Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#11 Příspěvek od caine »

Nakonec jsem tedy zazálohoval systém a k experimentu se odhodlal.
A opravdu! S ovladačem Synaptics a pomocí dconf editoru, je možné ke kliknutí jedním, dvěma i třemi prsty přiřadit libovolně jakékoli ze tří tlačítek myši! To je pokrok oproti novějšímu libinput :-D
Akorát teď nevím, jak docílit toho hlavního, tedy vypnutí kliknutí jedním prstem, aniž bych tím zároveň nevypínal i klik dvěma a třemi prsty! Dconf nabízí přiřadit k jednomu prstu pouze hodnoty 1, 2, 3 (tedy levé, prostřední a pravé tlačítko). Zadám-li nulu (případně jakékoli jiné z čísel), klik jedním prstem zůstává defaultně nastaven jako levé "myšítko".
Naposledy upravil(a) caine dne 23 led 2021, 22:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Nechápu ten trend, že čím novější tím horší ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

[vyřešeno] Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#13 Příspěvek od caine »

V každém linuxákovi musí být asi kousek záhadologa, jinak si nedovedu vysvětlit, že mi to nakonec stejně nedalo a pátral jsem ohledně doladění touchpadu i dál.
Zkusím se tu podělit, aby mé všetečné otázky tady na fóru nepřipomínaly pořád jenom akta X - tedy nedořešeno, odloženo.

Jak poradil menom, nainstaloval jsem ovladač synaptics

Kód: Vybrat vše

sudo apt install xserver-xorg-input-synaptics-hwe-18.04
a po instalaci (+ restartu nebo odhlášení a přihlášení) nad mým touchpadem opravdu zavládl on (namísto dosavadního libinput). Zpočátku jsem se trochu zděsil, jelikož pohyb kursoru byl skoro šnečí. Ale zase zafungovalo nastavení svislého rolování dvěma prsty a zároveň horizontálního při okraji, což mě povzbudilo k dalšímu experimentování. I když v rukávu jsem si i nadále hýčkal divokou kartu příslibu, že kdyby se cokoli zvrhlo, je pořád ještě možné synaptics z funkce odvolat stranickým příkazem:

Kód: Vybrat vše

sudo apt remove xserver-xorg-input-synaptics-hwe-18.04
a vyčkávající libinput se vždy rád "navrátí a ujme ztracené vlády věcí svých".
(tedy samozřejmě po řádném statutárním odhlášení a přihlášení)

Pak jsem pomocí příkazu:

Kód: Vybrat vše

synclient
postupně vyzkoušel všelijaká nastavení touchpadu, posbíraná do gůglkošíku za dlouhých zimních večerů. A kupodivu fungovala! Rychlost kursoru bylo možné vybičovat pomalu až k nadzvukové hranici. Kam se hrabe "Bitner" v grafickém rozhraní přes MENU → MYŠ a nebo dconf editor!
Stejně tak i mé "nesmyslné" zpřeházení tlačítek (resp. klikání jedním, dvěma a třemi prsty) najednou šlo! A takhle přes terminál dokonce i to bájné: VYPNUTÍ KLIKNUTÍ JEDNÍM PRSTEM, ANIŽ BYCH PŘITOM ZRUŠIL KLIKNUTÍ VÍCE PRSTY!

Kdyby se někdo chtěl inspirovat tady jsem si udělal takový malý soupis, abych příště, až budu přeinstalovávat, nemusel znovu tápat, cože všechno jsem to vlastně měnil a proč.
(Celý soupis všech možných nastavení touchpadu s ovladačem synaptics lze vyvolat v terminálu zadáním příkazu synclient)

Poznámky a příkazy k mému přenastavení touchpadu:

1) zapnout vertikální rolování dvěma prsty

Kód: Vybrat vše

synclient VertTwoFingerScroll=1
2) vypnout vertikální rolování při okraji (nepoužívám ho, když roluji dvěma prsty)

Kód: Vybrat vše

synclient VertEdgeScroll=0
3) zapnout horizontální rolování při dolním okraji

Kód: Vybrat vše

synclient HorizEdgeScroll=1
4) vypnout horizontální rolování dvěma prsty (protože při současně zapnutém vertikálním rolování dvěma prsty, posouvám-li např. zvětšenou webovou stránku v prohlížeči, často mi ujíždí její text zbytečně do stran při tažení nahoru/dolů)

Kód: Vybrat vše

synclient HorizTwoFingerScroll=0
5) vypnutí kliknutí jedním prstem (kvůli častému nechtěnému dvojkliku při posouvání kursoru)

Kód: Vybrat vše

synclient TapButton1=0
6) ťuknutí dvěma prsty současně emuluje klik levého tlačítka myši

Kód: Vybrat vše

synclient TapButton2=1
7) ťuknutí současně třemi prsty emuluje klik pravého tlačítka myši

Kód: Vybrat vše

synclient TapButton3=3
8) zvýšení minimální rychlosti kursoru (na trouchpadu s velkou plochou je defaultní hodnota "1" příliš pomalá)

Kód: Vybrat vše

synclient MinSpeed=4
9) zvýšení maximální rychlosti kursoru

Kód: Vybrat vše

synclient MaxSpeed=5
Hodnoty nastavené pomocí synclient v terminálu ale zůstanou v platnosti jen do vypnutí notebooku! Aby se projevily trvale a nebylo třeba je znovu po každém restartu zadávat, vytvořil jsem si spustitelný soubor s názvem např.:

Kód: Vybrat vše

touchpad.config.sh
uložil ho do domovského adresáře s následujícím obsahem:

Kód: Vybrat vše

#!/bin/bash
synclient VertTwoFingerScroll=1 && synclient VertEdgeScroll=0 && synclient HorizEdgeScroll=1 && synclient HorizTwoFingerScroll=0 && synclient TapButton1=0 && synclient TapButton2=1 && synclient TapButton3=3 && synclient MinSpeed=4 && synclient MaxSpeed=5
(Možná by to šlo i nějak inteligentněji, ale pro mne je tohle fakt zatím dosavadní vrchol)

Pak jsem otevřel MENU → APLIKACE SPUŠTĚNÉ PŘI PŘIHLÁŠENÍ.
Klikl vpravo na kolonku PŘIDAT, objevilo se okénko, v němž jsem do políčka PŘÍKAZ vepsal:

Kód: Vybrat vše

bash /home/caine/touchpad.config.sh
(caine = jméno mého domovského adresáře)
Dal jsem POUŽÍT, zavřel a nebudete mi to věřit... ehm... kolegové :-D i po restartu to nastavení funguje!
Inu, slovy klasika: Není malých rolí!

Zamčeno