jenom rychle problikne nějaká jejich hláška, tj. kde já stačím přečíst první řádek a ve smyslu, že jsem na Linuxu a 64 bit, no ale pamatuji se že někdy loni jsem byl úspěšnější :lol:

Takže je třeba se podle pokynů zařídit, že, aby nastavení z pohledu daňové správy (příklad úřadu) prošlo, přitom získání kvalifikovaného certifikátu a dle třeba webu České pošty na operačním systému (tedy na jen Windows) závislé prý není, cituji:
" ... S operačním systémem si nemusíte lámat hlavu
Certifikáty můžete používat a žádost o vydání certifikátu můžete vygenerovat prakticky v libovolné aplikaci a v libovolném operačním systému. ..."


Takže teoreticky to je na dobré cestě. Jen je třeba vzít v potaz, že na této cestě budou nějaká ta škobrtnutí a metodou pokus omyl, navíc jak jsem už napsal příští rok zase asi budou nějaké od úřadů úpravy a další podmínky a doufejme že (případ jiného systému než Windows) k lepšímu.
:arrow: Lamentace tazatelky a z toho plynoucí její předčasné závěry jsou potom velmi podivné, alespoň dle mne. Přitom si už přece jistě přečetla, že Linux není Windows a Windows není Linux. Pokud přišla na Linux z Windows se svým bludem, že bude mít Windows zdarma a jen se přejmenuje na Linux a vše zůstane jak je ona zatím zvyklá, tak je to opravdu blud.
:arrow: To že státní správa/úřady řeší komunikaci (a logicky z jejich strany) na 98% z pohledu především uživatelů Windows tak není přece vina Linuxu natož Linuxu Mint nebo jiné distribuce. To by tazatelka se také měla už naučit rozlišovat, že není zcela vždy totéž Linux a distribuce Linuxu (jako je Mint) protože ty distribuce jsou různé (a navíc dál musí rozlišovat použité prostředí) a různé jsou repozitáře těchto distribucí a což je někdy právě dost podstatné.
Pozitivní je, proti minulosti a viz dohledatelné velmi kritické diskuze na toto téma a asi kolem roku 2010, že teď po asi 10 letech tj. v roce 2020 a alespoň verbálně teoreticky (viz jejich podmínky) tu komunikaci úřady nějak se snaží definovat už i pro ty jiné operační systémy. A doufejme že bude lépe.
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 02 bře 2020, 14:23, celkem upraveno 1 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#8 Příspěvek od takyradejianonymne »

... ještě ta kontrola nastavení počítače a z pohledu daňové správy jako příklad té komunikace:
http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr ... rola.faces
dodávám že můj "cvičný" první pokus byl skrze Chrome/Chromium (viz nahoře příspěvek a že pouze probliknutí) ale teď dodatečně jsem použil Firefox (esr) a to už se mně pěkně rozvinulo:
a) dostupnost funkcí daňového portálu,
b) detail parametrů mého počítače a v případě červeného křížku (problém) popis co s tím!
Takže je třeba jít krok po kroku a případně googlit a zkoušet. Je obecně známo, že je dost deficit programů pro účetnictví (podnikání) psaných pro Linux a tak i ta komunikace potom s úřady není v linuxové komunitě příliš častá, častá jako problém a potom koho se optat.

Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#9 Příspěvek od uleva »

takyradejianonymnetaké rád blábolí a píše a píše a zbytečnosti mimo téma píše:
...a ta papírová, pochůzková a propisková korespondence je opravdu hodna občana 21ho století. (I moje babička má digi podpis a DS.)
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Jaký program pro *.pdf ?

#10 Příspěvek od alojz »

...pisat s perom na papier je umenie...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Zamčeno